TRZY PYTANIA DO PREZYDENTA

glowski_net

Robert: Dzień Dobry. Kiedy będzie zrobiona ulica Rodła w Pile, bo jest straszny dramat z dojazdem do kilkudziesięciu firm? Miało być w sierpniu 2017 a już jest luty 2018. Dziękuję.

W roku 2017 r. miał miejsce znaczny wzrost kosztów robót budowlanych (wzrost płac robotników budowlanych, wzrost cen materiałów budowlanych) w całej Polsce. Wobec pełnego wykorzystania środków finansowych w budżecie przewidzianych na przebudowę ulic gminnych, roboty drogowe zostały wykonane w części ulicy Rodła i niemożliwym było udzielenie zamówienia na wykonanie robót na pozostałej długości tej ulicy.

Niemniej zły stan ten ulicy jest brany pod uwagę w procesie planowania wydatków budżetowych. Wykonanie przebudowy ulicy Rodła będzie możliwe w przyszłości, pod warunkiem zabezpieczenia środków finansowych w budżecie miasta na ten cel w drodze uchwały Rady Miasta Piły.

Justyna Kieruj: Dzień dobry, mam do pana pytanie. Jestem dumna, że tyle pan robi dla naszego miasta, ale dlaczego wszędzie są remonty, a na ulicy Młodych, gdzie mieszkam, budynek od paru lat ani razu nie był ocieplony. Cegły na wierzchu, tynki się sypią i nic nie jest robione. Dokładnie chodzi o budynek na ul. Młodych 70. Są otwierane firmy, trwają wielkie remonty a nasz budynek wygląda strasznie, wstyd kogoś zaprosić. Proszę odpowiedzieć.

Odpowiadając na zapytanie dotyczące docieplenia budynku przy ul. Młodych 70 – Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Pile informuje, że budynek przy ul. Młodych 70 został wybudowany w pierwszej połowie XX w. zgodnie z ówcześnie obowiązującymi wymaganiami dotyczącymi ochrony cieplnej budynków. Podobne parametry charakteryzują zdecydowaną większość budynków komunalnych.

Z uwagi na stan techniczny zarządzanych zasobów, oraz posiadane środki finansowe, Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Pile wykonuje remonty mające na celu ochronę zapewniającą bezpieczeństwo osób.

Ponadto nie wszyscy najemcy lokali komunalnych wywiązują się z ciążących na nich zobowiązaniach dotyczących między innymi bieżącego opłacania czynszu. Obecnie zadłużenie wynosi powyżej 7 mln. złotych, a najemcy Młodych 70 zalegają około 31000 zł. co w znacznym stopniu ogranicza możliwości wykonania remontów przez Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Pile.

W przypadku pozyskania środków z zewnątrz w latach przyszłych rozważymy termomodernizację budynku wraz z remontem wejścia, biorąc pod uwagę całość zarządzanych przez nas zasobów.

Justyna Kieruj: Mam jeszcze jedno pytanie. Mam mieszkanie 42 m2, mam trójkę dzieci w tym dwoje niepełnosprawnych, które mają nauczanie indywidualne. Od września nauczane mają być w domu i jak ja mam to zrobić? Gdzie ich posadzić z nauczycielami? Wspomnę, że też jestem osobą niepełnosprawną. Jakie mam szanse na otrzymanie większego mieszkania, bo z tego co zauważyłam, jak się nie ma znajomości to nie ma się nic. Proszę odpowiedzieć na moje pytanie.

Kryteria formalne, których spełnienie umożliwia osobie zainteresowanej ubieganie się o zamianę zajmowanego lokalu czy lokalu socjalnego na inne mieszkanie znajdujące się w istniejącym zasobie mieszkaniowym Gminy Piła (poprawę warunków zamieszkiwania) zostały skonkretyzowane w Uchwale Nr XLII/554/14 Rady Miasta Piły z dnia 25 lutego 2014 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Piła (http://www.bip2.um.pila.pl/info_rada.php?Kod=5911).

I tak, zgodnie z § 9 ust.1 cytowanej wyżej Uchwały, najemcy lokali mieszkalnych i lokali socjalnych, a więc osoby używające lokal na podstawie tytułu prawnego, zamieszkujący w warunkach przegęszczenia są uprawnieni do ubiegania się o poprawę warunków zamieszkiwania. W tym miejscu wyjaśniamy, że przez zamieszkiwanie w warunkach przegęszczenia należy rozumieć taką sytuację mieszkaniową, w której na jedną osobę uprawnioną do wspólnego zamieszkiwania przypada 5 m² lub mniej powierzchni mieszkalnej (powierzchni pokoi), a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 10 m² lub mniej powierzchni mieszkalnej.

Natomiast najemcy lokali mieszkalnych i lokali socjalnych będący w wieku powyżej 65 lat bądź o niezdolności do samodzielnej egzystencji (niezdolności do pracy) spowodowanej stanem narządu ruchu, są uprawnieni do ubiegania się o poprawę warunków mieszkaniowych, bez względu na wielkość powierzchni mieszkalnej, przypadającej na jednego członka gospodarstwa domowego, w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Przepis ten stosuje się również wówczas, gdy osobą będącą w wieku powyżej 65 lat lub o niezdolności do samodzielnej egzystencji jest członek rodziny najemcy (domownik) wspólnie z nim zamieszkujący.