Profilaktyka u psów i kotów

milusinscy

Niedawno nabyłem szczeniaka rasy labrador retriever. W domu mam też rocznego kota brytyjskiego. Chciałbym wiedzieć, jak wygląda porządna profilaktyka? Jak często powinienem chodzić z nimi do weterynarza na badania? Niedawno odszedł mój 10-letni kot, umarł na zbyt późno zdiagnozowaną niewydolność nerek, nie chciałbym, aby sytuacja się powtórzyła. Maciej z Wałcza

Panie Macieju, jak Pan widzi z własnego doświadczenia, badania profilaktyczne, oraz wizyty kontrolne mają ogromne znaczenie dla zdrowia i długości życia zwierząt. Wykonywane odpowiednio często mogą znacznie wydłużyć życie pupila. Niestety wiele chorób psów i kotów przebiega przez długi czas bezobjawowo. Zwierzę „pokazuje”, że coś jest nie tak dopiero kiedy choroba jest już mocno zaawansowana. Często zdarza się, że objawy są mało widoczne, lub niewinnie wyglądają np. pokasływanie od czasu do czasu. Właścicielowi może się wydawać, że zwierzę jest zdrowe, gdy w rzeczywistości choruje już np. na niewydolność serca.

Aby uniknąć takich sytuacji niezbędne są regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Zarówno u młodych psów jak i kotów, badania profilaktyczne powinno się wykonywać co najmniej raz do roku. Obejmują one badanie biochemiczne i morfologiczne krwi, oraz badanie ogólne. Badanie biochemiczne może obejmować różną ilość parametrów, w zależności od stanu zwierzęcia i wyników badania ogólnego.  Zwierzęta starsze, powyżej 6-7 roku życia powinny mieć wykonywane badania przynajmniej co pół roku. Jest to związane z szybkimi zmianami jakie zachodzą u starzejących się zwierząt.

Należy pamiętać także o profilaktyce przeciwko pasożytom wewnętrznym i zewnętrznym, które nieregularnie usuwane będą siały spustoszenie w organizmie zwierzęcia. Młode psy i koty należy odrobaczać co miesiąc do osiągnięcia szóstego miesiąca życia. Potem odrobaczamy co 3 miesiące. Czas między odrobaczeniami można wydłużyć u niewychodzących kotów do pół roku. Ochrona przed kleszczami powinna być już całoroczna. Ma to związek ze zmianą klimatu oraz coraz częstszymi przypadkami pogryzień przez kleszcze w zimie.

Na koniec nie należy zapominać o szczepieniach na choroby zakaźne. Właściciele często je bagatelizują, nie będąc świadomymi jak łatwo może zachorować nieszczepiony pies lub kot. Jeśli chodzi o rodzaje szczepień oraz ich częstotliwość, należy tu uwzględnić aktualną sytuację epizootyczną regionu, dlatego najlepiej jest zapytać o to swojego lekarza weterynarii. Sytuacja ma się inaczej w przypadku szczepienia na wściekliznę. W Polsce jest ono obowiązkowe dla psów, i należy je powtarzać co roku. Szczepienie kotów na wściekliznę nie jest obowiązkowe, ale można szczepić jeśli kot jest wychodzący. Takiego kota szczepimy raz na dwa lata.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.