Prezydent odpowiada – lipiec 2019

glowski_net

Panie Prezydencie. Zawsze opowiadał się pan za tym, żeby Piła stała się miastem na prawach powiatu, twierdząc że wszyscy na tym skorzystają, a przede wszystkim mieszkańcy naszego pięknego miasta. Czy mógłby Pan podać korzyści jakie wynikłyby z tego faktu. Pozdrawiam Marzena z Piły.

– Zmiana statusu Piły na miasto grodzkie na prawach powiatu dałaby możliwość szybszego rozwoju i przyniosłaby dodatkowe korzyści zarówno Pile, jak i pozostałym gminom wchodzącym w skład powiatu pilskiego. Taka zmiana pozwoliłaby realnie wpływać na rozwój miasta w każdej dziedzinie jego życia, scalając jednocześnie instytucje i przepływ środków finansowych. W żaden sposób nie zmieni natomiast dotychczasowej współpracy z gminami ościennymi w zakresie realizowania inwestycji czy różnorodnych wydarzeń. Zmiana ułatwiłaby funkcjonowanie m.in. w kwestii dbałości o drogi czy ład przestrzenny, a także pozyskiwanie środków unijnych. Obecnie dwuwładza Prezydenta i Starosty sprawia, że rozproszona odpowiedzialność nie pozwala na realizowanie wszystkich projektów, które przyniosłyby korzyść mieszkańcom i skutkowały np. poprawieniem szlaków komunikacyjnych na terenie Piły.

Grodzkość oznacza dla pilan sytuację, w której miastem zarządza jeden gospodarz – ogranicza to biurokrację i trwonienie pieniędzy podatnika, a także wyposaża samorząd w większe możliwości decyzyjne i finansowe. Powstanie powiatu grodzkiego w Pile oznaczałoby przejęcie przez miasto obowiązków realizowanych obecnie w powiecie m.in. utrzymanie szkół ponadgimnazjalnych, instytucji z zakresu pomocy społecznej, urzędu pracy, służb, inspekcji, straży czy instytucji kultury itd. Spójny system zarządzania i finansowania wskazanych sfer sektora publicznego pozwoli na szybszy rozwój i stworzenie bardziej spójnej oferty edukacyjnej, kulturalnej, sportowej czy zdrowotnej oraz zapewnienie większego bezpieczeństwa mieszkańców. Szczególnie istotny jest fakt, że Piła jako miasto na prawach powiatu będzie miała znacznie wyższe dochody oraz większe możliwości pozyskiwania środków krajowych i unijnych, także takich, które są niedostępne w obecnym systemie administracyjnym. W ramach tzw. „schetynówek” będziemy mogli korzystać z dwóch projektów rocznie, a nie jednego, jak to jest obecnie. Oznacza to dodatkowe 3 miliony złotych rocznie na drogi lokalne. Powiat Pilski otrzyma wówczas z budżetu państwa zwiększoną pulę pieniędzy w ramach subwencji wyrównawczej. To ostatecznie oznacza większą łączną pulę środków będącą do dyspozycji obydwóch samorządów.

Ustanowienie powiatu grodzkiego stworzy możliwość przekazania pilskiego Szpitala Specjalistycznego pod zarząd Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a także korzystniejsze finansowanie i zarządzanie powiatowym szpitalem w Wyrzysku. Dla mieszkańców oznacza to także możliwość załatwiania urzędowych formalności w jednej placówce – obecnie wydawane przez Starostwo Powiatowe np. pozwolenie na budowę, prawo jazdy czy dowód rejestracyjny realizowane będą w Urzędzie Miasta, a obsługa mieszkańców będzie w ten sposób sprawniejsza.