REAKCJA, maj 2017 | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

REAKCJA, maj 2017

W tym miesiącu zupełnie z innej beczki, bo ani o „estetyce”, ani o tumiwisizmie, ani też urzędniczym marazmie, lecz o podróży polską „nowoczesną” koleją. Gdy przeczytałem opis podróży z Poznania do Piły, nadesłany przez jednego z Czytelników, od razu przypomniał mi się felieton, który popełniłem ponad trzydzieści lat temu. Opisywałem w nim peregrynację z Piły do Warszawy tzw. pociągiem „kołobrzeskim”. Była sroga zima, podróż trwała ponad 9 godzin, a temperatura w przedziałach nie przekraczała 3 stopni Celsjusza. Zatytułowałem ów felieton „Podróż na polski biegun północny”. Teraz, po ponad ćwierćwieczu, sytuacja opisana przez Pana Zbyszka jest niezwykle podobna, można powiedzieć lustrzana, bowiem w wagonie panował upał. Ale niech przemówi nasz Czytelnik. Oto co napisał:

19 kwietnia z konieczności miałem „przyjemność” skorzystać z usług PKP Przewozy Regionalne REGIO, na trasie Poznań – Piła o godz. 20.37. W pociągu ukrop, temperatura ok. 28 stopni (na zewnątrz 4). Huk, hałas i rożne odgłosy kiwających wagonów. Sytuacja porównywalna do turbulencji samolotu lecącego nad „Trójkątem Bermudzkim”!!! Nie można czytać, pisać, słuchać muzyki. Nad każdym siedzeniem naklejka z ostrzeżeniem o temperaturze grzejnika. Myślę, że łatwiej nakleić ostrzeżenia niż ustawić płynną stosownie do okoliczności rozsądną temperaturę. To nie jest lokalne połączenie do jakiś „pipidówek”, ale fragment magistrali łączącej Poznań ze środkowym wybrzeżem (Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk). Skoro nic nie można zrobić, to przynajmniej powinno się zastosować ulgę dla pasażerów korzystających z podróży w warunkach szkodliwych dla zdrowia. I tak cofnąłem się na kilka godzin z XXI do początków XX wieku.

Uff, jak gorąco! Szanowni szefowie polskich kolei, może zamiast myśleć o szybkich niczym Shinkansen czy TGV żelaznych rumakach, warto zrobić porządek z wyżej opisanymi „kwiatkami”. Życzę rączości działania… dla dobra wspólnego!

Jeżeli gnębią Cię podobne lub poważniejsze problemy, masz jakiekolwiek niejasności czy kłopoty – napisz do nas! Nie miej żadnych oporów, możesz pisać o wszystkim. My spróbujemy Ci pomóc – reagując piorunująco!

Pisz na adres redakcji:: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pokój 101, 64-920 Piła z dopiskiem: „REAKCJA”

Marek Mostowski

reakcja_maj_201701

reakcja_maj_201700