Spotkanie z Olgą Tokarczuk

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile z Autorką Olgą Tokarczuk zapraszają na spotkanie i rozmowę o książce „Księgi Jakubowe”. Spotkanie odbędzie się 30 września, o godz. 18.00.

„Księgi Jakubowe albo Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych. Opowiadana przez zmarłych, a przez autorkę dopełnioną metodą koniektury*, z wielu rozmaitych ksiąg zaczerpnięta, a także wspomożona imaginacją, która to jest największym naturalnym darem człowieka. Mądrym dla memoriału, kompatriotom dla refleksji, laikom dla nauki, melancholikom zaś dla rozrywki”.

Olga Tokarczuk – powieściopisarka i eseistka, jedna z najczęściej tłumaczonych i najpoczytniejszych polskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym Literackiej Nagrody Nike za powieść „Bieguni,”. Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Paszportu Polityki i Międzynarodowej Nagrody Vilenica. W 2010 roku Oldze Tokarczuk przyznano Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Pisarka prowadziła warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i zajęcia z twórczego pisania na Uniwersytecie Opolskim. Urodzona w 1962 roku w Sulechowie, ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Wraz z pierwszymi sukcesami literackimi zrezygnowała z pracy, jako psychoterapeuta i przeniosła się w Sudety – obecnie mieszka we Wrocławiu.

Autorka m.in. uważnych książek, jak „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Gra na wielu bębenkach”, „Ostatnie historie”, „Bieguni” i „Prowadź swój pług przez kości umarłych” i najnowszej ”Księgi Jakubowe”. Na podstawie jej utworów powstają inscenizacje teatralne i scenariusze filmowe.

O książce:

„Księgi Jakubowe…”. Polska XVIII wieku. Centralną postacią jest żydowski heretyk, Jakub Frank i jego zwolennicy. Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni blisko półwiecza i wiedzie przez kilka krajów Europy Środkowej i trzy religie. Powstanie książki poprzedziły wnikliwe badania i liczne podróże.

Można ją czytać, jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. Albo, jako filozoficzny traktat o życiu, codzienności i poszukiwaniu powodów, aby zostać albo iść przed siebie dalej….

Rok 1752. Do Rohatyna na Podolu przybywają kasztelanowa Katarzyna Kossakowska i towarzysząca jej poetka Elżbieta Drużbacka. Jednym z gości na powitalnej kolacji jest miejscowy proboszcz Benedykt Chmielowski, autor pierwszej polskiej encyklopedii. Ksiądz i poetka, osoby rozmiłowane w księgach, szybko znajdują wspólny język – rozpoczynają rozmowę, którą później kontynuować będą w listach.
           
Nieco później, także na Podolu, pojawia się młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd – Jakub Lejbowicz Frank. Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską.

(cyt. „Księgi Jakubowe”, Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie 2014

Iwona Belter
Fot. Wydawnictwo Literackie, 2014

spotkanie_z_olga10

spotkanie_z_olga12 spotkanie_z_olga11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *