SEJMIKOWE ABC… BĄDŹMY MĄDRZY PRZED SZKODĄ… | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

SEJMIKOWE ABC… BĄDŹMY MĄDRZY PRZED SZKODĄ…

krupka_mir_net

Wielokrotnie pisałam i mówiłam, że maj 2019 roku to bardzo ważny miesiąc dla Europy i Polaków. I tego zdania nie zmieniam, bowiem w maju (26-go) będziemy decydować, kto z kandydatów do Parlamentu Europejskiego będzie naszym wybrańcem, będzie godnie i mądrze reprezentował nasz kraj, nasz region w Zjednoczonej Europie, zadba o należną Polsce pozycję, potrafi – w tak zróżnicowanej europejskiej społeczności – współpracować dla jej dobra wspólnego, dla rozwoju.

Bardzo mnie cieszy poparcie większości Polaków dla Wspólnej Europy i naszego w niej miejsca. Mamy za sobą wspólne 15 lat, które zmieniły nasz kraj, nasz region. Zdecydowanie na lepsze. Dzisiejsza Polska, Wielkopolska nie są porównywalne z tymi sprzed 2004 roku, dokonał się bowiem ogromny postęp: inwestycyjny, innowacyjny i społeczny. Zmieniła się nasza mentalność. Dostrzegliśmy, że choć jesteśmy różni (w kraju i w Europie), może nas łączyć wspólnota myśli i działania. Doświadczyliśmy i doświadczamy ogromnego wsparcia od narodów tworzących Unię. To w dużej mierze dzięki niemu dokonał się w Polsce cywilizacyjny skok do przodu.

Co zyskała Wielkopolska? Jeszcze przed akcesją mogliśmy skorzystać z pieniędzy unijnych (275 mln euro) w ramach programów ISPA, PHARE, SAPART. Część tych pieniędzy wykorzystała Piła na doprowadzenie do miasta wody z odległej o 15 km Dobrzycy i budowę stacji jej uzdatniania.

Od 2004 roku, po akcesji, do Wielkopolski wpłynęło blisko 70 mld zł. Z eurofunduszy skorzystali właściciele i pracownicy wszystkich sektorów gospodarki: przemysłowcy, handlowcy, budowlańcy, rolnicy i leśnicy, transportowcy, strażacy, nauczyciele, energetycy itd. Efekty są ogromne. Wybudowano lub przebudowano drogi – blisko 1,3 tys. km (m.in. w Pile, Chodzieży, Złotowie, Wyrzysku, Łobżenicy, Gołańczy, Margoninie, Czarnkowie, Obornikach, Wieleniu). Zmodernizowano 137 km linii kolejowych (m.in. linię Poznań-Piła). Uzbrojone zostały tereny inwestycyjne – 620 ha (m.in. w Pile), wybudowano sieć internetu szerokopasmowego – blisko 4,6 tys. km (w tym w północnej Wielkopolsce). Komunikacje miejskie pozyskały nowoczesne autobusy – 301 sztuk (m.in. Piła). Wybudowano mosty (m.in. w Koninie, Poznaniu, Międzychodzie, Skórce). Zmodernizowano bądź wybudowano nowe sieci kanalizacyjne – 1,2 tys. km (w wielu gminach). Dotacje unijne wsparły obszary strategicznej interwencji (pilski, leszczyński i koniński) oraz zintegrowane inwestycje terytorialne (aglomeracji poznańskiej i kalisko-ostrowskiej). Rolnicy otrzymywali dopłaty obszarowe, a lokalne grupy działania na rozwój obszarów wiejskich. Modernizowano i inwestowano w gospodarkę rolno-spożywczą promując lokalne produkty. Przedsiębiorcom, szczególnie małym i średnim udzielano pożyczek na rozwój w ramach programów JEREMI i JESSICA. Szkoły doposażono w sprzęt IT – 196 (w tym w subregionie pilskim).Wykonywano termomodernizacje budynków i rewitalizacje obszarów (m.in. w gminach północnej Wielkopolski). Inwestowano w sport i turystykę, ochronę środowiska, placówki zdrowia i edukacji, domy opieki i hospicja (m.in. w Pile). Nie sposób w tak krótkim artykule wymienić wszystko.

Zyskaliśmy jeszcze coś więcej: Europę bez granic, możliwość wyboru miejsca zamieszkania, nauki czy prowadzenia biznesu oraz bezpieczeństwo.

Piszę o tym, aby uświadomić sceptykom, i tym dla których „ flaga Unii Europejskiej jest szmatą”, że są w ogromnym błędzie i działają na szkodę nas wszystkich, nie dostrzegając pozytywów, nie popierając Unii Europejskiej i naszego w niej członkostwa.

Tylko silna Zjednoczona Europa może być partnerem dla innych kontynentów w zglobalizowanym świecie. Tylko Unia Europejska – demokratyczna, szanująca wolności i prawa człowieka (w przyszłości ze wspólną armią i walutą) może zapewnić nam, naszym dzieciom i wnukom spokojne i radosne życie.

I na koniec: Bądźmy mądrzy przed szkodą, a nie po szkodzie. Idźmy 26-go do urn wyborczych i głosujmy. Nie na hasła, ale na osoby sprawdzone, do których mamy zaufanie, które będą gwarantem dbałości o interesy Wielkopolski, Polski i Europy na miarę XXI wieku.

Mirosława Rutkowska-Krupka