Rolnicy z gminy Kaczory podziękowali za zebrane plony | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Rolnicy z gminy Kaczory podziękowali za zebrane plony

Dożynki są od wieków zakorzenionym w polskiej kulturze świętem plonów, wyrazem wdzięczności za hojność natury na zakończenie żniw i prac polowych, któremu towarzyszą ceremoniały dziękczynne. W niedzielę, 25 sierpnia w Rzadkowie odbyły się uroczyste dożynki Gminy Kaczory. Była msza św. dożynkowa, korowód z wieńcami, symboliczne dzielenie się chlebem. Nie mogło zabraknąć też zabawy tanecznej i różnych animacji dla najmłodszych.

Święto plonów, to zawsze wyjątkowy dzień, który choć w wielu miejscach obchodzony jest nieco inaczej, od dawien dawna jest jednym z najbardziej zakotwiczonych w tradycji świąt związanych z polskim kalendarzem obrzędowym. O tym, że święto to jest wciąż żywe i niezwykłe dla społeczności gminy Kaczory świadczył piękny – kolorowy i tłumny korowód, który szedł uliczkami Rzadkowa. Podczas pochodu było czym oko nacieszyć, wieś zdobiły słomiane kukły, kwiaty, kłosy zbóż i humorystyczne rymowanki.

Biesiada dożynkowa odbyła się na boisku sportowym, gdzie gospodarz sołectwa Rzadkowo Dorota Hutek powitała wszystkich zgromadzonych, oraz podobnie jak Wójt Gminy Kaczory Brunon Wolski, w swoim przemówieniu wyraziła swoje uznanie dla rolników – za ich codzienną, ciężką i mozolną pracę wykonywaną w pocie czoła, która jest dla nich powodem do dumy.

- Tegoroczne gminne dożynki to wyjątkowa uroczystość dla naszej miejscowości. To zaszczyt gościć u nas tak wyjątkowe osoby, zaszczyt też gościć rolników – w końcu to ich święto, ich trud, praca i serce, które wkładają w to, co wykonują. Muszę podziękować mieszkańcom, którzy bardzo mnie zaskoczyli, ponieważ każdy włączył się w organizację tego wydarzenia. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich i mieszkanki upiekły ciasta, rolnicy ofiarowali dary na poczęstunek. Był piękny korowód dożynkowy. Ten rok był jednym z trudniejszych dla naszych rolników, mimo to mamy za co dziękować – szczególnie Panu Bogu za to, że mam nadzieję, nie zabraknie zboża, by wypiec chleb na ten rok i doczekać do kolejnych żniw. Musimy dziękować za to, co mamy, bo nie wiadomo, co przyniesie nam kolejny rok – mówi Dorota Hutek, Sołtys Rzadkowa.

- W Rzadkowie mieszkają fajni ludzie, co widać na każdym kroku. I to właśnie oni przygotowali takie piękne święto plonów. Ja jestem bardzo zadowolony z końcowego efektu, z pracy pani sołtys, rady sołeckiej i wszystkich, którzy włączyli się w organizację tej uroczystości, która jak widać cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców Rzadkowa i nie tylko - dodaje Brunon Wolski, Wójt Gminy Kaczory.

Istotę święta dożynkowego podkreśla obrzęd przekazania i dzielenia chleba. Podczas uroczystości Starościna Dorota Rzelek i Starosta Kazimierz Piosik wręczyli Gospodarzowi dożynek bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Bochny zostały podzielone wśród uczestników święta plonów.

Po ceremoniale dzielenia się chlebem przedstawiciel placówki terenowej KRUS w Pile Grzegorz Płachta wręczył, w towarzystwie posła Marcina Porzucka, nagrody laureatom tegorocznego konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” oraz konkursu prewencyjnego.

Na arenie wydarzenia zaś czekało mnóstwo atrakcji, spośród których każdy z pewnością znalazł coś dla siebie. Jak dożynki, to już tradycyjnie także prawdziwa uczta muzyczna. Dla mieszkańców i gości wystąpili artyści zespołu „Szafa Gra”, a wieczorem do tańca zagrał zespół „Kuszband”.

Starostowie Dożynek Gminy Kaczory 2019

Dorota Rzelek – starościna dożynek. Ma 37 lat, urodzona w Szamocinie. Z zawodu kucharka. Wraz z mężem Dariuszem pracuje na gospodarstwie przejętym w 2005 roku po rodzicach: państwie Marii i Wiesławie Figurskich. Zaczęli od 3 hektarów, później dokupili kolejne 2 ha ziemi. Obecnie tą 5 ha powierzchnię ukierunkowali na produkcję owoców, głównie wiśni, śliwek i jabłek. Pani Starościna dumnie mówi o swoich dzieciach – 12-letniej Dominice i 11-letnim Dominiku, uczniach SP w Kaczorach. Pani Dorota czynnie uprawia sport – bieganie, rolki. Wykorzystuje swoje umiejętności kulinarne przygotowując przetwory i domowe ciasta. Aktywnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich. Współtworzy i wspiera wszelkie inicjatywy lokalne.

Kazimierz Piosik - starosta dożynek. Ma 39 lat, urodzony w Szamocinie. Z wykształcenia technik rolnik oraz licencjat socjologii. Gospodarstwo o wielkości 22,30 ha przejął od rodziców, państwa Danuty i Józefa Piosik w 2004 roku. Prowadzi je wspólnie z żoną Iwoną. Obecnie ogólny areał gospodarstwa to blisko 40 ha gruntów własnych i 1,75 ha gruntów dzierżawionych. Część stanowią lasy 4,27 ha oraz łąki 16,31 ha. Obecnie gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka i posiada odnowiony park maszynowy. Całość upraw przeznaczona jest na paszę dla zwierząt. Jednym z osiągnięć pana Kazimierza jest podwojenie produkcji mleka od czasu przejęcia gospodarstwa. W przyszłości chciałby on powiększyć ogólny areał gospodarstwa i zwiększyć efektywność upraw na posiadanych gruntach. Na co dzień pan Kazimierz jest mężem i ojcem trójki dzieci: 12-letniego Mariusza i 9-letnich córek bliźniaczek, Oli i Moniki. Wolne chwile przeznacza na lekturę i śledzenie nowinek ze świata nauki, w szczególności z zakresu fizyki jądrowej. Z wsią Rzadkowo jest związany bardzo mocno i niezwykle ceni sobie to miejsce i jego społeczność.

mm & (SE)

rolnicy_gminy_kaczory1_01

rolnicy_gminy_kaczory1_14 rolnicy_gminy_kaczory1_02 rolnicy_gminy_kaczory1_03 rolnicy_gminy_kaczory1_04 rolnicy_gminy_kaczory1_05 rolnicy_gminy_kaczory1_06 rolnicy_gminy_kaczory1_07 rolnicy_gminy_kaczory1_08 rolnicy_gminy_kaczory1_09 rolnicy_gminy_kaczory1_10 rolnicy_gminy_kaczory1_11 rolnicy_gminy_kaczory1_12 rolnicy_gminy_kaczory1_13