Rusza budowa ciągu pieszo – rowerowego na odcinku Dobrzyca – Piła | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Rusza budowa ciągu pieszo – rowerowego na odcinku Dobrzyca – Piła

12 lipca w Dobrzycy odbyło się przekazanie placu budowy ciągu pieszo – rowerowego na odcinku Dobrzyca – Piła o długości 5,239 km wykonawcy – Przedsiębiorstwu Roboty Drogowo – Budowlane Jacek Karpiński. Pilski odcinek swój początek będzie miał w rejonie przystanku MZK przy al. Niepodległości – ul. Miłej. W tym miejscu powstanie także oświetlone centrum przesiadkowe z małą architekturą, punktem naprawczym dla rowerów oraz ławkami. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec października 2018.

- To długo oczekiwana inwestycja przez mieszkańców Dobrzycy w gminie Szydłowo, ale również z Piły. List, który wpłynął na moje ręce i na ręce prezydenta Piły zawierał 650 podpisów, które były za tym, aby taka ścieżka powstała. Dziś, gdy pojawiły się na ten cel fundusze w ramach WRPO, jest możliwa wspólnie z Gminą Piła jej realizacja. Projekt obejmuje wykonanie ścieżki rowerowej o łącznej długości 5239,0 m, z czego 3012,0 m znajduje się na terenie Gminy Szydłowo natomiast pozostały odcinek przebiega przez Gminę Piła. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w ten projekt - mówi wójt Gminy Szydłowo Dariusz Chrobak.

- Mogę powiedzieć, że z naszej strony jest to ważny projekt, ponieważ połączy Piłę z Dobrzycą. Zakładamy, że od poniedziałku do piątku ta ścieżka będzie pełniła rolę komunikacyjną do Piły do pracy a w weekend pilanie ruszą w drugą stronę w kierunku ładnych terenów rekreacyjnych, turystycznych. Myślę, że ścieżka, która rozpoczyna się na ulicy Miłej i która kończy się na ulicy Miłej będzie wyjątkowo miłym odcinkiem – dodaje wiceprezydent Piły Beata Dudzińska.

Ścieżka w zależności od odcinka i wydanej zgody właściciela gruntu, będzie wykonana z różnych materiałów (kruszywo, kostka brukowa). W ramach tego zadania planuje się również montaż efektywnego energetycznie oświetlenia doświetlającego trasy ścieżek na wybranych odcinkach, przebudowę lub modernizację infrastruktury transportu publicznego (np. przystanki autobusowe, miejsca parkingowe, miejsca dla rowerów, stacje napraw dla rowerów) oraz budowę sygnalizatorów a także wykonanie nowych pętli indukcyjnych na skrzyżowaniu drogi DK 10 z drogą DK 11.

Projekt realizowany jest zgodnie z Mandatem Terytorialnym dla Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Projekt Piły i Szydłowa pozwoli na realizację celów Poddziałania 3.3.1 WRPO 2014+, tj. wsparcia strategii niskoemisyjnych, w tym mobilności miejskiej. Liderem projektu partnerskiego o nazwie “Poprawa infrastruktury komunikacyjnej łączącej jednostki osadnicze Pilskiego OSI – Gmina Szydłowo” jest Gmina Szydłowo, a Piła partnerem.

Koszt budowy ścieżki Dobrzyca – Piła wyniesie 2.767.042,37 zł brutto, z czego za odcinek ścieżki leżący na terenie Gminy Szydłowo 1.508.275,35 zł,  a za odcinek ścieżki leżący na terenie Gminy Piła 1.258.767,02 zł. z dofinansowaniem po obu stronach środkami Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (85% kosztów kwalifikowanych projektu).

Sebastian Daukszewicz

rusza_budpwa_ciagu00

rusza_budpwa_ciagu16 rusza_budpwa_ciagu01 rusza_budpwa_ciagu02 rusza_budpwa_ciagu03 rusza_budpwa_ciagu04 rusza_budpwa_ciagu05 rusza_budpwa_ciagu06 rusza_budpwa_ciagu07 rusza_budpwa_ciagu08 rusza_budpwa_ciagu09 rusza_budpwa_ciagu10 rusza_budpwa_ciagu11 rusza_budpwa_ciagu12 rusza_budpwa_ciagu13 rusza_budpwa_ciagu14 rusza_budpwa_ciagu15