Problemy z nerkami u kotów

milusinscy

 

Panie doktorze, mój kot, który teraz ma 10,5 roku od jakiegoś czasu ma brzydką sierść, robią się kołtuny i ciężko je rozczesać. Przez jakiś już czas wymiotuje rano pianą lub żółcią. Wyczytałem, że może to być problem z nerkami. Jak w takiej sytuacji należy postąpić? Franciszek z Wyrzyska.

Pana kotek faktycznie jest już w grupie wiekowej, gdzie problemy z nerkami spotykane są najczęściej. Zauważone przez Pana objawy może nie są bardzo specyficzne, ale uważnego właściciela mogą wprowadzać w lekkie zaniepokojenie. I słusznie. Koty to zwierzęta, które maskują swoje niedoskonałości zdrowotne. Ciężko jest nam zauważyć na co dzień, że z naszym milusińskim jest coś nie tak, dopóki jego stan nie będzie bardzo ciężki. Dlatego w przypadku kotów należy je bacznie obserwować i wszelkie zmiany w zachowaniu, zmiany okrywy włosowej czy poruszaniu się należy zgłaszać swojemu lekarzowi weterynarii.

W przypadku chorób nerek u kotów, bardzo ważne jest, aby chorującego kota zdiagnozować jak najszybciej, gdyż w pierwszych stadiach choroby bardzo często możemy ją kontrolować i wydłużyć poprawne funkcjonowanie nerek. Narząd ten u kotów jest dość specyficzny, gdyż jest niezwykle wrażliwy na czynniki toksyczne lub złe żywienie. Ich wrażliwość wynika ze stosunkowo małej liczby nefronów w nerkach w porównaniu do nerek psich lub ludzkich. Nerki zbudowane są z nefronów odpowiedzialnych za filtrowanie produkowanych toksyn przez organizm i wydalanie ich z moczem. Im więcej jest uszkodzonych nefronów tym stan kota staje się bardziej poważny, a proces chorobowy znacznie przyspiesza. Toksyny, które powinny być wydalone, kumulują się we krwi, co powoduje zatrucie ogólne całego organizmu, a to prowadzi do złego jego funkcjonowania. Niestety nie ma możliwości zregenerowania się nerek, dlatego tak ważne jest, aby filtrowały prawidłowo jak najdłużej. W tym celu powinniśmy kontrolować kocią krew regularnie już od 6-7 roku życia. Najbardziej zagrożone są koty w wieku powyżej 9 roku życia, gdzie na przewlekłą chorobę nerek choruje ponad 1/3 kotów. Genetycznie najbardziej narażone są koty abisyńskie, perskie oraz inne długowłose. Najczęstsze objawy zauważalne przez właścicieli to poliuria, polidypsja, utrata apetytu, matowa okrywa włosowa oraz brak pielęgnacji sierści. Mogą pojawiać się wymioty, zmniejszenie masy ciała i zaparcia. Objawy kliniczne zależą od stopnia zaburzenia czynności nerek i obecności lub braku takich powikłań jak nadciśnienie. Koty ze zdiagnozowaną przewlekłą niewydolnością nerek powinny być już do końca życia na specjalistycznych dietach, wspomagających ich funkcję oraz lekach, które niwelują współistniejące powikłania wynikające z samej choroby lub współistniejących innych schorzeń.

Wracając do Pana podopiecznego. Powinien Pan teraz zgłosić się z kotkiem do lecznicy, w celu zbadania krwi, przeprowadzenia ogólnego badania klinicznego, ewentualnie badania moczu oraz badania USG, jeżeli będzie do tego wskazanie. Szybka diagnoza pozwoli wykluczyć chorobę lub wprowadzić leczenie ratujące tak ważne narządy jakimi są kocie nerki.

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 67 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.