Projekt Stacji Szamocin „Pociąg do sztuki”

Trzyletni projekt stowarzyszenia Stacja Szamocin pn. „Pociąg do sztuki”, dofinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego jest realizowany w różnych formach. Działania obejmują część artystyczną, edukacyjną oraz regionalną.

Teatr, działający od 25 lat na starym nieczynnym dworcu PKP prezentuje od momentu istnienia m.in. lalkowe spektakle dla dzieci. W ciągu dwóch edycji w 2020- 2021 aktorzy Teatru Stacja Szamocin wraz z reżyserką, Lubą Zarembińską, wystawili w lokalnych szkołach i przedszkolach oraz w swojej siedzibie 50 przedstawień w różnorodnej formie.

Cykl warsztatów Akademii Młodych Liderów prowadzą instruktorzy, którzy pracują w tej dziedzinie od kilkunastu lat. Powstały sekcje : teatralne, plastyczne, fotograficzne oraz cyrkowo- kuglarskie. Mimo pandemii dzieci i młodzież licznie  brała udział w zajęciach. Każda edycja warsztatowa kończy się pokazem finalnym dla rodziców, znajomych i mieszkańców miasta.

Odbyły się również oryginalne warsztaty japońskiego tańca botoh, gdzie uczestnikami byli m.in. aktorzy Teatru Wirtualnego z Piły oraz osoby z kraju.

Drugi rok przyjeżdżają do Szamocina studenci Uniwersytetu Warszawskiego, którzy biorą udział w Interdyscyplinarnych Warsztatach Artystycznych. Organizuje je i prowadzi Tymon Bocian, urodzony w Szamocinie, który wychował się na dworcu i od dzieciństwa wraz z matką oraz babcią uczestniczył we wszelakich przedsięwzięciach.

Istotną częścią „Pociągu do sztuki” jest cykl „Twój Szamocin – twoja historia”. Tegoroczne spotkania odbywały się w historycznym miejscu, przy zabytkowym spichlerzu rodziny Tollerów i tuż obok legendarnej sali Concordia. Przy Starej Skrzyni, atrakcyjnym sklepie a zarazem galerii artystycznej, mają miejsce pokazy multimedialne archiwalnych zdjęć i filmów, związanych z kulturą a także historią regionu. Luba Zarembińska, założycielka Ośrodka Stacja Szamocin, prezentowała m.in. dorobek grup twórczych, działających zarówno przed wojną, jak i po oraz istniejących współcześnie. Przy tej okazji zainstalowano fotografie z spektakli oraz z inscenizacji szamocińskiego teatru w USA.

Interesującym tematem była prezentacja, dotycząca historii dworca PKP w Szamocinie oraz linii kolejowej na trasie Chodzież – Gołańcz. Widzowie obejrzeli unikatowe fotografie budynków dworcowych i nagrane wspomnienia mieszkańców Szamocina, którzy opowiadali, jak wyglądało życie, gdy kursowały pociągi na tej trasie.

Przy okazji tych spotkań wyeksponowane zostały zdjęcia na szachulcowej ścianie.

Powoli kończą się działania tegorocznej edycji projektu, ale dzięki dotacji z Samorządu Województwa Wielkopolskiego inicjatywy Stacji Szamocin będą prezentowane również w 2022 roku.

(SE)

projekt_stacji_szamocin1_01

projekt_stacji_szamocin1_20 projekt_stacji_szamocin1_02 projekt_stacji_szamocin1_03 projekt_stacji_szamocin1_04 projekt_stacji_szamocin1_05 projekt_stacji_szamocin1_06 projekt_stacji_szamocin1_07 projekt_stacji_szamocin1_08 projekt_stacji_szamocin1_09 projekt_stacji_szamocin1_10 projekt_stacji_szamocin1_11 projekt_stacji_szamocin1_12 projekt_stacji_szamocin1_13 projekt_stacji_szamocin1_14 projekt_stacji_szamocin1_15 projekt_stacji_szamocin1_16 projekt_stacji_szamocin1_17 projekt_stacji_szamocin1_18 projekt_stacji_szamocin1_19