Szamocin. Podsumowanie projektu Pociąg do sztuki

Od 2020 Stacja Szamocin realizuje trzyletni projekt „Pociąg do sztuki”, dofinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielopolskiego. Podobnie, jak w ubiegłym roku utrudnienia, jakie zaistniały przy obostrzeniach pandemicznych, zostały pokonane choćby poprzez formę online. W bieżącej roku udało się zrealizować większość działań „na żywo”. Przede wszystkim Teatr Stacja Szamocin zagrał 25 przedstawień lalkowych z udziałem publiczności.

Miały miejsce Ogólnopolskie Warsztaty Interdyscyplinarne oraz japońskiego tańca butoh.

Odbył się cykl wieczornych projekcji multimedialnych „Twój Szamocin – twoja historia”, który cieszył się zainteresowaniem mieszkańców Szamocina. Pokazom towarzyszyły wystawy m.in. dokumentacji fotograficznej teatru 44 i Stacji Szamocin. Wyeksponowane zostały rzeźby Jerzego Bieńka z legendarnej już „Spowiedzi w drewnie”, efektowna scenografia ze spektaklu „Ze snu w sen” oraz zdjęcia z realizacji Luby Zarembińskiej „Świat według Wowry” i amerykańskiej wersji sztuki Jana Wilkowskiego na Uniwersytecie Willamette w Salem, stan Oregon.

Przy Starej Skrzyni można było zapoznać się z twórczością fotograficzną i plastyczną szamocińskich dzieci z Akademii Młodych Liderów. Właśnie wakacyjne warsztaty w sekcjach, także teatralnej i kuglarsko – cyrkowej wypełniały młodym uczestnikom wakacyjny czas. Zajęcia zakończyły się wspólnym pokazem. Grupa teatralna zaprezentowała na finał spektakl „Ach! Ach! Czyżby to był Kopciuszek?”,w reżyserii Luby Zarembińskiej, sekcja cyrkowa wystąpiła ze swoimi instruktorami Moniką i Karolem Bykowscy.

Natalia Sass, która prowadziła zajęcia plastyczne, wraz ze swoimi podopiecznymi, przygotowała wystawkę prac. Milena Rybarczyk z młodymi adeptami sztuki fotografowania, wyeksponowała zdjęcia, które interesująco wyglądały w sali teatralnej. Oczywiście był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, kwiaty, prezenty i wspólne zdjęcia.

Akademia Młodych Liderów wznowi swą działalność w przyszłe wakacje, podczas realizacji III edycji „Pociągu do sztuki” w 2022 roku.

Aktorzy z Grupy Kulnatura zadebiutowali jako scenarzyści reżyserzy i zarazem wykonawcy przedstawienia edukacyjno – ekologicznego „Kulturka w naturze”. W międzyczasie wraz z reżyserką Stacji Szamocin zdążyli przeprowadzić lekcje historyczno – literackie w szamocińskiej szkole oraz dla wychowanków OHP, zanim pojawiły się kolejne obostrzenia.

Aktualnie można w Bibliotece Publicznej, przy Centrum Integracji Społecznej  obejrzeć wystawę, poświęconą Ernstowi Tollerowi, wybitnemu twórcy z okresu ekspresjonizmu niemieckiego, urodzonego w1893 roku w Szamocinie.

W trzeciej edycji programu będą kontynuowane sprawdzone formy edukacji artystyczno – historycznej, które Stacja Szamocin proponuje mieszkańcom. Część działań będzie realizowana na dworcu. Tematy, związane z historią regionu będą odbywać się również w centrum. Tradycyjnie przy gościnnej Starej Skrzyni. Planowane są również cykle pokazów multimedialnych w pięknie zagospodarowanej przestrzeni, za odnowioną biblioteką, przy Domu Pszczelarza pod starym dębem. M.in. przypomnimy historię tzw. „Małej szkoły”, w której uczyło się wiele pokoleń szamocińskich uczniów. Liczymy na współpracę i pomoc Szamocińskiego Ośrodka Kultury, który jest gospodarzem tego urokliwego miejsca.

 Luba Zarembińska, Stacja Szamocin

szamocin_podsumowanie1_01

szamocin_podsumowanie1_18 szamocin_podsumowanie1_02 szamocin_podsumowanie1_03 szamocin_podsumowanie1_04 szamocin_podsumowanie1_05 szamocin_podsumowanie1_06 szamocin_podsumowanie1_07 szamocin_podsumowanie1_08 szamocin_podsumowanie1_09 szamocin_podsumowanie1_10 szamocin_podsumowanie1_11 szamocin_podsumowanie1_12 szamocin_podsumowanie1_13 szamocin_podsumowanie1_14 szamocin_podsumowanie1_15 szamocin_podsumowanie1_16 szamocin_podsumowanie1_17