Siatkarki Enea PTPS Piła wspierają akcję „Bezpieczna droga do szkoły” | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Siatkarki Enea PTPS Piła wspierają akcję „Bezpieczna droga do szkoły”

Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez zachęcanie pieszych, szczególnie dzieci i młodzieży, a także osób starszych, do noszenia elementów odblaskowych. Jest to ważne zwłaszcza w czasie, kiedy teraz dni są coraz krótsze i szybciej zapada zmrok.  O tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących, wiedzą również uczniowie pierwszych szkół podstawowych.

Od jakiegoś czasu na terenie pięciu powiatów trwa akacja „Bezpieczna droga do szkoły”, podczas której policjanci z KPP w Pile, pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego spotykają się z uczniami klas pierwszych w celu przeprowadzenia pogadanek na temat bezpiecznego poruszania się po drogach oraz potrzeby noszenia światłoodblasków po zmroku, a także w czasie mgły.

W tym tygodniu do akcji włączyły się również siatkarki Enea PTPS Piła, które miały okazję spotkać się z uczniami podczas lekcji o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Najpierw pilski WORD odwiedzili pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Pile, na których czekała Emilia Szubert oraz Jessica Walker, a w środę pierwszoklasistów w Szkole Podstawowej nr 1 odwiedziły siatkarki Żaneta Baran i Oliwia Urban, które nie kryły, że takie lekcje są bardzo potrzebne.

- Jesteśmy pod wrażeniem, że dzieci tyle widzą o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Są oni dopiero w pierwszej klasie, a mają naprawdę dużą wiedzę. Dla nas również jest ważne bezpieczeństwo na drodze podczas jazdy samochodem według przepisów i uważamy na pieszych, a szczególnie na dzieci. Podczas spotkań zachęcamy do przyjścia na nasze mecze ligowe, podczas których na pewno będzie można obejrzeć dużo fajnej siatkówki – mówi Oliwia Urban, siatkarka Enea PTPS Piła.

Pilskie siatkarki bardzo chętnie odpowiadały na pytania dzieci, rozdawały autografy, pomagały wręczać światłoodblaski. Podczas lekcji zaprezentowano „magiczną tubę’’, która w bardzo ciekawy sposób pozwala zobrazować jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych i jaka jest widoczność osoby poruszającej się z odblaskiem lub bez niego. Dla osób niewtajemniczonych w dokładne działanie Tuby na zadawane na koniec pytanie, „co widzieliście w środku?” wszyscy jednogłośnie odpowiadają „ludzika” – po tej odpowiedzi odsłaniamy dekielek tuby z ludzikami i na twarzach pojawia się zaskoczenie, ponieważ w tubie znajdują się dwa ludziki – z tym, że wszyscy widzieli tylko ludzika odblaskowego.

- Mam nadzieję, że jak dzieci otrzymają odblaski od pilskich siatkarek to bardziej chętnie będą je nosić, stąd obecność naszych zawodniczek podczas tej akcji. Na pewno w powiecie pilskim zawodniczki nadal będą się pojawiać, a cała akcja zawita do kolejnych powiatów, które są w zasięgu WORD Piła. Jedna z siatkarek chętnie odwiedzi również szkołę w Złotowie, w której się uczyła – mówi Edward Bartol z sekcji BRD WORD Piła.

Przypomnijmy. Osoby noszące odblaski są lepiej widoczne na drodze.  Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój widziany jest przez kierującego pojazdem z odległości ok. 40 metrów. Osoba posiadająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości ok. 150 metrów, co pozwala kierowcy wyhamować lub bezpiecznie go ominąć.

Sebastian Daukszewicz

siatkarki_ptps_wspieraja00

siatkarki_ptps_wspieraja47 siatkarki_ptps_wspieraja01 siatkarki_ptps_wspieraja02 siatkarki_ptps_wspieraja03 siatkarki_ptps_wspieraja04 siatkarki_ptps_wspieraja05 siatkarki_ptps_wspieraja06 siatkarki_ptps_wspieraja07 siatkarki_ptps_wspieraja08 siatkarki_ptps_wspieraja09 siatkarki_ptps_wspieraja10 siatkarki_ptps_wspieraja11 siatkarki_ptps_wspieraja12 siatkarki_ptps_wspieraja13 siatkarki_ptps_wspieraja14 siatkarki_ptps_wspieraja15 siatkarki_ptps_wspieraja16 siatkarki_ptps_wspieraja17 siatkarki_ptps_wspieraja18 siatkarki_ptps_wspieraja19 siatkarki_ptps_wspieraja20 siatkarki_ptps_wspieraja21 siatkarki_ptps_wspieraja22 siatkarki_ptps_wspieraja23 siatkarki_ptps_wspieraja24 siatkarki_ptps_wspieraja25 siatkarki_ptps_wspieraja26 siatkarki_ptps_wspieraja27 siatkarki_ptps_wspieraja28 siatkarki_ptps_wspieraja29 siatkarki_ptps_wspieraja30 siatkarki_ptps_wspieraja31 siatkarki_ptps_wspieraja32 siatkarki_ptps_wspieraja33 siatkarki_ptps_wspieraja34 siatkarki_ptps_wspieraja35 siatkarki_ptps_wspieraja36 siatkarki_ptps_wspieraja37 siatkarki_ptps_wspieraja38 siatkarki_ptps_wspieraja39 siatkarki_ptps_wspieraja40 siatkarki_ptps_wspieraja41 siatkarki_ptps_wspieraja42 siatkarki_ptps_wspieraja43 siatkarki_ptps_wspieraja44 siatkarki_ptps_wspieraja45 siatkarki_ptps_wspieraja46