Sejmikowe ABC… WIELKOPOLSKA 2018 A – Z

krupka_mir_net

A – ADAPTACJA
Adaptacja kompleksu szkolnego w Starej Łubiance na potrzeby Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Edukacji i Terapii zmieni zasadniczo dotychczasowy wizerunek placówki. Gabinety specjalistyczne i rehabilitacyjne, internat dla ok. 50 osób, boiska sportowe, place zabaw, miejsca rekreacji dla uczniów i osób korzystających z diagnostyki i rehabilitacji, kompleksowa modernizacja budynków i dostosowanie dla niepełnosprawnych – to wszystko z dbałości o edukacje i zdrowie Wielkopolan.

B – BYĆ ALBO NIE BYĆ
To pytanie zadaje sobie dzisiaj wielu samorządowców.

C – CENTRUM
Centra Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego zostały utworzone w Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile i Poznaniu. Celem ich działania jest rozwój edukacji zawodowej i kształcenia dualnego na szczeblu województwa.

D – DRUGIE MIEJSCE WIELKOPOLSKI
Tak wysoka lokata w zakresie podpisywanych umów i zrealizowanych płatności w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, na realizację którego mamy 3 mld euro (2,4 mld E z Unii Europejskiej i 0,6 mld E krajowych środków płatniczych i pieniędzy prywatnych) potwierdza wysoką merytoryczną sprawność pracowników z Urzędu Marszałkowskiego oraz gmin i innych podmiotów zaangażowanych w ten program.

E – ENIGMA
Wystawa „ENIGMA. ODSZYFROWAĆ ZWYCIĘSTWO” będzie prezentowana na arenie międzynarodowej przez Biuro Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

F – FISKUS
Będzie nas rozliczał jak co roku. Każdy samorządowiec ma obowiązek złożyć oświadczenie majątkowe. Bez zaniedbań, bo grozi to wykluczeniem z grona samorządowców, a nawet więzieniem.

H – HILDA
Przedstawiciele Regionu Hilda-Takayama (i nie tylko oni) będą uczestniczyć w oficjalnej wizycie podczas Targów Smaków Regionów w Wielkopolsce w 2018 roku.

I – INNOWACYJNA WIELKOPOLSKA
To jeden z priorytetów działań, z udziałem środków z Unii Europejskiej, obejmujących wspieranie, promocję i rozwój programów strategicznych RIS 3, w tym obszarów inteligentnych specjalizacji.

J – JUBILEUSZ
Będzie ich wiele w Poznaniu w 2018 roku, m.in. 25 lecie Międzynarodowego Festiwalu Działań Ulicznych LA STRADA, 45 lecie Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych, 45 lecie Polskiego Teatru Tańca, 50 lecie Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, 100 lecie Powstania Wielkopolskiego, 100 lecie nabycia praw wyborczych przez kobiety, 100 lecie odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny, 1050 lecie najstarszego polskiego biskupstwa

K – KOALICJA
Koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego sprawuje rządy w naszym województwie czwarty rok. Niewątpliwie są to dobre rządy. Koalicjanci pracują każdego dnia dla Wielkopolski w sposób przemyślany, stosownie do możliwości finansowych, dbając o postęp, dobre warunki życia i pracy oraz nasze bezpieczeństwo.

L – LOTNISKO
Poznańskie lotnisko odnotowało w 2017 roku wzrost liczby pasażerów. Coraz lepsze warunki na lotnisku, szersza oferta kierunków lotów i sprawna obsługa zwiększa nasze zaufanie do tych usług. To dobrze rokuje na przyszłość.

Ł – ŁĄCZY NAS POLSKA
To jeden z konkursów i programów realizowanych w 2018 roku w Departamencie Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

M – MUZYKA
Wydarzeniem słowno-muzycznym 2018 roku będzie premiera Opery z okazji 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego skomponowana na zlecenie samorządu wielkopolskiego i sfinansowana ze środków zaplanowanych na ten cel w budżecie województwa. Opera uświetni obchody rocznicy i będzie doskonałą promocją Województwa Wielkopolskiego.

N – NIGDY
Nigdy nie mówię nigdy, dlatego nie muszę wycofywać się z danego słowa.

O – OPTYMIZM
Z optymizmem patrzę na przyszłość Wielkopolski. Wpływy środków do budżetu województwa są coraz większe, komunikacja i drogi są coraz lepsze, w edukacji, kulturze i sporcie coraz wyższy poziom, gospodarna Wielkopolska znana jest w Europie i na świecie, innowacyjnych przedsiębiorstw i usług przybywa, bezrobocia prawie nie ma, ludzi-stałych mieszkańców nie ubywa, warunki do życia i pracy z każdym rokiem się poprawiają, dostrzegane są coraz częściej potrzeby obszarów peryferyjnych, Wielkopolska rozwija się. Oby nikt w tym nie przeszkadzał.

P – POWSTANIE WIELKOPOLSKIE
Rok 2018 rokiem Powstania Wielkopolskiego. Tak postanowił Sejmik Województwa Wielkopolskiego dla uczczenia 100 rocznicy tego wydarzenia. Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie 1917/1918 dowodzi dobrze odrobionej lekcji patriotyzmu, kultywowania polskości i kształtowania regionalnej tożsamości. Będzie wiele wydarzeń kulturalnych, wydawnictw okolicznościowych i spotkań. Będą oznakowane miejsca historyczne, zadbane groby powstańców i edukacja w szkołach. Cała Wielkopolska przystąpiła do realizacji programów obchodów sukcesu zwykłych, ale jednocześnie jakże niezwykłych ludzi.

R – ROZWÓJ OBSZARÓW WIEJSKICH
Samorząd województwa zaangażowany jest we wdrażanie na obszarach wiejskich w ramach PROW trzech działań z udziałem środków unijnych: inwestycje w środki trwałe, podstawowe usługi i odnowę miejscowości oraz wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER. Są modernizowane placówki kultury, porządkowana i uatrakcyjniana przestrzeń publiczna, budowane są targowiska do sprzedaży lokalnych produktów, remontowane są drogi, budowany jest kapitał społeczny. Coraz więcej „ mieszczuchów” znajduje na wielkopolskiej wsi swoje miejsce do zamieszkania.

S – SMOG
Choć w Wielkopolsce jest dużo lepiej niż w innych regionach, także u nas, szczególnie zimą, są problemy z jakością powietrza. W ostatnim czasie w 135 gminach występowało podwyższone stężenie drobnocząsteczkowego pyłu, a w 217 gminach zbyt duże stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu. Uaktywniają się choroby układy oddechowego, krążeniowego, odpornościowego i rozrodczego. Koszty leczenia do 2022 roku są szacowane na 2,2 mld zł. Aby temu przeciwdziałać z dniem 1 maja 2018 roku wchodzi w życie uchwała Sejmiku w sprawie ograniczeń lub zakazów dot. eksploatacji instalacji. Będzie zakaz sprzedaży opału złej jakości i będziemy mieli obowiązek wymiany pieców i kominków niespełniających norm ochrony środowiska.

T – TO NIE TYLKO POZNAŃ
Choć Poznań jest stolicą Wielkopolski, jego centrum, metropolią i ma przywileje w rozwoju, to nie tylko Poznaniem Wielkopolska stoi. Na szczęście rozumie to większość Wielkopolan, wszak PKB wypracowują wszyscy Wielkopolanie,

U – USTAWY ZMIENIAJĄ SAMORZĄD
W ostatnich dwóch latach parlamentarzyści „dobrej zmiany” tworzą ustawy zobowiązujące do przekazywania zadań z samorządów do administracji rządowej. Choć nie jest to zgodne z Konstytucją RP, Wojewoda Wielkopolski przejął już od samorządów zadania doradztwa rolniczego, melioracji i urządzeń wodnych, z zakresu świadczeń rodzinnych i wychowawczych, bezpieczeństwa, organizacji pożytku publicznego i funduszu ochrony środowiska. Jak tak dalej pójdzie „samorządność” w pełnym tego słowa znaczeniu pozostanie wspomnieniem.

W – WYBORY SAMORZĄDOWE
Rok 2018 jest rokiem wyborów do samorządów gmin, powiatów i województwa. Będziemy wybierać radnych, wójtów burmistrzów i prezydentów. To bardzo ważne dla każdego z nas, bowiem wybór dokonany przez tych, którzy pójdą głosować, zadecyduje o przyszłości nas wszystkich. Dlatego apeluję – nie bądźmy bierni lecz aktywni i głosujmy, to nasza powinność. Poznajmy kandydatów, doceńmy ich dotychczasowy dorobek i działania na rzecz społeczności lokalnych i regionu, nie ulegajmy obiecankom bez pokrycia, udowodnijmy, że nie jesteśmy „ciemnym narodem, który to kupi”, ale narodem dojrzałym politycznie, znającym swoje prawa i obowiązki.

Z – ZABYTKI
Dziedzictwo kulturowe integruje Wielkopolan, jest świetną promocją i przyczynia się do rozwoju gospodarczego. Dlatego chronimy zabytki, miejsca pamięci, stanowiska archeologiczne, panoramy widokowe, założenia urbanistyczne, dominanty krajobrazowe i zieleń komponowaną. Promujemy lokalne produkty, wspieramy turystykę w obiektach zabytkowych i na szlakach historycznych, wspieramy edukację historyczną i obejmującą dziedzictwo kulturowe regionu, wspieramy imprezy kultywujące folklor, ginące techniki rzemieślnicze, obrzędy, stroje ludowe itd. Wszystko to uczy, daje miejsca pracy, buduje tożsamość i dynamizuje rozwój.

Mirosława Rutkowska-Krupka