Sejmikowe ABC …dla Polaków i Europy maj | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Sejmikowe ABC …dla Polaków i Europy maj

krupka_mir_net

Ani się obejrzymy, a będzie miesiąc maj. Bogaty w ważne wydarzenia; Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Matki. Każde z tych świąt jest wyjątkowe. Pochylamy się w jedności z ludźmi pracującymi i z kochanymi przez wszystkich matkami, sięgamy do historii i demonstrujemy spójność myślenia w sprawach ważnych dla Polaków.
Ale tegoroczny maj to nie tylko miesiąc obchodów cyklicznych świąt kalendarzowych, to także miesiąc wyborów do Parlamentu Europejskiego. 26 maj – pamiętam.

Kiedy sięgam pamięcią do lat 90-tych XX wieku i lat początkowych XXI wieku oraz porównuję je do dzisiejszych, to przywołuję przebytą drogę przemian systemowych, gospodarczych i społecznych. Oceniam jak zmienialiśmy się mentalnie, jak wielką wartość stanowimy jako wspólnota ludzi i jak ważnym narodem jesteśmy w sercu Europy.
Jeszcze nie tak dawno wszystko co postępowe europejskie było nam obce, wszak Jałta podzieliła Europę na pół po II wojnie światowej. „Żelazna brama” skutecznie izolowała nas od Zachodu Europy. Była hamulcem rozwoju naszego kraju, postępu, innowacyjności i otwartości.

Dzisiejsi młodzi ludzie nie mają wyobrażenia, jak odpowiedzialne zadanie mieliśmy do wykonania, aby zmienić bieg historii, spełnić warunki akcesyjne i otworzyć się na Europę.

Ja szczęśliwie byłam aktywnym uczestnikiem w procesie przygotowań i wdrażania zasad akcesyjnych z racji pełnienia w latach 2002-2007 funkcji przewodniczącej Komisji Integracji Europejskiej Związku Miast Polskich. To były lata nauki, tworzenia i wdrażania nowych praw, kompetencji i obowiązków oraz odpowiedzialności.

Akcesja do Unii Europejskiej, jaka dokonała się 1 maja 2004 roku, była w powojennej Polsce najważniejszym dla nas wydarzeniem.

Dzisiaj jestem dumną Europejką w Zjednoczonej Europie. To w dużej mierze dzięki niej żyję w rozwijającym się kraju. Kraju otwartych granic, szans samorealizacji, otwartego rynku, postępowego rolnictwa, kolorowych domów, czystych ulic, zagospodarowanych wsi i miasteczek, ulepszonych sieci drogowych i komunikacyjnych, dbającym o kulturę i zabytki itd. Żyję w kraju, który jest znaczącą częścią Europy, kontynentu, gdzie jest miejsce dla wolności jednostki, cywilizacji i różnorodności kultur. To efekt tego, że Europa uczy się od najdawniejszych lat. Ma za sobą podboje, wojny, nierówności, nietolerancję, ekstremizm i faszyzm. To jedyny taki kontynent na mapie świata.

Nie da się nie zauważyć, że dzisiejsza Europa jest jednym z największych osiągnięć ludzkości. Jest wzorcem dla innych kontynentów.

26 maja pójdę głosować, Wy także idźcie do urn wyborczych. Wszak od nas głosujących będzie zależało, kto w Zjednoczonej Europie będzie nas reprezentował, dbał o najwyższe europejskie wartości i zapewni naszemu krajowi jeszcze głębszą integrację, a Polakom uznanie ze strony innych europejskich narodów. Przed nami bardzo ważny wybór. Tym ważniejszy, gdy weźmiemy pod uwagę odradzające się populizm. Gdy ocenimy negatywne dla naszego kontynentu skutki brexitu i działania dezintegrujące Europę, podejmowane przez niektóre zewnętrzne mocarstwa.

Stańmy na wysokości zadania, dokonajmy mądrych wyborów, wszak to od naszej decyzji w dużej mierze zależy jaka będzie przyszłość nasza i naszych dzieci.

Mirosława Rutkowska-Krupka