Rekompensaty z UE za owoce i warzywa

Przejęcie przez Banki Żywności od Agencji Rynku Rolnego żywności, na którą zostało nałożone embargo (m.in. kapusty białej, pekińskiej, kalafiora, ogórków, pomidorów, papryki, marchwi, pieczarek, jabłek, gruszek) to temat konferencji prasowej z udziałem Mirosława Mantaja, starosty pilskiego, Mieczysława Augustyna, senatora RP oraz Ryszarda Pyziaka, dyrektora Banku Żywności w Pile,  która odbyła się 27 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Pile.

Rolnicy indywidualni i grupy producentów, którzy przekażą owoce i warzywa na cele charytatywne mogą ubiegać się o rekompensaty w Agencji Rynku Rolnego.

Senator Mieczysław Augustyn zachęca producentów rolnych i sadowników do przekazania pełnowartościowej żywności organizacjom charytatywnym. Nie można dopuścić do zmarnowania dobrych owoców i warzyw, lepiej przekazać je na rzecz potrzebujących w Polsce.

– Za chwilę rozpocznie się rok szkolny i znaczna ilość tej żywności może trafić do szkół,  zamiast chipsów lub innej niezdrowej żywności – mówił senator Mieczysław Augustyn. – Każdy rolnik, który po 18 sierpnia dostarczy żywność do organizacji charytatywnych i udowodni, że jest to z tej puli, która miała trafić do Rosji, będzie objęty rekompensatami. Nie wiem czy to, co Agencja Rynku Rolnego wypłaci w pełni zrekompensuje straty, które powstają wyniku embarga rosyjskiego, ale wiem jedno, że nic nie zrekompensuje państwu straty, jaką byłoby wyrzucenie tej żywności. Nie wolno tego zrobić, kiedy wokół nas jest tylu biednych – dodaje Mieczysław Augustyn.

Starosta Pilski, Mirosław Mantaj poinformował, że na dzisiaj chłodnie sadowników z naszego powiatu są puste, co oznacza, że jabłka z ubiegłorocznych zbiorów zostały sprzedane. Problem dla naszych sadowników może się pojawić po zbiorach w okolicy października.

– Z terenu powiatu pilskiego eksport do Rosji był na poziomie 15 – 20 % jabłek. Dlatego skala problemu nie jest u nas tak ogromna, jak na terenach granicznych z Rosją. Problemem natomiast jest cena jabłek, jaką mogą uzyskać sadownicy. Obecnie jest to 10 gr. za kilogram, w roku ubiegłym cena ta była 30-40 groszy. Warto podkreślić, że sporo jabłek z Białośliwia trafia na Litwę i Ukrainę – mówi Mirosław Mantaj.

Jako wkład samorządów w zwalczaniu skutków embarga Starosta Pilski wraz z Burmistrzem Ujścia oraz Wójtem Białośliwia przygotował na tegoroczne Dożynki Powiatowo – Gminne trzy tony jabłek, które będą rozdawane wśród uczestników tego święta, 7 września w Ujściu.

Akcja rozpoczęła się i do Banków Żywności trafią wkrótce pierwsze warzywa i owoce od grup producenckich, ale także od rolników indywidualnych.

– Pilski Bank Żywności od września do listopada ma otrzymać 7 ton owoców i warzyw tygodniowo. To jest ponad 100 ton w przeciągu trzech miesięcy. Będziemy zaopatrywać organizacje, które na stałe z nami współpracują. Mamy ich ponad 50. Posiadamy dwie chłodnie i magazyny, jesteśmy, zatem przygotowani do akcji. Dodajmy jeszcze, że sieć sklepów Tesco rozpoczęła współpracę z PBŻ, która polega na przekazywaniu od poniedziałku do piątku od 100 do 300 kg świeżych owoców i warzyw, które przekazujemy m.in. do stołówek – mówi Ryszard Pyziak, dyrektor Banku Żywności w Pile.  

Rolnik, który chce uzyskać unijne rekompensaty za owoce i warzywa, których z powodu embarga nie wyśle do Rosji, wszelkie informacje może znaleźć na stronie internetowej ARR i w Bankach Żywności. Komisja Europejska ma podjąć decyzję w sprawie wysokości rekompensat do końca tygodnia.

(SE)

rekompensaty_z_ue_za_owoce01rekompensaty_z_ue_za_owoce02 rekompensaty_z_ue_za_owoce03 rekompensaty_z_ue_za_owoce04 rekompensaty_z_ue_za_owoce05