Spotkanie z pisarką w pilskiej „Piątce” | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Spotkanie z pisarką w pilskiej „Piątce”

We wtorkowy poranek 17 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci Panią Wiesławą Pyrcz. Nie było to pierwsze spotkanie z tą wielką miłośniczką natury, emerytowanym nauczycielem, bibliotekarzem i autorką książek edukacyjnych o zdrowiu i przyrodzie.

Nic dziwnego więc, że pani Pyrcz bardzo szybko i łatwo nawiązała kontakt z dziećmi. Przedstawiła uczniom swoje książeczki, bardzo pięknie wydane i ilustrowane. Jedną z nich zatytułowaną „Urodziny biedronki” pokazała dzieciom po raz pierwszy, bowiem jest to całkiem nowa pozycja.

W celu przybliżenia słuchaczom swojej twórczości pani Pyrcz recytowała niektóre wiersze i opowiadała o okolicznościach ich powstania. Dzieci dowiedziały się także, kto wykonuje ilustracje do książek i jak to się odbywa. Poza tym miały okazję obejrzeć oryginalne rysunki ilustrujące zbiory wierszy. Ponadto autorka opowiadała dzieciom o tym, jak powstaje książka. Przyniosła  i pokazała uczniom płytę offsetową, z której drukuje się książki oraz zaprezentowała wydrukowaną, lecz niepociętą jeszcze jej część.

Nasz gość bardzo ciekawie opowiadał o tym skąd czerpie pomysły do pisania wierszy i jak one powstają. Dzieci podczas spotkania mogły wykazać się wiedzą dotyczącą świata roślin i zwierząt, bowiem pisarka opowiadając o przyrodzie odnosiła się do ich wiedzy. Poszerzyły także swoje wiadomości związane z higienicznym i zdrowym trybem życia. Poza tym więcej wiedzą o mieszkańcach pól, lasów i łąk. Wszystkie opowieści były poparte barwnymi prezentacjami, co urozmaiciło spotkanie. Pod koniec spotkania autorka została nagrodzona brawami, otrzymała serdeczne podziękowania i upominek.

Impreza dzieciom się podobała. Po niej był czas na podpisywanie książek, które można było kupić. Spotkanie było przeznaczone dla uczniów klas drugich i trzecich, a odbyło się w bibliotece szkolnej. Mamy nadzieję, że Pani Wiesława zagości w naszej szkole jeszcze niejeden raz, gdyż po tylu latach współpracy możemy ją nazwać przyjacielem naszej placówki.

K.B.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA