Radni Koalicji Obywatelskiej o pilskim szpitalu

Jeszcze nie tak dawno podczas kampanii wyborczej kandydatka PiS do Senatu w pilskim okręgu wyborczym, Jolanta Turczynowicz-Kieryłło popierana lokalnie przez Porozumienie Samorządowe, które rządzi powiatem pilskim mówiła ,,Chcę polityki czystej, pozbawionej czarnego PR, manipulacji. Chcę polityki, w której liczycie się Wy, a nie przepychanki o tzw. stołki. Minął czas wyborczych obietnic bez pokrycia, czas rozdawnictwa wyborczych kiełbas”. Jak się okazuje, co niektórzy zapomnieli, jakimi wartościami się kierowała i jakie słowa wypowiadała ich kandydatka, o czym mogliśmy się przekonać podczas ostatniej listopadowej sesji Rady Powiatu w Pile. A konkretnie w punkcie: „Podjęcie uchwały w sprawie powołania Rady Społecznej przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile im. Stanisława Staszica”. Jak się okazało decyzją radnych koalicji PS-PiS odrzucono kandydatury dwóch radnych Koalicji Obywatelskiej.

Sytuacja jest o tyle dziwna, że we wcześniejszym punkcie – Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia „Programu naprawczego Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica na lata 2020-2021”, KO jako konstruktywna opozycja podobnie jak wszyscy radni zagłosowali za zaproponowanym planem dla pilskiego szpitala.

– Niestety sytuacja w pilskim szpitalu nie jest różowa, co pokazują fotografie sprzed kilku miesięcy, które otrzymaliśmy od osób, którym na sercu leży dobro tego szpitala. Jak widać infrastruktura techniczna jest w nie najlepszym stanie. Przez ostatnie miesiące słyszeliśmy, że szpital ma się dobrze. W maju tego roku na sesji Rady Powiatu była podejmowana uchwała w sprawie dokonania oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej Szpitala Specjalistycznego w Pile. Rada uznała, że sytuacja jest pozytywna, że wymogi są spełnione. W uzasadnieniu, które podpisał pan Starosta Eligiusz Komarowski czytamy, że dyrektor szpitala poinformował w dodatkowych informacjach do sprawozdania finansowego za dany okres, że nie przewiduje zagrożeń dla możliwości kontynuacji działalności i nie są znane inne informacje, których ujawnienie mogłoby w istotny sposób zagrażać dalszej działalności. Parę tygodni później zmienił się dyrektor, który pewne zagrożenia zaczął zauważać, autorstwa nie tylko jednej czy dwóch osób, ale są konsekwencjami nie najlepszego zarządzania przez ostatnie lata. Różnica polega na tym, że obecny dyrektor jawnie o tym mówi! Być może naraża się swoim zwierzchnikom politycznym. Ale on tego nie unika. Stąd na ostatniej sesji pojawił się program naprawczy dla pilskiego szpitala, który my, jako radni KO poparliśmy warunkowo i zagłosowaliśmy za nim, z zastrzeżeniami – mówi Rafał Zdzierela, Przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Powiatu w Pile.

Jak dodaje radna Maria Augustyn, pilskiego szpitalowi brakuje pieniędzy, inwestycji. KO poparła ten program, ponieważ jego realizacja zależy od polityki Państwa, od rządów Prawa i Sprawiedliwości i od NFZ. Jako radni chcą wspierać dyrektora, aby w budżecie znalazły się środki na tą placówkę zdrowotną.

– Długo nie trzeba było czekać abyśmy uzyskali, jako opozycja w radzie powiatu w Pile podziękowania za ten głos na TAK, za wsparcie tego programu, ponieważ już w kolejnym punkcie, kiedy wybierano członków do Rady Społecznej przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile, czyli organu, który monitoruje obecną sytuację w szpitalu. W poprzednich latach naszym przedstawicielem był Kazimierz Sulima. Niestety na liście 15 osób zabrakło przedstawiciela opozycji, mimo że wystawiliśmy dwie kandydatury (Wojciech Szutkowski, Paweł Jarczak). Żadna z tych kandydatur nie uzyskała poparcia rządzących PiS-u i Porozumienia Samorządowego. Natomiast znalazło się miejsce np. dla pani Agnieszki Magnuckiej – do dziś nie wiem, kogo w tej radzie reprezentuje, a radni wybrani w wyborach przez mieszkańców, jako ci, którzy by mogli  patrzeć na ręce dyrektorowi, zarządowi, zostali niestety wycięci. Bardzo ubolewamy, że tak się dzieje – dodaje Zdzierela.

Podczas konferencji prasowej wspomniano o porozumieniu na mocy, którego powiat pilski miał w Szpitalu Specjalistycznym w Pile utworzyć oddział onkologii.

– Mimo że pan Starosta zrzekał się np., że umowa jest niewłaściwa, istnieje niezasadność tego zapisu. To chcielibyśmy uspokoić wszystkich chorych, że niebawem ten oddział zacznie być tworzony w naszym szpitalu – informuje radny  Rafał Zdzierela.

(SE)

radni_koalicji1_01

radni_koalicji1_12 radni_koalicji1_02 radni_koalicji1_03 radni_koalicji1_04 radni_koalicji1_05 radni_koalicji1_06 radni_koalicji1_07 radni_koalicji1_08 radni_koalicji1_09 radni_koalicji1_10 radni_koalicji1_11