Prawnik radzi: Rozwód bez orzekania o winie | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Prawnik radzi: Rozwód bez orzekania o winie

przeworek_agnieszka_net

Zastanawiam się jak szybko można przeprowadzić sprawę o rozwód? Jestem mężatką od niemal trzech lat i mamy z mężem 2,5 letniego synka. W naszym małżeństwie nigdy nie układało się zbyt dobrze i nie wiem czy zdecydowalibyśmy się na ślub gdyby nie fakt, że byłam w ciąży. Od początku roku notorycznie się kłócimy, a całkiem niedawno dowiedziałam się, co może być przyczyną kryzysu w naszym małżeństwie. W Walentynki mój mąż bez uprzedzenia wyszedł z domu i wrócił dopiero bardzo późno w nocy. Po jego powrocie przejrzałam jego telefon i okazało się, że w tym czasie spotkał się ze swoją nową koleżanką i to wcale nie było ich pierwsze spotkanie. Na moje wyrzuty mój mąż beztrosko odpowiedział, że i tak nie ma co utrzymywać fikcyjnego związku, bo jesteśmy jeszcze młodzi i mamy szansę na ułożenie sobie normalnego życia. Po głębszym namyślę przyznałam mu rację, zwłaszcza, że i ja ostatnio poznałam kogoś, kto potrafi mnie w końcu docenić i zrozumieć. Boję się jednak sprawy o rozwód, podobno może to potrwać bardzo długo, a co dopiero z alimentami na nasze dziecko? I czy na pewno uda się nam uzyskać rozwód? Jak powinnam się do tego przygotować?

Marysia z Piły

To jak długo potrwa postępowanie o rozwód w dużej mierze zależy od stanowiska stron i od tego czy zgodzą się na rozwód bez orzekania o tym, kto jest winny rozpadowi pożycia. Na wstępie należy wskazać jednak, że decyzja o rozwodzie nie może być pochopna, a zwłaszcza w sytuacji, gdy posiadają Państwo małe dziecko powinna być głęboko przemyślana. Sąd podczas postępowania rozwodowego oceni przede wszystkim czy doszło pomiędzy Państwem do rozpadu wszystkich więzi łączących zwyczajowo małżonków i czy ta sytuacja ma charakter trwały. Równie ważne jest jednak, aby orzeczenie rozwodu nie spowodowało stanu, który będzie niezgodny z zasadą dobra dziecka. Podczas postępowania rozwodowego sąd oceni czy rozłączenie rodziców nie wpłynie negatywnie na rozwój syna. W pozwie należy powołać świadka, który dobrze zna Państwa środowisko rodzinne i będzie w stanie udzielić sądowi wiarygodnych informacji na temat małoletniego syna i jego obecnej sytuacji. Przed złożeniem pozwu o rozwód warto porozumieć się z mężem w najistotniejszych kwestiach dotyczących zarówno Państwa jak i małoletniego. Proszę zastanowić się czy chciałaby Pani, aby dziecko po rozwodzie zamieszkało z Panią czy z mężem, jakiej wysokości alimentów na dziecko oczekiwałaby Pani od partnera, a także jak wyobraża sobie Pani realizację kontaktów ojca z dzieckiem. Uzgodnienie tych kwestii przed rozprawą rozwodową często ma bardzo pozytywny wpływ na przebieg postępowania rozwodowego i pozwala znacząco skrócić jego czas. W przypadku sprawy o rozwód właściwy jest sąd okręgowy ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania.

*Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym dziale mają jedynie charakter informacyjny i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie.

Agnieszka Przeworek