Przekazanie pierwszego „przycisku życia” stuletniej pilance | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Przekazanie pierwszego „przycisku życia” stuletniej pilance

27 lipca stuletnia pilanka, pani Małgorzata Dibel, jako pierwsza otrzymała z rąk Piotra Głowskiego, prezydenta Piła „Przycisk życia” – czyli system zapewniający osobom starszym, samotnie mieszkającym, bezpieczeństwo oraz ułatwiający wezwanie pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Pilotażowy program jest realizowany we współpracy ze Strażą Miejską w Pile.

- Uruchamiamy pilotażowy program na terenie miasta Piły, związany z przyciskiem, który nazwaliśmy „Przycisk życia”, który jest elementem bezpieczeństwa. Urządzenie posiada przycisk, który umożliwi kontakt ze Strażą Miejską, m.in. dwustronną komunikację oraz nawigację GPS. Nasze rozwiązanie pod względem organizacyjnym jest nietypowe i nie wiem czy nie jedyne w Polsce, tzn. nie prowadzimy działalności komercyjnej, a obsługa jest realizowana przez Straż Miejską całodobowo. Dziś rozpoczynamy pilotaż tego programu na dziesięciu osobach – to pozwoli w ciągu 2-3 miesięcy nabyć widzę jak urządzenie się sprawuje. Tak, aby w ostatnim etapie każdy mógł zakupić takie urządzenie – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Najważniejsze cechy urządzenia:

- Dwukierunkowa komunikacja głosowa – umożliwia wykonanie bezpośredniego połączenia do Straży Miejskiej

- Wezwanie pomocy w sytuacjach kryzysowych – po wciśnięciu przycisku alarmowego wysyłany jest sygnał z prośbą o interwencje

- Posiada czujnik GPS, monitorujący położenie – miejsce pobytu osoby starszej

Największą zaletą przycisku jest możliwość szybkiego skontaktowania się z seniorem i udzielenia wsparcia w sytuacji zagrożenia. Takiego urządzenia brakowało stuletniej pilance pani Małgorzacie, która wiele razy upadała w domu na podłogę i nie było osoby, która pomogłaby jej wstać. Teraz może liczyć na to, że w takiej sytuacji czy w innych nie pozostanie sama. Jak mówi, urządzenie jest łatwe w obsłudze i warto z niego korzystać.

Obecnie pilotażowy program przeznaczony jest dla 10 podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pile, którzy będą testować urządzenie.

Sebastian Daukszewicz

przekazanie_przycisku_zycia00

przekazanie_przycisku_zycia15 przekazanie_przycisku_zycia01 przekazanie_przycisku_zycia02 przekazanie_przycisku_zycia03 przekazanie_przycisku_zycia04 przekazanie_przycisku_zycia05 przekazanie_przycisku_zycia06 przekazanie_przycisku_zycia07 przekazanie_przycisku_zycia08 przekazanie_przycisku_zycia09 przekazanie_przycisku_zycia10 przekazanie_przycisku_zycia11 przekazanie_przycisku_zycia12 przekazanie_przycisku_zycia13 przekazanie_przycisku_zycia14