Szkoła otwierająca drogę do wspaniałej Przyszłości: ¬„Pilski Salezjan”

Z ks. Arturem Kucharskim, dyrektorem  Gimnazjum i Liceum Salezjańskiego w Pile rozmawia Marek Mostowski.

Już od kilku ładnych lat na Ziemi Pilskiej istnieje Liceum i Gimnazjum Salezjańskie. Co zdaniem księdza najbardziej przyciąga uczniów do rozpoczęcia edukacji w tych  szkołach?

– Muszę powiedzieć, że salezjańskie liceum powoli przygotowuje się do okrągłego jubileuszu, bowiem w Pile jest obecne już 20 lat. Właśnie we wrześniu 2016 roku będziemy obchodzić ten jubileusz. Bardzo się cieszymy, że szkoła liczy się w regionie. Od wielu lat nasze liceum plasuje się wysoko w  rankingu „Perspektyw”. Obecnie zajmujemy 9 miejsce, a wcześniej było nawet  siódme. Jest to bardzo dobry wynik, z którego  niezwykle się cieszymy.

Co należy uczynić, aby rozpocząć naukę w szkole?

– Jeżeli ktoś ma zamiar rozpocząć naukę w naszej szkole, to musi pojawić się z rodzicami. Chcemy się spotkać z kandydatem, porozmawiać z nim. W naszej szkole może rozpocząć edukację każdy, kto przyjmuje jej zasady. Oferujemy wysoki poziom i naprawdę jesteśmy w stanie świetnie przygotować do egzaminu maturalnego czy gimnazjalnego. Mamy możliwości, narzędzia i kadrę. Kluczowym elementem jest motywacja. I jeżeli nawet uczniowi wydaje się, że dysponuje słabszym potencjałem, to przy wsparciu naszych nauczycieli, może osiągnąć naprawdę wiele.

Czerpiąc z wieloletniego doświadczenia, co skłania uczniów do podjęcia nauki w waszej szkole?

– Najczęściej uczniowie mówią, że przychodzą do szkoły salezjańskiej ze względu na wysoki  poziom nauczania, a tym samym, aby bardzo dobrze zdać egzaminy. Innym argumentem jest bezpieczeństwo i wartości, którymi się kierujemy. Warto zaznaczyć,  że to sami  uczniowie i ich rodzice zachęcają znajomych czy sąsiadów, aby przysłali dzieci do naszej szkoły. Generalnie kandydaci podejmują naukę w naszej placówce z ich rekomendacji. Podobnie jest w czasie „Drzwi Otwartych”. Tego dnia uczniowie sami zgłaszają się do pomocy i zapraszają odwiedzających na swoistą przechadzkę, oprowadzają  po salach, opowiadają o szkole. I to co mnie bardzo cieszy, to fakt, że czynią to z wielkim entuzjazmem.

Szkoła Salezjańska jest szkołą katolicką, więc niektórzy mogą mieć niesłuszne wyobrażenie o tej szkole.

– Istnieją w naszej szkole elementy religijne, ale nie ma w tym żadnej przesady. Myślę, że cechuje nas zdrowy umiar. Oczywiście są chwile, w których się modlimy, czy rozmawiamy o elementach duchowych. Ale jestem pewny, że każdy uczeń, który chce zdobywać wiedzę na wysokim poziomie, tę dawkę duchowości spokojnie  zaakceptuje.

Kolejnym argumentem przemawiającym za Szkołą Salezjańską, jest jej położenie.

– Teren, na którym zlokalizowana jest nasza szkoła jest niezwykle atrakcyjny. Warte  podkreślenia jest, iż dysponujemy boiskiem pokrytym naturalną trawą. Ta trawa jest przez  większą część roku zielona, bowiem jest sztucznie nawadniana. Z nadejściem wiosny uczniowie  w czasie przerw wychodzą na boisko, siadają w kółkach i rozmawiają ze sobą, albo wręcz się opalają. Jest to bardzo sympatyczny widok. A w ogóle przestrzeń wokół szkoły sprzyja  niezwykłemu klimatowi, który rzeczywiście u nas panuje. I hasło, które widnieje  na naszych plakatach: „JEST POZIOM, JEST KLIMAT”, jest kwintesencją tego, co w naszej  szkole ma miejsce.

Także wnętrze oraz wyposażenie jest kolejnym plusem szkoły.

– Oprócz boiska z zieloną, piękną trawą, mamy salę gimnastyczną  i  studio fitness. Jeżeli chodzi o nasze sale lekcyjne, są one bardzo  dobrze wyposażone. W każdej z nich znajduje się komputer,  sprzęt  multimedialny, w niektórych tablice interaktywne. Słowem, to całe wyposażenie sprzyja temu, aby edukacja miała wysoką jakość. Ale  naszą największą chlubą jest kadra dydaktyczna.  Prawie wszyscy nauczyciele przedmiotów kierunkowych  są czynnymi egzaminatorami maturalnymi bądź gimnazjalnymi, co pozwala nam rzeczywiście na jeszcze lepsze przygotowanie uczniów do tak ważnych egzaminów zewnętrznych.

Każdy nowy dzień w szkole rozpoczyna się według interesującego rytuału. Jak on wygląda?

– Codziennie za kwadrans dziewiąta w szkole odbywa się wspólne spotkanie, tzw. „Słówko”, które integruje naszą społeczność. Mówimy o naszych osiągnięciach, sukcesach, wręczamy dyplomy, nagrody oraz składamy sobie np. życzenia imieninowe. W ten sposób budujemy rodzinną atmosferę.

Macie również ciekawą ofertę związaną ze spędzaniem czasu na przerwach.

– Na przerwach uczniowie mają możliwość wchodzenia do sal „Oratorium”, gdzie mogą korzystać z różnych gier, jak m.in. bilard, tenis stołowy czy piłkarzyki. I to w znaczący sposób uatrakcyjnia spędzanie czasu wolnego podczas pauz. Od czasu do czasu podczas przerw mają miejsce tańce integracyjne. Puszczana jest muzyka, w rytm której każdy chętny może się poruszać.

Czym jeszcze warto się pochwalić?

– Bez wątpienia salą politechniczną w salezjańskim Oratorium. W ramach zajęć pozalekcyjnych jest możliwość  chodzenia na zajęcia związane z modelami zdalnie sterowanymi. Uczestniczenia w procesie  budowy, czy składania tych modeli. Warto dodać, że jednym z elementów wyposażenia sali politechnicznej jest drukarka 3D.
Możemy również pochwalić się klasą medialną, która nagrywa filmy do szkolnej telewizji „lots.tv”. Jeden z  naszych konkursowych filmów w ostatnich latach zdobył nagrodę, którą wręczał znany reżyser  Maciej  Ślesicki. Naszą chlubą bez wątpienia jest szkolny chór, który bryluje pod względem  poziomu w regionie. Warto wspomnieć , że w ostatnim czasie członkowie chóru  nagrywają płytę.

W zbliżającym się roku szkolnym wprowadzona zostanie jakaś nowość.

– Ponieważ jednym z naszych sztandarowych kierunków  w liceum  jest profil biologiczno-chemiczny, dla wszystkich którzy chcą iść na studia medyczne, czy  konkretnie na wydział lekarski, proponujemy dodatkowo rozszerzenie z matematyki. Są uczelnie w Polsce, które biorą pod uwagę wynik z tego przedmiotu  na  świadectwie  maturalnym. Nie tylko z biologii czy chemii.

Macie znaczące sukcesy związane z poziomem nauczania.

– W ubiegłym roku zdawalność matury wyniosła 100%. Napawa nas radością i satysfakcją fakt, że około 50% absolwentów otrzymuje świadectwo z wyróżnieniem, a więc mają średnią ocen minimum 4,75. Mamy absolwentów praktycznie na wszystkich znaczących uczelniach w kraju. Natomiast naszą chlubą związaną z gimnazjum jest zdobycie w tym roku 16 tytułów laureatów konkursów przedmiotowych. Jeżeli ktoś zostaje laureatem takiego konkursu, jest zwolniony z  danego zakresu egzaminu gimnazjalnego.

A co jeszcze księdza napawa szczególną dumą, czy radością?

– Między innymi to, że absolwenci zawsze z wielką radością wracają do naszej szkoły i wspominają dawne lata. Również niezwykle budujące jest to, że sami uczniowie mówią, że chcą chodzić do tej szkoły, z czego ich rodzice niezmiernie się cieszą.

Jako, że zostało kilka dni (do końca maja) w których można jeszcze aplikować do  waszych szkół, przypomnijmy raz jeszcze co trzeba uczynić, aby mieć jeszcze szansę na  rozpoczęcie edukacji w tak renomowanych szkołach.

– Algorytm działania jest bardzo prosty. Zachęcam do wejścia na stronę internetową www.lots.pila.pl. Tam w zakładce rekrutacja są wszelkie niezbędne informacje. Czekamy do końca maja. Zapraszamy.

A więc naszą rozmowę należy spuentować w jeden możliwy sposób: NIE CZEKAJ, DZWOŃ JUŻ TERAZ! Dziękuję bardzo za rozmowę.

***

Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1132652693442478.1073742759.143417289032695&type=3

szkola_otwierajaca01

szkola_otwierajaca02 szkola_otwierajaca03 szkola_otwierajaca04 szkola_otwierajaca05 szkola_otwierajaca06 szkola_otwierajaca07 szkola_otwierajaca08 szkola_otwierajaca09 szkola_otwierajaca10 szkola_otwierajaca11 szkola_otwierajaca12 szkola_otwierajaca13 szkola_otwierajaca14 szkola_otwierajaca15 szkola_otwierajaca16 szkola_otwierajaca17 szkola_otwierajaca18 szkola_otwierajaca19 szkola_otwierajaca20 szkola_otwierajaca21 szkola_otwierajaca22 szkola_otwierajaca23 szkola_otwierajaca24 szkola_otwierajaca25 szkola_otwierajaca26 szkola_otwierajaca27

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *