Resume sezonu GWDY Piła | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Resume sezonu GWDY Piła

  Lekkoatleci pilskiej „Gwdy” tradycyjnie już wraz z kończącym się rokiem organizowali, jak zwykle w odświętnej formie, Podsumowanie Sezonu Sportowego 2015. Tym razem skorzystali z gościnności  hotelu „Forma” przy stadionie MOSiR-u w Pile. Nie zabrakło wielu zaproszonych gości wśród nich:  Zastępcy Prezydenta miasta Piły – Beaty Dudzińskiej i Etatowego Członka Zarządu Powiatu Pilskiego – Eligiusza Komarowskiego.

  Organizatorzy podczas prezentacji osiągnięć sezonu 2105, nawiązali do tradycji związanych z  22-letnią historią klubu. Wspomniano o siedmiu medalach w mistrzostwach Świata i Europy, ponad 150 medalach w Mistrzostwach Polski, o tym , że lekkoatleci „Gwdy” startowali , reprezentując Polskę na wszystkich kontynentach Świata, m.in. w Chinach, Australii, Kenii, RPA, Kanadzie, Jamajce, Meksyku. Uczestniczyli w Mistrzostwach Świata i Europy we wszystkich kategoriach wiekowych. W okresie istnienia powiatu pilskiego, tj. od 16 lat zdobyli łącznie 2973 pkt do ogólnopolskiego współzawodnictwa sportu młodzieżowego, zajmując w tej klasyfikacji pierwsze miejsce w Pile i regionie pilskim.

  Sezon 2015 był dla lekkoatletów „Gwdy” kontynuacją tych sukcesów. Zdobyli oni łącznie 86 medali w imprezach międzynarodowych, mistrzowskich, ogólnopolskich  i wojewódzkich w tym: 31 złotych, 31 srebrnych i 24 brązowych. Oczywiście najważniejsze to: srebrny medal Justyny Świerczyńskiej na Halowych Mistrzostwach Polski Seniorów w chodzie na 3000 m, ze świetnym wynikiem 12:44,08, dwa złote medale Arkadiusza Drozdowicza w chodzie sportowym, jeden na dystansie 5000 m podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych (22:53,70) oraz podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży na dystansie 10000 m (49:32,94).

  Dużo satysfakcji przysporzył srebrny medal Miłosza Szmyta podczas Mistrzostw Polski Młodzików w chodzie na 5000 m  (25:54,18). Cztery medale w Mistrzostwach Polski LZS w Słubicach wywalczyli: srebrne, młodzieżowiec Adrian Wyrzykiewicz w biegach na 800 m i 1500 m, brązowe – juniorka młodsza Michalina Makowiecka w biegu na 2000 prz i młodzieżowiec Patryk Piotrowicz w biegu na 800 m. W imprezie tej samej rangi, podczas  Przełajowych Mistrzostw Polski LZS w Żerkowie, srebrny medal w biegu na 1500 m młodziczek wywalczyła Julia Zaborska, a w kat. młodzieżowej Angelika Smolarz zdobyła w biegu na 3000 m seniorek – medal brązowy. Trzy złote medale w międzynarodowych imprezach w chodzie sportowym, wywalczył Arkadiusz Drozdowicz. Najlepszy polski chodziarz w kategorii juniora młodszego odniósł trzy zwycięstwa: na Słowacji w Borskim Mikulasie, czeskich Podebradach i Zaniemyślu.

  Bardzo obiecujące są medale zdobyte przez najmłodszych lekkoatletów „Gwdy”. Pięć medali wywalczyli oni w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Szczecinie. Złoto zdobyli: Krystian Wojciechowski w biegu na 300 ppł, Radosław Sójka w chodzie na 5000 m, srebro: Dawid Borowik na 300 m i Patryk Chwiałkiewicz w skoku wzwyż, brąz:  Klaudia Przemorska w skoku wzwyż. Aż siedem medali wywalczyli najmłodsi w finałach Krajowych czwartków Lekkoatletycznych, które odbywały się w Łodzi i są traktowane jako nieoficjalne mistrzostwa Polski w kat. dzieci 12-13 letnich. Tam medale złote zdobyli: Eryk Lamtschek i Marcin Król w skoku wzwyż, Aleksandra Witkowska w skoku w dal, srebrne: Maja Smolarz i Jakub Mikuś w skoku wzwyż oraz Malina Majda w biegu na 60 m, brązowy: Katarzyna Madej w skoku wzwyż.
  Pod względem wartości sportowej uzyskanych wyników najlepiej zaprezentowali się: Justyna Świerczyńska, która zwyciężyła w Międzynarodowych Zawodach w chodzie sportowym na 20 km w kanadyjskim Toronto oraz  Adrian Wyrzykieiwcz zdobywca trzeciego miejsca w bardzo mocno obsadzonym biegu na 800 m podczas Międzynarodowego Mitingu we francuskim Halluin. Justyna zwyciężając uzyskała znakomity  wynik 1:36,56, wypełniając tym samym jako jedyna lekkoatletka naszego regionu normę na klasę mistrzowską międzynarodową. Adrian uzyskał w biegu na 800 m świetny rezultat 1:49,79, wypełniając normę na I klasę sportową. Awansował tym samym do ścisłej czołówki krajowej polskich 800- metrowców w kategorii seniorów.

  W minionym sezonie sportowym 2015 lekkoatleci PLKS „Gwda” Piła zdobyli 117,12 pkt w  ogólnopolskim współzawodnictwie sportu młodzieżowego, zajmując  tym samym drugie miejsce w regionie pilskim w odniesieniu do wszystkich klubów i dyscyplin sportowych. Dodając tę liczbę punktów do dotychczasowego dorobku w okresie istnienia powiatu pilskiego, z dorobkiem 2973,12 pkt  PLKS „Gwda” jest nadal na czele klubów regionu pilskiego.

  Trenerzy „Gwdy” byli bardzo zadowoleni z postawy młodzików startujących w Międzywojewódzkich  Mistrzostwach Młodzików, które odbywały się w Szczecinie. Wywalczyli tam nie tylko pięć medali, do dorobku klubu dołożyli też 24,5 pkt, zajmując w ogólnej punktacji drużynowej drugie miejsce, natomiast wśród klubów Wielkopolski pierwsze miejsce. Łącznie lekkoatleci  PLKS „Gwda” zdobyli 53 klasy sportowe, w tym  jedną kl. MM, dwie kl. I, pięć klas II, siedem klas III, piętnaście klas IV i dwadzieścia trzy klasy V. Zawodnicy klubu wzięli udział w imprezach międzynarodowych w Kolumbii, Niemczech, Słowacji, Czechach, Francji i Kenii. Najbardziej spektakularnym sukcesem było zakwalifikowanie się i udział dwukrotnego mistrza Polski juniorów młodszych Arkadiusza Drozdowicza w Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych w dalekiej Kolumbii.

  Justyna Świerczyńska aktualnie przebywa na dwumiesięcznym zgrupowaniu sportowym w Kenii. Ta niezwykle pracowita zawodniczka trenuje w  najbardziej znanym na świecie  ośrodku biegaczy kenijskich. Nie ukrywa, że myśli bardzo poważnie o zakwalifikowaniu się do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Zadanie niezwykle ambitne, zwłaszcza, że będzie zbieżne z kończeniem trzeciego fakultetu na studiach w pilskiej PWSZ. Dwóch zawodników „Gwdy” trafiło do kadry  narodowej PZLA, wymienieni wcześniej Adrian Wyrzykiewicz – student PWSZ w Pile i Arkadiusz Drozdowicz – uczeń ZS im. St. Staszica w Pile. Duże aspiracje w nadchodzącym sezonie zgłaszają też niedawni medaliści Mistrzostw Polski Juniorów- aktualnie młodzieżowcy: Sandra Szpott i Patryk Piotrowicz. Poza wymienionymi, w grupie utalentowanych i perspektywicznych młodych lekkoatletów „Gwdy” są ponadto: Agata Trzaskalska, Marta Siewosienkiewicz, Karolina Koziarska, Anna Zartt, Jagoda Dziuba, Mieszko Tobera, Filip Dziuba, Hanna Krajewska, Julia Boruta, Jakub Lewandowski, Michał Pawlak, Mateusz Fąs, Krystian Piasecki, Bartosz Chwiałkiewicz, Karolina Sobkowska, Katarzyna Pufal.

  Podczas uroczystego Podsumowania była okazja do złożenia przez prezesa klubu Czesława Pachowicza, wszystkim obecnym, najlepszych życzeń  na nowy sezon 2016. Prezes klubu wyraził szczególne podziękowanie na rzecz Gminy Piła i Powiatu Pilskiego za coroczne dofinansowanie działalności klubu, a także sponsorowi lekkoatletów klubu prezesowi Spółki Wodno-Ściekowej „Gwda”, Tomaszowi Wojciechowskiemu. Młodzież natomiast podziękowała trenerom: Ignacemu Krzewińskiemu, Zbigniewowi Łapaczowi, Przemysławowi Sobkowskiemu i Andrzejowi Wawruszakowi za skuteczną opiekę szkoleniowo- wychowawczą.

  Z.Ł.

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA