Spotkanie z Kryminałem w Pile

Pod patronatem Tętna Regionu

Tego wydarzenia nie trzeba reklamować. Ale trzeba w nim uczestniczyć. W dniach od 3 do 6 kwietnia zapraszamy na VII Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła” . Program przez organizatorów jak zwykle jest bardzo ciekawy.  Odbędą się spotkania autorskie z autorami kryminałów i thrillerów, naukowcami i ekspertami wspierającymi śledztwa kryminalne, warsztaty i pokazy kryminalistyczne, projekcje filmowe, wystawy. Do tej pory festiwalową „kryminalną” Piłę odwiedzili już pisarze, reporterzy, dziennikarze śledczy, ludzie nauki i sztuki. To podczas Festiwalu wręczana będzie po raz szósty Nagroda dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej!

– Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ udało się namówić Szkołę Policji w Pile do otwarcia jeszcze szerzej drzwi swojego budynku dla publiczności tego wydarzenia. Obędzie się tam m.in. zakończenie imprezy, na której poznamy laureatów Nagrody Kryminalnej Piły. Ponadto mamy coraz ciekawszą propozycję dla mieszkańców. Ma to być święto nie tylko dla czytelników, ale też okazja, aby mówić o pracy policji – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Wydarzenie to organizowane jest przez pilską Szkołę Policji i Regionalne Centrum Kultury w Pile.  Aby to wydarzenie było bogate w ciekawy program i spotkania z autorami przebiegły w ciekawy sposób odpowiedzialny jest Leszek Koźmiński, podinspektor policji, pomysłodawca, twórca, festiwalu Kryminalna Piła i autor niezwykle ciekawego i profesjonalnego bloga o kryminałach Kryminalna Piła oraz Ewa Kamińska z RCK w Pile.

– Festiwal, który odbywa się po raz 7., po raz kolejny łączy świat literatury ze służbą kryminalną. Motywem wiodącym festiwalu jest 100-lecia Policji Państwowej. Chcemy pokazać, że z jednej strony bez historii Policji Państwowej wielu autorów książek, ale też i filmu nie mieliby pomysłów.  Chcemy pokazać też, że Policja promuję w jak najlepszy sposób służbę kryminalną. Kiedy pojawia się zbrodnia, przestępstwo to jesteśmy w stanie to wykryć i zatrzymać tego sprawcę czy sprawców. Pokazujemy też stronę, która może być zaskoczeniem, że policjant może być autorem powieści kryminalnej, które są czytane i wysoko oceniane – dodaje pomysłodawca wydarzenia, podinspektor Leszek Koźmiński.

Warto wspomnieć, że wraca Kryminalna Gra Miejska. Za chwilę powinna pojawić się strona internetowa, która będzie zachęcać do udziału w tej grze.  Formuła jest otwarta każdy może w niej wziąć udział od najmłodszych pod opieką opiekuna poprzez najstarszych. Mogą to być drużyny, szkolne, podwórkowe czy rodziny. A więc każdy w tym roku może stać się policyjnym śledczym – zabawić się częściowo z uśmiechem częściowo poważnie a pry okazji zdobyć pamiątkowe nagrody. A może w przyszłości zasilić szeregi Polskiej Policji.

Program Kryminalnej Piły 2019

środa, 3 kwietnia 2019

17:00 – 18:15
Piotr Liana „Świat trucicieli, czyli jak trują autorzy kryminałów” a mówiąc jeszcze inaczej zdradzi wszystko o „Truciźnie – subtelnej broni mordercy”. Piotr Liana – magister farmacji, absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończył także studia podyplomowe z zakresu prawa dowodowego na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Uczestniczył w naszych pilskich kursach kryminalistycznych „Druga strona kryminalnej fikcji” realizowanych pod auspicjami Maszyny do Pisania. W 2015 roku zadebiutował powieścią „Persona non grata”, a 3 lata później wydał „Echo serca”, obie książki w wydawnictwie Oficynka.

18:30 – 19:30
Jędrzej Pasierski – spotkanie autorskie
Prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w organizacjach zajmujących się prawną ochroną środowiska, międzynarodową pomocą rozwojową oraz współpracą państw Europy Środkowo-Wschodniej. Zadebiutował w 2018 roku książką „Dom bez klamek”, którą otworzył cykl powieści kryminalnych z Niną Warwiłow. „Roztopy” to druga książka z tego cyklu. Wkrótce ukaże się też thriller jego autorstwa, którego bohaterem jest prawnik środowiskowy. Mieszka na warszawskiej Pradze.

czwartek, 4 kwietnia

7:00 – 18:15
Kazimierz Kyrcz jr. – spotkanie autorskie
Dzień mocno policyjny, z okazji 100-lecia Policji Państwowej, a to za przyczyną policjanta, pisarza – Kazimierza Kyrcza jr.- redaktor, publicysta oraz pisarz kryminałów, horrorów i literatury fantastycznej. Tłumaczony na angielski, rosyjski, czeski i słowacki. Opublikował między innymi zbiory opowiadań „Femme fatale” i „Okruchy mroku” oraz powieści „Podwójna pętla” i „Dziewczyny, które miał na myśli”. Jesienią tego roku ukaże się jego następny thriller „Chłopcy, których kochano za mocno”.

18:00 – 21:30
Wieczór Dobrego Kina – 2 filmy kryminalne – obowiązują bilety. Filmy: „Kartoteka 64” i „Dziewczyna we mgle”

18:30 – 19:45
Jak Tomasz Komenda wyszedł z więzienia? Spotkanie z dziennikarzem Grzegorzem Głuszakiem i policyjnym ekspertem

piątek, 5 kwietnia 2019

17:00 – 18:25
Bogdan Lach – o profilowaniu kryminalnym „Zabójstwo maskowane….”

18:30 – 19:50
Katarzyna Bonda – spotkanie autorskie

sobota, 6 kwietnia 2019

10:00 – 14:00
Kryminalna Gra Miejska

15:00 – 16:00
Panel dyskusyjny – nominowani do Nagrody Kryminalnej Piły

16:00 – 16:45
Ogłoszenie laureatów Nagrody Kryminalnej Piły

Serdecznie zapraszamy.

Sebastian Daukszewicz

spotkanie_z_kryminalem1_01

spotkanie_z_kryminalem1_09 spotkanie_z_kryminalem1_02 spotkanie_z_kryminalem1_03 spotkanie_z_kryminalem1_04 spotkanie_z_kryminalem1_05 spotkanie_z_kryminalem1_06 spotkanie_z_kryminalem1_07 spotkanie_z_kryminalem1_08