Udane Mistrzostwa Polski Juniorów lekkoatletów pilskiej Gwardii

W Toruniu na stadionie im. Grzegorza Duneckiego rozegrano 71, Mistrzostwa Polski Juniorów, w których bardzo dobry występ zanotowali lekkoatleci pilskiej Gwardii.

W zawodach tych wszyscy zawodnicy Gwardii poprawili swoje rekordy życiowe lub najlepsze wyniki w sezonie. A faworytka i liderka drużyny gwardzistów, Klaudia Adamek po raz kolejny nie zawiodła. Co prawda Klaudia nie poprawiła swojego najlepszego wyniku, ale zdobyła swój kolejny złoty medal Mistrzostw Polski w biegu na 100 m, z wynikiem 11,77 lepszym od minimum na MEJ. W niedzielę Klaudia zdobyła srebrny medal w biegu na 200 m z najlepszym w tym sezonie wynikiem 24,09. Przegrywając ze srebrną medalistką 100 m Martyną Kotwiłą z Radomia, z którą od kilku sezonów rywalizuje o złote medale na imprezach mistrzowskich w hali i na stadionie, do tej pory wygrywając te pojedynki.

Bardzo dobrze po kłopotach z kontuzją kolana spisał się Jakub Klęsk, który w skoku w dal z wynikiem 7,05 zajął piąte miejsce. Natomiast w trójskoku zakończył rywalizację na dziewiątym miejscu, również z najlepszym w tym sezonie wynikiem 13,84. Bardzo dobrze w eliminacjach rzutu oszczepem zaprezentowała się Angelika Gronowska, awansując do finału z najlepszym w tym sezonie wynikiem 40,66. W finale poprawiła jeszcze ten rezultat na 41,53, co dało jej szóste miejsce. Bardzo dobrze w biegu eliminacyjnym na 400 m ppł spisała się Patrycja Adamek, z kolejnym rekordem życiowym 63,02 awansowałado finału, w którym w trudnych, deszczowych warunkach potknęła się na śliskiej bieżni i nie kończąc biegu została sklasyfikowana na ósmym miejscu. Miłą niespodziankę sprawił Jakub Centka, który w biegu na 400 m ustanowił rekord życiowy 49,92, awansując do finału B, w którym zajął trzecie miejsce z wynikiem 50,02 i został sklasyfikowany na jedenastym pozycji.

Dużo emocji dostarczyły biegi sztafetowe 4 x 100 m, w których gwardzistki w składzie Ania Meszyńska, Agnieszka Chwałek, Patrycja Adamek i Klaudia Adamek z wynikiem 49,79 zajęły szóste miejsce. Natomiast chłopcy w składzie Emil Domański, Jakub Centka, Bartek Michałowski i Jakub Klęsk z wynikiem 43,74 zajęli siódmą lokatę. Należy tu podkreślić bardzo dobre biegi na ostatnich zmianach Klaudii Adamek i Jakuba Klęska, którzy przyprowadzili nasze sztafety na pierwszych miejscach w swoich seriach.

Był to najlepszy w historii start lekkoatletów Gwardii w Mistrzostwach Polski Juniorów.  Z dorobkiem 75 pkt w klasyfikacji klubowej Gwardia Piła zajęła 6 miejsce w Polsce na sklasyfikowane 175 klubów, a startowali zawodnicy ze 194 klubów. W klasyfikacji wojewódzkiej zwyciężyła Wielkopolska z dorobkiem 565,5 pkt, przed Mazowszem.

Po tych zawodach zawodniczki Klaudia Adamek i Susana Lachele oraz trener Roman Marciniak zostali powołani do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Juniorów,  które w dniach 20-23 lipca odbędą się w Grosseto. Obecnie zawodniczki z trenerem przebywają w Spale na zgrupowaniu kadry PZLA skąd wyjadą na Mistrzostwa Europy.

Należy jeszcze przypomnieć, że na początku czerwca w Warszawie odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w wielobojach, w który Agnieszka Chwałek w 7-boju zajęła piąte miejsce , a Emil Domański w 10-boju był jedenasty. Sumując wszystkie starty gwardzistów na Mistrzostwach Polski Juniorów to zdobyli oni 87 pkt.

Zawodników do świetnego występu przygotowali trenerzy Roman Marciniak, Piotr Chrząszcz, Jarosław Chwałek i Czesław Rajewicz. Wyjazd do Torunia został dofinansowany przez Powiat Pilski.

Po zawodach w Toruniu Gwardia ma już w tym roku zdobytych 120 pkt w ogólnopolskim systemie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży. Przed gwardzistami jeszcze starty w dwóch imprezach mistrzowskich: na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Warszawie i Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Szczecinie.

Jerzy Żyliński

udane_mistrzostwa_juniorow00

udane_mistrzostwa_juniorow03 udane_mistrzostwa_juniorow01 udane_mistrzostwa_juniorow02