„Szejnfeld plus” | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  „Szejnfeld plus”

  „Szejnfeld plus” – takie miano otrzymał dzisiaj senator Ziemi Pilskiej, który w Senacie zgłosił ponad 300 poprawek do ustawy zwanej „Tarcza 6.0”. – To nie tarcza, ale durszlak, gdyż posiada wiele dziur. Nie przewiduje bowiem potrzebnej pomocy dla większości zawodów, firm oraz ich pracowników z branż zagrożonych skutkami pandemii, co budzi całkowite zdumienie – mówi senator Adam Szejnfeld z Koalicji Obywatelskiej.

  W sobotę Senat zakończył pracę nad kolejną antycovidową ustawą zwaną „Tarcza 6.0”. Według senatorów Koalicji Obywatelskiej rząd w sposób skandaliczny zawęził pomoc tylko do wąsko określonych dziedzin, a dodatkowo jeszcze w ramach tych wybranych branż jednym podmiotom chciał udzielać pomocy a innym… już nie!

  - Dobrym tego przykładem są piloci i przewodnicy turystyczni. PiS chciał dać pomoc tylko dla przewodników w muzeach, ale innym przewodnikom już jej odmówił. Tak więc ludzie, którzy od wielu już miesięcy nie mają z czego żyć, bo krajowych turystów jest mało, a zagranicznych prawie wcale, gdyby nie nasze poprawki, nie mogliby liczyć na żadną pomoc. W podobnej sytuacji zostawiono hotele i obiekty świadczące usługi noclegowe. Nie przeodziano też właściwej pomocy dla gastronomii, w tym na przykład całkowicie pominięto katering. Podobnie, jeśli chodzi o handel. Trzeba było uzupełnić ustawę na przykład o pomoc dla branży obuwniczej i meblarskiej, a także o małe sklepy, w tym sklepiki szkolne. Całkowicie na przykład zapominano także o taksówkarzach, którym obroty spadły nawet po 80%. Nie przewidziano też pomocy dla branży targowej, kongresowej, wystawienniczej, a szczególnie dla podwykonawców tych firm, bez których żadne konferencje czy kongresy się nie odbywają. – komentuje senator z Wielkopolski, sprawozdawca ustawy w Senacie i autor największej liczby poprawek.

  Senator Adam Szejnfeld zgłosił poprawki mające na celu objecie pomocą państwa także te przedsiębiorstwa, które powstały dopiero w bieżącym roku (PiS o nich nie pomyślał) oraz wydłużył okres możliwej pomocy dla wszystkich firm. Inne zaproponowane przez niego rozwiązania spowodują możliwość zwalniania przez gminy przedsiębiorstw z podatku od nieruchomości, a także innych opłat stałych, które muszą uiszczać, nawet jeśli nie prowadzą działalności gospodarczej. Największą liczbą poprawek stanowiły jednak te, które rozszerzały katalog kodów PKD o te zapomniane przez PiS. I tak, dzięki przyjętym przez Senat poprawkom na pomoc w postaci dodatkowego postojowego dla pracowników oraz zwolnień ze składek na ZUS będą mogli teraz liczyć także m.in:
  - taksówkarze
  - biura turystyczne i pośrednicy turystyczni
  - przewodnicy i piloci wycieczek
  - hotele i inne obiekty noclegowe
  - firmy sprzątające i piorące
  - zakłady fryzjerskie i kosmetyczne
  - drogerie
  - kwiaciarnie
  - małe sklepiki, w tym sklepiki szkolne
  - cukiernie i piekarnie
  - sklepy obuwnicze i meblarskie
  - gastronomia, w tym i katering
  - szkoły językowe
  - wydawcy gazet i czasopism
  - produkcja filmowa i agencje artystyczne
  - agencje reklamowe
  - przedsiębiorstwa targowe, konferencyjne i wystawiennicze
  - fitness oraz kluby sportowe

  Anna Karmowska
  Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile

  szejnfeld_plus

  szejnfeld_plus_02 szejnfeld_plus_03 szejnfeld_plus_04 szejnfeld_plus_05