PSL proponuje Pakt dla Zdrowia

„Pakt dla zdrowia” to jeden z głównych dokumentów programowych Koalicji Polskiej – Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz’15 będący wynikiem analizy stanu ochrony zdrowia w Polsce i propozycją koniecznych zmian mających uzdrowić tę dziedzinę i wydobyć ją ze stanu zapaście wynikającego z wieloletnich zaniedbań kolejnych ekip rządzących. 21 wrzenia Poseł na Sejm RP, lider listy PSL-Koalicja Polska kandydatów do Sejmu RP, okręg nr 38 – Krzysztof Paszyk m.in. w obecności Przewodniczącego Rady Naczelnej PSL, byłego Wicepremiera i Ministra Rolnictwa, Posła do PE Jarosława Kalinowskiego przedstawił główne postulaty tego paktu.

Na liście zadań jest pięć podstawowych postulatów, które mają umożliwić radykalne podniesienie standardów zarówno dla pacjentów, jak też personelu medycznego. PSL uważa, że pieniądze powinny pochodzić z przesunięcia środków ze składki rentowej, tak, aby obciążenia podatników z tytułu składki zdrowotnej nie wzrosły.

– Najważniejszą rzeczą, którą odczytujemy z postulatów Polaków w naszym programie to, postawienia na nogi uzdrowienia służby zdrowia. Ona dziś szwankuje a lekarze mówią, że służba zdrowia umiera pomału i trzeba to zreformować.My dziś prezentujemy „Pakt dla zdrowia”, który ma obowiązywać nie tylko na cztery lata kadencji, ale ponad podziałami doprowadzić do takiej sytuacji, aby każdy był zadowolony.  Tu się podpisali kandydaci Polskiego Stronnictwa Ludowego w okręgu 38. Chcemy wspólnie zaapelować, by pod tym „Paktem dla zdrowia”,  tu w Pile dla okręgu pilskiego, podpisali się również kandydaci innych środowisk politycznych. By niezależnie kto będzie rządził po tych wyborach, wspólnie go realizować dla potrzeby polskiego, wielkopolskiego, pilskiego pacjenta. Program poprawy służby zdrowia – mówi poseł Krzysztof Paszyk.

Na konferencji prasowej nie zabrakło również tematu rolnictwa i kandydaturze na stanowisko unijnego komisarza do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, o których mówił były minister rolnictwa Jarosław Kalinowski.

PAKT DLA ZDROWIA

Zdrowie jest najwyższą wartością, dlatego w obliczu katastrofalnej sytuacji w ochronie zdrowia w Polsce, mając na względzie bezpieczeństwo pacjentów, godne i bezpieczne wykonywanie zawodów medycznych oraz zapewnienie ciągłości pracy podmiotów leczniczych finansowanych ze środków publicznych, zobowiązujemy się do:

1. Podwyższenia publicznych nakładów na ochronę zdrowia do wysokości co najmniej 6,8 % PKB już w 2020 roku

Podniesienie wydatków publicznych na ochronę zdrowia to warunek konieczny do zwiększenia dostępności służby zdrowia i oddłużenia szpitali. Dodatkowym źródłem finansowania będzie przekazanie na ochronę zdrowia 2% ze składki rentowej oraz środków wpływających do budżetu z akcyzy na wyroby tytoniowe i alkoholowe.

2. Zwiększenia liczby personelu medycznego w systemie ochrony zdrowia

Aby zatrzymać narastający kryzys kadrowy w ochronie zdrowia konieczne jest zwiększenie limitów przyjęć na studia na kierunkach medycznych oraz specjalizacjach lekarskich, rozszerzenie systemu stypendialnego dla studentów i absolwentów tych kierunków oraz skrócenie i upraktycznienie programów specjalizacji lekarskich oraz pielęgniarskich.

3. Podniesienia o co najmniej 30 % wynagrodzeń pracowników służby zdrowia: pielęgniarek i położnych, lekarzy, ze szczególnym uwzględnieniem lekarzy rezydentów, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, farmaceutów szpitalnych, techników medycznych oraz pracowników administracji placówek medycznych

Tylko dzięki wzrostowi płac może zostać zahamowany katastrofalny proces odchodzenia pracowników z placówek medycznych. Godne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia są konieczne jako rekompensata za ich codzienny trud, obciążenie pracą oraz ryzyko związane z wykonywaniem zawodów medycznych.

4. Zapewnienia takiego samego dostępu do najnowocześniejszych metod leczenia jak w innych krajach UE

Miejsce zamieszkania nie może być ograniczeniem w dostępie do najnowocześniejszych metod leczenia. Konieczne jest wprowadzenie Europejskiego Programu Walki z Rakiem, umożliwiającego równy dostęp do najnowocześniejszych terapii we wszystkich krajach UE.

Dostęp do najnowocześniejszych leków i procedur medycznych daje nadzieję walczącym o zdrowie i życie, której państwo nie może pozbawiać swoich obywateli.

5. Upowszechnienia działań na rzecz profilaktyki chorób cywilizacyjnych

Postawienie na profilaktykę zdrowotną jest konieczną inwestycją w zdrowie obywateli. Najpilniejsze działania to: zadbanie o powietrze wolne od smogu, upowszechnienie skutecznej edukacji zdrowotnej poprzez wprowadzenie w szkołach nauczania o zdrowym trybie życia i odżywaniu oraz zapewnienie badań profilaktycznych dostępnych dla osób zagrożonych chorobami cywilizacyjnymi.

Wybory do Parlamentu odbędą się 13 października br.

(SE)

psl_proponuje1_01

psl_proponuje1_08 psl_proponuje1_02 psl_proponuje1_03 psl_proponuje1_04 psl_proponuje1_05 psl_proponuje1_06 psl_proponuje1_07