Skąd wziąć choinkę na Święta? | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Skąd wziąć choinkę na Święta?

Po bożonarodzeniowe drzewko najlepiej wybrać się do leśnika, który pomoże wybrać choinkę i podpowie jak najlepiej o nią zadbać, by wytrzymała jak najdłużej.

11 nadleśnictw z terenu RDLP w Pile prowadzi przedświąteczną sprzedać choinek. W swojej ofercie proponują świerka pospolitego, jodłę pospolitą oraz sosnę zwyczajną. Dodatkowo w Gospodarstwie Szkółkarskim Hajda w Nadleśnictwie Jastrowie w ofercie choinek znajduje się również świerki: kłujący, serbski i biały oraz jodły: kaukaska, koreańska i jednobarwna, a także w doniczkach – jodła kaukaska i balsamiczna, świerk kłujący, pospolity i biały. Średnia cena najpopularniejszych choinek świerkowych o wysokości 1,5 – 2,5 m wynosi ok. 35 zł, sosnowych – ok. 30 zł, a jodłowych – ok. 60 zł.

Nadleśnictwa przewidziały do sprzedaży 4000 szt. świerków, 2200 jodeł oraz ok. 50 sosen.

Po choinkę można się wybrać do nadleśnictwa:
- Człopa – 18 – 21 grudnia,
- Jastrowie – od 14 grudnia,
- Kalisz Pomorski – 16 – 21 grudnia,
- Krucz – na bieżąco można się umawiać z leśniczymi,
- Mirosławiec – od 16 grudnia,
- Okonek – 17 – 23 grudnia,
- Podanin – na bieżąco można się umawiać z leśniczymi,
- Tuczno – od 14 grudnia,
- Wronki – 18 – 20 grudnia,
- Zdrojowa Góra – od 18 grudnia,
- Złotów – na bieżąco można się umawiać z leśniczymi.

Tradycją jest wybór świerka, jednak polecamy również jodłę, która pomimo tego, że nie posiada intensywnego zapachu to charakteryzuje się pięknym pokrojem oraz sosnę, która pięknie pachnie żywicą i najdłużej utrzymuje igły. Przyniesioną do domu choinkę warto postawić w miejscu z dala od kaloryfera, osadzić w stojaku z podstawką lub do wiadra z piaskiem i podlewać regularnie. Wtedy nasze drzewko będzie zielone nawet przez tygodnie. Warto wybrać choinkę naturalną przede wszystkim dlatego, że jest ekologiczna, cudownie pachnie i wprowadza prawdziwy klimat świąt. Jej wyprodukowanie nie obciąża planety. Ba! Takie drzewko pochłania CO2 i wiąże go w drewnie, które po świętach można jeszcze wykorzystać. Okrycie roślin na działce, pocięcie i wykorzystanie do tworzenia małych dzieł sztuki, ogrzanie domu czy przerobienie na kompost – tylko od nas zależy jak później wykorzystamy bożonarodzeniowe drzewko.

Sztuczna choinka jest… no właśnie – sztuczna, plastikowa. Nie dość, że nieładnie wygląda to jest dużym obciążeniem dla Ziemi. Do jej wykonania zużyto substancje ropopochodne, mnóstwo energii i wody (jej zasoby maleją). Jej produkcja pozostawia ogromny ślad węglowy. Dodatkowym minusem jest to, że będzie rozkładać się nawet 400 – 500 lat.

Dominika Nadolna RDLP Piła

skad_wziac_choinke1_01

skad_wziac_choinke1_02