Prezydent Piły o kilku istotnych dla miasta inwestycjach i decyzjach | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Prezydent Piły o kilku istotnych dla miasta inwestycjach i decyzjach

prezydent_pily_o_kilku

Decyzja Wojewody Wielkopolskiego ws. rozbiórki i budowy mostu w ciągu DK10, przetargi na działki budowlane pod mieszkalnictwo i inwestycje, o likwidacji boiska bocznego na stadionie przy ul. Okrzei w Pile, postępowanie dot. budowy oddziału chemioterapii w Szpitalu Specjalistycznym w Pile – to tematy, które poruszył prezydent Piły Piotr Głowski, na konferencji prasowej, która odbyła się 29 maja w UM Piły.

Jesienią ubiegłego roku, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o planowanym remoncie mostu na drodze krajowej numer 10, przy Barze Bieszczadzkim. Wówczas ruch miał być puszczony przez Piłę, co nie spodobało się prezydentowi Piły ponieważ  ruch ciężkich pojazdów mógłby niszczyć drogi w mieście. Na konferencji Piotr Głowski poinformował o  decyzji  Wojewody Wielkopolskiego w zakresie rozbiórki i budowy nowego mostu przez rzekę Gwdę  na pilskiej obwodnicy.

- Wstępnie zaplanowany jest projekt, który uwzględnia dodatkową przeprawę mostową. To oznacza, że nie będzie ruchu tak jak prosiliśmy przez nasze miasto. Problem dotyczy jak zawsze pieniędy. Pierwotnie inwestycja była szacowana na 8 milionów złotych a dziś jest to prawie 16 milionów złotych. Decyzję, na którą czekamy, ostatecznie podejmie GDDKIA w Warszawie.  Gdy będzie ona pozytywna to w 2021 roku rozpocznie się budowa – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Prezydent także skomentował decyzję  o modernizacji  istniejących wolnych pomieszczeń w pilskim szpitalu na potrzeby Oddziału Chemioterapii i przystosowaniu ich do standardów leczenia pacjentów onkologicznych.

- Jest to moje olbrzymie rozczarowanie. W tym przypadku znów widać  problem grodzkości a właściwie jej braku, który  oznacza kolejną zmarnowaną szansę na to, że w Pile będziemy mieć leczenie. Będzie tylko miejsce gdzie będą wykonywane zabiegi.  Na poradę onkologa w pełnym zakresie tu na miejscu nie będziemy mogli liczyć. Niepotrzebnie szuka się tu oszczędności, tym bardziej że jest projekt, który przekazaliśmy, oddziału związanego z onkologią. Przypomnę, że leczenie chemią mieliśmy już w szpitalu, ale uciekł nam cały  zespół do Ars Medicala. Teraz będziemy mieć dwa podobne zespoły a nie będzie Oddziału Onkologicznego. To są stracone szanse, które trudno odbudować – dodaje prezydent Piły.

Podobne negatywne  zdanie prezydent wyraża także o zabetonowaniu bocznego boiska na stadionie przy ul. Okrzei, który zmienia swoje oblicze.  Jest to błąd w sytuacji kiedy boisk na uprawianie sportu brakuje w mieście  a  kosztem tego robi się miejsce pod pikniki.

Są też kolejne dobre informacje. Miasto  rusza  też z przetargami. Ofertę znajdą osoby, które szukają działek pod budownictwo mieszkaniowe w bardzo ładnej lokalizacji – ulica Wałecka, Żeglarska, a także lokali mieszkalnych i czegoś dla biznesu na ul. Bazaltowej.

Sebastian Daukszewicz