REAKCJA, wrzesień 2021 | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  REAKCJA, wrzesień 2021

  reakcja_wrzesien_2021

  W pierwszym powakacyjnym wydaniu Państwa rubryki interwencyjnej będzie znowu o estetyce, a konkretnie jej braku. Tym razem o owocach pewnej śliwy, które zalegają na wielu pilskich chodnikach i są miażdżone stopami przechodniów. Miejsca pod śliwami, raz że wyglądają niezbyt estetycznie (to eufemizm), a po wtóre, bezproduktywnie marnieją. Właśnie jedna z naszych Czytelniczek przysłała via internet list, w którym porusza ów śliwkowy problem, a także podaje receptę jak można je wykorzystać. Oto co napisała:

  Witam!

  Chciałam przedstawić w dziale „Reakcja” sugestię dotyczącą drzew mirabelek rosnących w przestrzeni miejskiej. Otóż w Hiszpanii, pomarańcze w miastach są zbierane mechanicznie przy pomocy rozkładanych jak skrzydła nietoperza mat, na które strząsane są mechanicznie owoce. To tylko przykład. Ponieważ drzew mirabelek w przestrzeni miejskiej jest sporo, moja sugestia wiąże się z uprzątnięciem terenu gdzie masowo opadają owoce. Otóż zebrane owoce po oddzieleniu pestek, poprzez przemycie nadawałyby się np. jako naturalny substytut do oczyszczalni ścieków lub biopaliwo, lub kompostownik, pestki po zmiażdżeniu i wypłukaniu nasion mogłyby posłużyć jako materiał ścierny lub na drapaki dla kotów, lub utwardzacz, nasiona mogłyby by się sprawdzić jako środek biobójczy np. na kleszcze, itp. i wykorzystany np. do oprysku miejskich trawników w sezonie inwazji kleszczy. Zatem sposobów wykorzystania jest wiele, jednak owoce zalegają pod drzewami niosąc ferment i źródło namnażania się owadów i drobnoustrojów, które w/w roznoszą. Oczywiście można pozbyć się problemu i drzewa wyciąć, ale wtedy brak korzyści z ich wykorzystania. TO POSTULAT NA PRZYSZŁOŚĆ!

  Może warto wziąć do serca pomysłów naszej Czytelniczki? Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Ale po pierwsze, inaczej wyglądałyby podśliwowe chodniki, zaś po drugie te owoce można byłoby z korzyścią dla wielu wykorzystać. Słowem: I wilk byłyby syty…. I Manchester City.

  Jeżeli gnębią Cię podobne lub poważniejsze problemy, masz jakiekolwiek niejasności czy kłopoty – napisz do nas! Nie miej żadnych oporów, możesz pisać o wszystkim. My spróbujemy Ci pomóc – reagując piorunująco!

  Pisz na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40 pokój 101, 64-920 Piła z dopiskiem: „REAKCJA”.

  Marek Mostowski