Skręt żołądka

milusinscy_maj_2017

Witam Doktora. Mam pytanie dotyczące skrętu żołądka. Mam dwuletniego psa Briarda, który jest bardzo ruchliwy. Ostatnio wyczytałem, że u psów tej rasy może wystąpić skręt żołądka, szczególnie wtedy, gdy są ruchliwe. Karmię go suchą karmą, co podobno sprzyja temu schorzeniu. Wyczytałem również, że skręt żołądka jest bardzo niebezpieczny. Co według Doktora powinienem robić, aby do skrętu nie doszło i czy w ogóle jest to możliwe. Mariusz z Chodzieży.

Skręt żołądka to bardzo podstępna i niebezpieczna choroba, która dotyczy głównie psów ras dużych i olbrzymich, a w szczególności psów z głęboką klatką piersiową. Schorzenie jest bardzo niebezpieczne, gdyż tylko i wyłącznie szybka interwencja chirurgiczna może ocalić życie zwierzęcia. Objawy skrętu żołądka są jednak tak bardzo charakterystyczne, że każdy lekarz weterynarii potrafi postawić prawidłową diagnozę. Skrętowi żołądka sprzyja budowa ciała psa: głęboka klatka piersiowa, która pozwala na obrót żołądka, a także objętość, ułożenie oraz motoryka żołądka. Ilość, rodzaj i sposób spożywania pokarmu jest tutaj decydujący. Tyko jeden posiłek w ciągu dnia oraz pobieranie pokarmu szybko i łapczywie jest niedopuszczalne. Pies, który ponad miarę ma wypełniony żołądek i wykonuje intensywny ruch bezpośrednio po posiłku bardzo łatwo staje się ofiarą skrętu żołądka.

Skręt żołądka rozpoczyna się od rozszerzenia tego organu. Dopiero w następnej kolejności zaczyna się on skręcać wzdłuż osi długiej ciała, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Powoduje to kaskadę wydarzeń: dwunastnica i odźwiernik przemieszczają się i układają w pozycji dobrzusznej, a następnie wpadają pomiędzy przełyk a żołądek. Takie ułożenie jest bardzo niebezpieczne, pies zaczyna się ślinić, staje się niespokojny, żołądek zwiększa swoją objętość, a sam brzuch staje się bardzo mocno rozdęty. Pies ma problemy z oddychaniem – oddechy stają się krótkie i płytkie. Staje się nerwowy, dyszy, postękuje i robi się bardzo słaby. Błony śluzowe stają się blade, a następnie sinoczerwone.

W konsekwencji rozszerzenia i obrotu żołądka, otaczające naczynia ulegają uciskowi, dochodzi do znacznej utraty krwi, ściana żołądka może ulec zniszczeniu, a sam narząd martwicy. Wydostające się toksyny prowadzą do intoksykacji organizmu. Rozwija się wstrząs i bez szybkiej i skutecznej pomocy zwierzę umiera. Im szybciej właściciel spostrzeże objawy, tym szybciej lekarz rozpocznie leczenie, a tym samym zwiększą się szanse na przeżycie naszego pupila.

Z wieloletnich moich doświadczeń mogę zalecić, aby karmić rasy predysponowane do wystąpienia skrętu żołądka minimum dwa razy dziennie. Nie należy karmić obficie, szczególnie wieczorem. Po najedzeniu minimum przez dwie godziny nie należy wypuszczać psa na swobodne bieganie. Najlepiej dynamiczny spacer zaplanować przed posiłkiem.

Najważniejsze jednak jest dbanie o to, żeby karma nie pęczniała w żołądku. Niestety wielu właścicieli o tym nie wie, a przekonuje się boleśnie, gdy dojdzie do tragedii. Zalecam, aby każdą karmę poddać następującemu testowi. Wsypujemy karmę do szklanki (około ¼), wlewamy do niej wodę do wysokości karmy i po 15 minutach sprawdzamy, czy zwiększyła swoją objętość. Każde zwiększenie objętości naszej próbki, mówi nam o jakości karmy, a także o ryzyku wystąpienia skrętu żołądka. Rasom, u których zagrożenie wystąpienia skrętu żołądka jest największe, zalecana jest dieta weterynaryjna Intestinal z VetExperta. Bardzo ważne jest również, aby psiaki nie spożywały pokarmu z misek usytuowanych na podwyższeniu.

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.