Propozycje programowe Platformy Obywatelskiej – mieszkaniowe i dla przedsiębiorców | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Propozycje programowe Platformy Obywatelskiej – mieszkaniowe i dla przedsiębiorców

  16 marca 2023 r. na konferencji prasowej w Pile Maria Małgorzata Janyska Posłanka na Sejm RP, Adam Szejnfeld Senator RP oraz samorządowcy – Piotr Głowski Prezydent Piły i Jacek Gursz Burmistrz Chodzieży przedstawili propozycje programowe Platformy Obywatelskiej – mieszkaniowe i dla przedsiębiorców.  

  Mieszkanie i praca to kluczowe dobra do życia każdego człowieka oraz gwarancja rozwoju i dobrej przyszłości. Rząd PiS-u miał już swój sztandarowy program ,,Mieszkanie Plus” który okazał się totalną porażką. Miało być 100 tys. mieszkań rocznie, a po 8 latach rządu PiS jest ich niecałe 20 tys. często wadliwych, z wysokimi czynszami. Stąd na konferencji prasowej poznaliśmy propozycje programowe Koalicji Obywatelskiej Platformy Obywatelskiej.

  - PiS zdewastował ogromną ilość obszarów życia społecznego, gospodarczego i publicznego w Polsce. Dzisiaj odniesiemy się do dwóch. Do sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz do sytuacji, w jakiej znaleźli się przedsiębiorcy. Dlaczego do nich, dlatego że i jedni i drudzy to jest rozwój, to jest przyszłość. Mieszkania do których dzisiaj za rządów PiS-u nie ma dostępu. Około 90% Polaków nie ma możliwości nabycia swojego mieszkania, które muszą stanowić przecież o przyszłości, o rozwoju młodego pokolenia. Dlatego niezbędne jest przedstawienie dzisiaj bardzo pilnie oferty, która może być do nich skierowana, żeby mogli sobie planować przyszłość. To samo z rynkiem przedsiębiorczości, który PiS także zdewastował poprzez swoją politykę, nakładanie wciąż nowych obowiązków, niereagowanie i brak wciąż systemowych rozwiązań w związku z horrendalnymi cenami gazu i energii. Uważanie przedsiębiorców tak jak to było kiedyś w PRL-u za cwaniaków, którzy jeśli nie potrafią sobie poradzić z sytuacją to nie mają prowadzić działalności gospodarczej. To wszystko sprawia, że zachwiana jest przyszłość, jeśli dochodzi o dochody państwa i dochody samorządu. Dlatego przedstawiamy dzisiaj nasz program, który jest dedykowany tym osobom. Pierwszy Program, który przedstawimy to jest program dotyczący rynku mieszkaniowego – mówi Małgorzata Janyska, poseł Koalicji Obywatelskiej.

  - Dramat, a wręcz tragedia dotyczy wielu dziedzin życia publicznego w Polsce, ale mieszkanie to jest oprócz pracy jedno z największych, najbardziej wartościowych dóbr i tego dobra brakuje. Przypomnę, że PiS  wprowadził program mieszkanie plus, dzięki temu programowi wybudowano i oddano tylko 15 000 mieszkań… na planowane 100 000. Dzięki programowi rządu PO „Mieszkanie dla Młodych”, za naszych czasów własne mieszkanie uzyskało ponad 200 tys. osób. Widać więc kto jest skuteczny, kto ma doświadczenie i kompetencje – to Platforma Obywatelska, Koalicja Obywatelska. Teraz proponujemy program, który nazywamy kredyt 0%. Dlaczego? Ponieważ proponujemy, aby każdy, kto nie skończył jeszcze 45 lat i nie ma własnego mieszkania, czy domu mógł wziąć kredyt na kupno mieszkania i żeby był w stanie bez względu na sytuację w kraju, czy jego rodzinną spłacić ten kredyt, czyli żeby nie miał odsetek. Te  odsetki i prowizje od tego kredytu będzie pokrywał przez Bank Gospodarstwa Krajowego Skarb Państwa. To jest nasza główna oferta. Poza tą ofertą jeszcze jest oferta w tym samym zakresie programu mieszkaniowego skierowana do samorządów i dla najemców – dodaje Adam Szejnfeld , Senator PO.

  - Bardzo ważne jest też wsparcie dla samorządów. W programie Koalicji Obywatelskiej przewiduje się przeznaczenie kwoty 10 miliardów złotych na remonty komunalnych zasobów mieszkaniowych oraz dopłaty do czynszów dla osób wynajmujących mieszkania – podkreślał senator Ziemi Pilskiej.

  Program Koalicji Obywatelskiej „Kredyt 0%”, to m.in.:

  1. Kredyt 0% na zakup pierwszego mieszkania dla osób do 45 roku życia.

  2. Kredytobiorca ma spłacać jedynie kapitał.

  3. Odsetki i marżę banku weźmie na siebie państwo poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego.

  4. Dodatkowo 10 mld zł zostanie przeznaczonych na dofinasowanie remontów mieszkań komunalnych.

  5. Przewiduje się także kwotę 600 zł dopłaty do czynszów mieszkaniowych.

  Jak to mieszkalnictwo i propozycje PO widzi Prezydent Piły Piotr Głowski?

  - Od lat jako samorządy budujemy mieszkania i realnie to robimy. Jeżeli nam nikt nie będzie przeszkadzał to potrafimy pokazać, że kilkaset mieszkań tak jak w Pile, tych które powstało, znalazło dobry również pomysł w postaci chociażby mieszkań na start, dla tych młodych ludzi, którzy albo w Pile chcą zostać, albo do Piły przyjeżdżają. To był jeden z takich programów, który pokazywał, że wtedy kiedy jest zaangażowanie samorządu, kiedy są możliwości finansowe, to działa i funkcjonuje. Oprócz tego oczywiście są mieszkania, które są stare i wymagają remontów. Na nie potrzeba bardzo dużych pieniędzy. Widzimy po ostatnich renowacjach, które prowadziliśmy, że ceny tych remontów są gigantyczne, więc ten program wsparcia ze strony rządowej jest po prostu konieczny, bez tego faktycznie kolejne mieszkania będą albo wyłączone, albo będą stały puste. Pomimo tego, że jest grupa ludzi, która jest tymi mieszkaniami zainteresowana. Te mieszkania z założenia powinny być – mówimy o  mieszkaniach komunalnych dystrybuowanych w stosunku do osób, które z różnych powodów mają bardzo trudną, wyjątkową sytuację życiową – komentuje obecną sytuację z mieszkalnictwem w Pile Piotr Głowski. - Wszyscy inni powinni mieć szansę funkcjonowania w normalnych warunkach, tak jak każdy inny obywatel Unii Europejskiej – bym powiedział rynkowej. Są oczywiście te dwa elementy, które się pojawiają – jeden to własność, drugi to najem. W przypadku jednego i drugiego widzimy gwałtowny zastój na rynku. Po prostu ludzie przestali mieć możliwości kupowania nieruchomości dla siebie. Oczywiście nie mówimy o czarnym handlu, ani podnajmie, tylko o tych, którzy dla siebie chcieli pierwsze mieszkanie zrealizować. Jeżeli ktoś ma określony kapitał i nie ma odsetek. Tę część odsetkową bierze na siebie państwo. To, co proponujemy jest na szczęście takim pójściem w kierunku normalizacji i stabilności dochodów rodzinnych. To daje tym, którzy zaciągną kredyt pewność, że nie będą po prostu zaskakiwani co miesiąc nowymi wiadomościami z banku o zupełnie innej kwocie niż ta, na którą się pierwotnie umówili. Więc ten zestaw plus do tego dopłaty do najmu w  granicach tych 600 zł będzie wyjątkowym wsparciem nie tylko dla tej osoby, ale również dla lokalnego rynku, który tym najem się rządzi. To jest spektrum bardzo dobrych projektów, które jestem przekonany w bardzo szybkim tempie ożywią rynek nieruchomości w miastach. W naszym lokalnym wydaniu oznacza to miejsca pracy dla tych, którzy chociażby na tych budowach pracują – dodaje prezydent  Piły.

  Natomiast Burmistrz Chodzieży Jacek Gursz przedstawił obawy co do przyszłości zasobów mieszkaniowych samorządów.

  - Jeżeli nie będzie radykalnych rozwiązań, to 10 miliardów zł może być kroplą w morzu potrzeb, jeśli chodzi o remonty starych mieszkań komunalnych. To skutek 8 lat zaniedbań PiS. Na szczęście sytuację ratuje rynek komercyjny, ale drożyzna PiS przekreśla szanse wielu mieszkańców na samodzielne kupno własnego mieszkania. Konieczna jest pomoc, o której dzisiaj mówimy - podsumował burmistrz Jacek Gursz, prezes Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

  Jak mówili politycy i samorządowcy na konferencji, PiS uderza również w polskie przedsiębiorstwa. Wprowadzenie tzw. Polskiego Ładu, gigantycznie wysokie ceny gazu, paliwa i energii – ten rząd nienawidzi polskiego biznesu. Platforma Obywatelska, a potem Koalicja Obywatelska budowana na jej bazie wyrosła ze współpracy z przedsiębiorcami. Chcą ratować polskich przedsiębiorców.

  - W ubiegłym roku z mapy Polski zniknęło ponad 200 tys. firm. Zamykają działalność albo ją zawieszają, bowiem nie dają rady w państwie PiS prowadzić działalności gospodarczej. Boję się na przykład o cenioną nie tylko u nas Spółdzielnię Mleczarską Czarnków – mówiła posłanka Maria Małgorzata Janyska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju.

  - Wielokrotnie w Sejmie i w Senacie wprowadzaliśmy korzystne dla MSP propozycje przepisów, ale PiS zawsze je odrzucał. Przygotowaliśmy zatem program, który wdrożymy po wygranych wyborach jesienią – deklarował senator Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

  Propozycje KO dla przedsiębiorców, które zaprezentowano podczas konferencji prasowej, Koalicji Obywatelskiej, to m.in:

  1. Kasowy PIT, czyli podatek dochodowy płatny tylko od opłaconych faktur – dla podatników o przychodach poniżej 2 mln euro.

  2. Chorobowe płatne przez ZUS, a nie przedsiębiorcę, już od 1 dnia zwolnienia pracownika, a nie dopiero po 33 dniach – dla pracowników zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach (do 9 pracowników).

  3. Urzędy Skarbowe jako Centra Obsługi Podatnika, w których przedsiębiorcy uzyskają niezbędną pomoc.

  4. Przywrócenie prostej i jasnej składki zdrowotnej. Skończymy z absurdami wywołanymi przez tzw. Polski Ład (np. płacenie składki zdrowotnej od sprzedaży samochodu).

  5. Wydłużenie okresu wejścia nowych ustaw w życie. Tzw. vacatio legis dla wszystkich ustaw ma być wydłużone do 3 miesięcy, a dla ustaw podatkowych do 6 miesięcy.

  (SE)

  propozycje_programowe

  propozycje_programowe_02 propozycje_programowe_03 propozycje_programowe_04 propozycje_programowe_05 propozycje_programowe_06 propozycje_programowe_07 propozycje_programowe_08