To będzie rok Pilskiego Klubu Modelarzy Lotniczych! | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

To będzie rok Pilskiego Klubu Modelarzy Lotniczych!

Pilski Klub Modelarzy Lotniczych to istniejące od kilku lat stowarzyszenie zrzeszające modelarzy budujących modele latające, a głównie modele szybowców swobodnie latających. Do swojej działalności w ubiegłym roku dorzuca rywalizację sportową, z sukcesami pilskich zawodników.

W tym roku będzie podobnie, a nawet jak zapowiada prezes klubu Ryszard Lewandowski, jeszcze lepiej, bo cele i ambicje są duże. A to też dzięki dobrej współpracy z Gminą Piła, która przeznacza środki na całoroczne warsztaty modelarskie dla dzieci i młodzieży realizowane w siedzibie Klubu przy ulicy Witosa 6. To tam można nauczyć się konstruować i budować modele szybowców swobodnie latających.

Jak zdradza prezes klubu Ryszard Lewandowski, modelarze PKML wezmą udział w Pucharze Polski, który ma być rozgrywany w tym roku w Krośnie, Gliwicach, Stalowej Woli, Ułężu, Pile oraz Częstochowie. Ponadto w finałach Mistrzostw Polski w Lesznie oraz Mistrzostw Polski młodzików w Gliwicach z udziałem pilskich zawodników, z czego czworo z nich weźmie udział w Pucharze Świata, który będzie rozgrywany w Rumunii, Chorwacji, Słowacji, Czechach, Serbii, Szwajcarii, Niemczech oraz Polsce w Kietrzu. Ponadto jeden reprezentant klubu weźmie udział w Mistrzostwach Europy, które odbędą się w sierpniu na Węgrzech.

- Powiem szczerze, że jak nie przywieziemy medali mistrzostw Polski z Leszna to będę zawiedziony, a mówię, bo wiem, jaki poziom sportowy nasi zawodnicy prezentują. W tym roku wchodzi klasa F1A standard (są to szybowce z pewnymi ograniczeniami) i nieskromnie powiem, że to my jesteśmy pomysłodawcami i to my powinniśmy narzucać trendy w tej klasie, jako pomysłodawcy. Także na czołowe miejsca liczymy w młodzieżowych zawodach. W tym roku będziemy mieli 15 licencjonowanych zawodników, z tego pięciu to młodzicy. Dlatego uważam, że kadra będzie mocna. I jak to w sporcie bywa potrzeba też finansów i tu ukłon w stronę Urzędu Miasta, który też przeznacza środki finansowe. Dlatego chcemy promować miasto poprzez wyniki sportowe. Zapraszamy też sponsorów – miejsca na reklamę nie zabraknie. Liczymy również na bezproblemowy dostęp do lotniska, bo gdzieś trzeba do tych zawodów się przygotowywać – mówi Ryszard Lewandowski, prezes pilskiego Klubu Modelarzy Lotniczych.

Na pilskim lotnisku też nie zabraknie imprez. Ma być ich pięć oraz jedna, która jak zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza tych najmłodszych – to Święto Latawca. Ale warto już dziś zapisać w swoim kalendarzu dwie edycje Pucharu Polski, które zostaną rozegrane na lotnisku w Pile w dniach 6-7 lipca oraz  24-25 sierpnia.

Od ponad 1,5 roku Pilski Klub Modelarzy Lotniczych ma swoją własną siedzibę w modelarni przy ulicy Witosa 6.

- Warunki, które tu zastaliśmy nie były najlepsze, m.in. brak ogrzewania, jednak nasza praca pozwoliła doprowadzić pomieszczenia do stanu, w jakim można się spotykać i powadzić zajęcia z dziećmi. Najważniejsze, że jest ciepło, jest to centrum miasta. Przychodzi do nas na zajęcia grupa ok. 10 osób, które tak naprawdę uczą się modelarstwa od podstaw – mówi Ryszard Lewandowski.

- Uczymy na razie podstaw wycinania i podstaw wyglądu rysunku technicznego, tak aby dzieci zrozumiały. Widać u nich zapał, chęć działania i radość z wykonania czegokolwiek – chcą więcej i szybciej, ale tak się nie da. Cieszy fakt, że chcą uczestniczyć w zajęciach, które potrwają dziesięć miesięcy – dodaje Piotr Stankiewicz.

Osoby zainteresowane dołączeniem do grona pilskich modelarzy proszone są o kontakt telefoniczny z Klubem (tel. 725 513 548) lub pojawienie się na zajęciach, które odbywają się we wtorki i czwartki od godz. 17:00 w modelarni przy ulicy Witosa 6.

Sebastian Daukszewicz

to_bedzie_rok_modelarzy00

to_bedzie_rok_modelarzy37 to_bedzie_rok_modelarzy01 to_bedzie_rok_modelarzy02 to_bedzie_rok_modelarzy03 to_bedzie_rok_modelarzy04 to_bedzie_rok_modelarzy05 to_bedzie_rok_modelarzy06 to_bedzie_rok_modelarzy07 to_bedzie_rok_modelarzy08 to_bedzie_rok_modelarzy09 to_bedzie_rok_modelarzy10 to_bedzie_rok_modelarzy11 to_bedzie_rok_modelarzy12 to_bedzie_rok_modelarzy13 to_bedzie_rok_modelarzy14 to_bedzie_rok_modelarzy15 to_bedzie_rok_modelarzy16 to_bedzie_rok_modelarzy17 to_bedzie_rok_modelarzy18 to_bedzie_rok_modelarzy19 to_bedzie_rok_modelarzy20 to_bedzie_rok_modelarzy21 to_bedzie_rok_modelarzy22 to_bedzie_rok_modelarzy23 to_bedzie_rok_modelarzy24 to_bedzie_rok_modelarzy25 to_bedzie_rok_modelarzy26 to_bedzie_rok_modelarzy27 to_bedzie_rok_modelarzy28 to_bedzie_rok_modelarzy29 to_bedzie_rok_modelarzy30 to_bedzie_rok_modelarzy31 to_bedzie_rok_modelarzy32 to_bedzie_rok_modelarzy33 to_bedzie_rok_modelarzy34 to_bedzie_rok_modelarzy35 to_bedzie_rok_modelarzy36