Uczniowie mówią „Woreczkom STOP!”

Na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile była prowadzona Akcja „Woreczkom Stop”. Celem inicjatywy prowadzonej w ostatnim kwartale 2016 r. było zbieranie woreczków foliowych, śniadaniowych, jednym słowem – jednorazowych, z edukacyjnym przesłaniem o ich szkodliwości dla środowiska naturalnego. 12 stycznia odbyło się podsumowanie akcji w obecności Prezesa spółki GWDA, Tomasza Wojciechowskiego.

– Ze szkołą nr 2 pracujemy od 3 lat formie klasy patronackiej. Naszą działalność chcemy rozszerzać na całą szkołę, stąd pomysł na konkurs, w którym zwracamy uwagę jak ważne jest świadome dokonywanie wyborów. Pokazujemy dzieciom, że można odpadów nie wytwarzać poprzez zmianę pewnych przyzwyczajeń i sposobu myślenia. To była akcja pilotażowa i po 2-3 miesiącach sprawdzimy zawartość pojemników do segregacji odpadów, które dziś przekazaliśmy szkole – ile jest odpadów plastikowych, papierowych czy innych w tych koszach. Wtedy ocenimy czy ta akcja coś dała. Wiemy ile było pozbieranych woreczków teraz i jak wspomniałem, po jakimś czasie ocenimy efekty. Chcemy żeby tego typu akcje odbywały się w każdej szkole. Nie są to wielkie nakłady organizacyjne i finansowe, a myślę że efekty mogą być znaczące – mówił prezes Zarządu Spółki „Gwda” Tomasz Wojciechowski.

Dlaczego ta akcja i w czym problem?

Rocznie statystyczny Polak zużywa 300 opakowań tego typu, jednak tylko 40 procent z nich poddawanych jest recyclingowi. Jasno z tego wynika, iż reklamówka zamiast powędrować do odpowiedniego kosza – często trafia na ulicę, do lasu, oceanu lub na składowisko.

Konkluzja może być jedna: produkcja foliowej torebki na zakupy to tylko jedna strona medalu. Druga to niestety brak systemu zbiórki, odzysku, a także niska świadomość społeczna. Nasza akcja ma na celu, konsekwentne dążenie do zmiany świadomości społecznej, zaczynając od najmłodszych.

Szybki fakt

Każda torebka produkowana jest w ciągu jednej sekundy, używana średnio 25 minut, a rozkłada się od 100 do 400 lat.

W nagrodę za czynny udział w akcji, Tomasz Wojciechowski przekazał komplet pojemników do segregacji odpadów oraz 200 sztuk pojemników śniadaniowych, tzw. Lunch boxów przedstawicielom dziewięciu klas z pilskiej Dwójki. Dzięki odwdzięczyły się programem artystycznym, który z tej okazji przygotowały ze swoimi nauczycielami.

Sebastian Daukszewicz

uczniowie_mowia_stop00

uczniowie_mowia_stop39 uczniowie_mowia_stop01 uczniowie_mowia_stop02 uczniowie_mowia_stop03 uczniowie_mowia_stop04 uczniowie_mowia_stop05 uczniowie_mowia_stop06 uczniowie_mowia_stop07 uczniowie_mowia_stop08 uczniowie_mowia_stop09 uczniowie_mowia_stop10 uczniowie_mowia_stop11 uczniowie_mowia_stop12 uczniowie_mowia_stop13 uczniowie_mowia_stop14 uczniowie_mowia_stop15 uczniowie_mowia_stop16 uczniowie_mowia_stop17 uczniowie_mowia_stop18 uczniowie_mowia_stop19 uczniowie_mowia_stop20 uczniowie_mowia_stop21 uczniowie_mowia_stop22 uczniowie_mowia_stop23 uczniowie_mowia_stop24 uczniowie_mowia_stop25 uczniowie_mowia_stop26 uczniowie_mowia_stop27 uczniowie_mowia_stop28 uczniowie_mowia_stop29 uczniowie_mowia_stop30 uczniowie_mowia_stop31 uczniowie_mowia_stop32 uczniowie_mowia_stop33 uczniowie_mowia_stop34 uczniowie_mowia_stop35 uczniowie_mowia_stop36 uczniowie_mowia_stop37 uczniowie_mowia_stop38