REAKCJA, luty 2020 | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

REAKCJA, luty 2020

W lutowej Reakcji zajmiemy się problemem, poruszonym przez naszą P.T. Czytelniczkę, a doskwierającym, a właściwie doskwierającymi (bo są dwa) najbardziej osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku. Chodzi o stworzenie pewnego udogodnienia, przy schodach wiodących do Parku Miejskiego w Pile oraz usunięcie pewnych „barier”, które można łatwo usunąć. Ale o szczegółach powie już nasza Czytelniczka, a właściwie jej epistoła, której treść zamieszczamy poniżej:

Mam nadzieję, że interwencja ze strony Redakcji odniesie skutek.

Chcę przedstawić dwa problemy.

Pierwszy dot. zawłaszczenia części chodnika przez sklepy – polegające na umieszczaniu „rozkraczonych” reklam, a tym samym stwarzaniu niebezpieczeństwa dla osób niepełnosprawnych (niedowidzących, kulejących, na wózkach itp.). Szczególne nagromadzenie (3-4) zawalidróg jest na ul. 1 maja, przy delikatesach Merkury, lodziarni, kiosku i przystanku autobusowym, oraz przejściu między dwoma budynkami Merkurego na targowisko. Ilość osób i tych „reklam” czasem jest tak duże, że trudno tam przejść. Uważam, że wystawianie na środek chodnika przeszkód powinno być zabronione. Mogą to ewentualnie być płaskie tablice pod ścianą budynku.

Takie reklamy rozstawione na chodnikach można spotkać również w innych miejscach Piły, m.in. na ul. O.M. Kolbe nr 16-18, przed sklepem z pieczywem, gdzie chodnik jest stosunkowo wąski, ale jest wnęka, gdzie można wystawić „reklamę”.

Druga sprawa to brak poręczy przy schodach prowadzących z al. Wojska Polskiego do Parku Miejskiego. Schody są wysokie, osoby starsze i niepełnosprawne nie mogą z nich korzystać. Próbowałam tę sprawę przeprowadzić przez budżet obywatelski (2018 r.), ale mieszkańcy Osiedla Górne tego projektu nie poparli. Park jest enklawą na terenie osiedla, jest miejski, nie osiedlowy i podlega Zieleni Miejskiej.

Pozdrawiam serdecznie – Czytelniczka

Nasza szanowna Czytelniczka wystarczająco szczegółowo i dobitnie przedstawiła nurtujące ją i wielu mieszkańców Grodu Staszica problemy, które jak stwierdziłem na początku łatwo włodarze miasta mogą rozwiązać. Czego Im serdecznie życzę i wraz z pilanami na owo rozwiązanie oczekuję, licząc na rychłe z nimi się rozprawienie!

Jeżeli gnębią Cię podobne lub poważniejsze problemy, masz jakiekolwiek niejasności czy kłopoty – napisz do nas! Nie miej żadnych oporów, możesz pisać o wszystkim. My spróbujemy Ci pomóc – reagując piorunująco!

Pisz na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40 pokój 101, 64-920 Piła z dopiskiem: „REAKCJA”

Marek Mostowski

reakcja_luty_20201_01

reakcja_luty_20201_04 reakcja_luty_20201_02 reakcja_luty_20201_03