Sprawiedliwi wśród Narodów Świata | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

porzucek_baner

Mamy prawo do prawdy historycznej, dlatego podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o IPN to słuszna decyzja. Nowelizacja wprowadza karalność m.in. za kłamliwe sformułowanie „polski obóz zagłady”. Przecież „Auschwitz-Birkenau” to nie jest polska nazwa, a „Arbeit macht frei” to nie jest polskie zdanie.

Nowe przepisy mają jeden cel, pokazywać prawdę o straszliwych zbrodniach popełnianych na Polakach, Żydach i innych narodowościach. Chodzi o narody, które padły ofiarami machiny zagłady okrutnych totalitaryzmów XX wieku, niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu. Polska nie kolaborowała na szczeblu rządu, partii politycznych ani wojska z III Rzeszą. Jako pierwszy kraj w Europie walczyła z Niemcami od 1939 roku, płacąc za to cenę zniszczenia struktur państwa i śmierci milionów obywateli.

Ta ustawa nie służy zablokowaniu dyskusji, tylko powstrzymaniu fali oszczerstw celowo kierowanych wobec Polski. Żydzi, Polacy i wszystkie ofiary powinny być strażnikami pamięci o tych wszystkich, którzy zostali zamordowani przez niemieckich nazistów. Celem ustawy jest wyeliminowanie zachowań polegających na przypisywaniu narodowi polskiemu lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez Niemców. Ostateczna ocena danego przypadku będzie zależała od sądu. W wielu innych porządkach prawnych – również w Izraelu – istnieje kara za podobne stwierdzenia.

Warto dodać, że projekt ustawy o IPN znany był stronie izraelskiej, i jest dostępny publicznie od ponad półtora roku. Polska i Izrael wydały 22 listopada 2016 r. wspólne oświadczenie potępiające używanie sformułowań, które mogą sugerować udział Polski w niemieckim, nazistowskim “przemyśle śmierci”, jak „polskie obozy śmierci”. Oznacza to, że oświadczenie potępiające sformułowanie „polskie obozy śmierci” wydano ponad pół roku po przedstawieniu projektu ustawy o IPN. Zatem Izrael podpisał oświadczenie mając wiedzę o projektowanych przepisach ustawy o IPN.

Co bardzo ważne, największa grupa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata to Polacy. W Polsce, w przeciwieństwie do państw Europy Zachodniej, za jakąkolwiek pomoc Żydom groziła śmierć. Amerykański badacz Richard C. Lukas podaje, że liczba ocalonych może się wahać od około 40-50 tysięcy nawet do 120 tysięcy. Instytut Pamięci Narodowej podaje, że na terenie okupowanej Polski ocalało między 30 a 120 tysięcy osób narodowości żydowskiej.

Marcin Porzucek, poseł na Sejm RP