VIII Festiwal „Kryminalna Piła” 2020 zakończony | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

VIII Festiwal „Kryminalna Piła” 2020 zakończony

Za nami 8 edycja Festiwalu Kryminału “Kryminalna Piła” 2020. Pierwotny termin kwietniowy imprezy nie doszedł do skutku z powodu wiosennego lockdownu. Organizatorom, Regionalnemu Centrum Kultury i Szkole Policji w Pile, udało się jednak doprowadzić do realizacji przedsięwzięcia w dniach 6-10 października.

Tegoroczny festiwal odbywał się pod hasłem “kryminał i literatura faktu”. Z powodów pandemicznych ograniczał się wyłącznie do spotkań autorskich i prezentacji filmowych. Bohaterem pierwszego dnia był Igor Brejdygant, który opowiadał o kryminale na ekranie, jako współscenarzysta filmu Arkadiusza Jakubika “Prosta historia o morderstwie” oraz autor powieści “Szadź” zekranizowanej jako udany serial z Maciejem Stuhrem i Aleksandrą Popławską.

Kolejne trzy dni festiwalu to wyjątkowo ciekawe spotkania z najlepszymi reportażystami i pisarzami literatury faktu. Przemysław Semczuk zaciekawiał opowieściami jak tropi ślady po seryjnych zabójcach, znakomita dziennikarka Ewa Ornacka z niezwykłą pasją zdradzała jakie motywy kierują sprawcami zbrodni i jak wyglądało zbieranie informacji o polskiej mafii. Ewa Winnicka podzieliła się swoimi emocjami, których doświadczała pisząc dwie książki o dramatycznych wydarzeniach na wyspie Jersey. Zaś Cezary Łazarewicz, laureat Nagrody Literackiej Nike 2017, z niezwykłą pasją opowiedział o roli i znaczeniu reportażu.

Nie mniej ważne dla czytelniczych wrażeń były spotkania autorskie: z Tomaszem Brewczyńskim, debiutantem z Piły, twórcą powieści “Implikacja”, Grzegorzem Skurupskim, który w retro kryminale opowiada historie swojego rodzinnego Gostynia, czy wreszcie z Jakubem Szamałkiem, pisarzem, scenarzystą gier o Wiedźminie, absolwentem Oxfordu, doktorem archeologii śródziemnomorskiej uniwersytetu Cambridge, autorem udanych kryminałów umieszczonych w świecie starożytnym i znakomitej trylogii ukazującej zatrważające konsekwencje przeniesienia życia do Sieci. Ciekawą rozmowę przeprowadziła także prof. Dorota Skotarczak, która zaprezentowała spojrzenie historyka na gatunek kryminału milicyjnego w PRL, pokazując jak w dużej mierze, poza ideologicznym celem, były to książki stanowiące lustro rzeczywistości.

Tradycyjnie ostatni dzień Festiwalu to panel dyskusyjny pisarzy, których książki nominowane zostały do Nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2019. Laureatem głównej Nagrody Kryminalnej Piły zostali Małgorzata i Michał Kuźmińscy za powieść “Mara”. Jak napisali członkowie jury Nagrody: “Mara” poza „zwykłym” opowiadaniem zdarzeń, mnożeniem wątków i niespodziankami typowymi dla gatunku kryminalnego, konfrontuje czytelników z czymś o wiele ważniejszym i brzemiennym w skutki: jak działa ludzka pamięć, „wymazująca” to wszystko, czego pamiętać się nie chce, co uzyskuje status zdarzeń niebyłych albo na tyle wypartych, że ich ujawnienie budzi demony.

Pozostałe wyróżnienia otrzymali: od Komendanta Szkoły Policji w Pile Anna Potyra za powieść “Pchła”, od Dyrektora Regionalnego Centrum Kultury w Pile Jakub Szamałek za powieść “Cokolwiek wybierzesz” oraz od Jury Tomasz Duszyński za powieść “Glatz”.

Kolejna edycja Kryminalnej Piły ma się odbywać pod hasłem: “Pojedynek miast czyli kryminał kocha miejską przestrzeń”.

Ogłoszono też wyniki konkursu fotograficznego „KRYMINALNA PIŁA – ŚLAD”. 3 miejsce wyróżnione nagrodą finansową w wysokości 250 zł, okolicznościowym dyplomem i zestawem gadżetów Kryminalnej Piły zdobyła praca pt. „Ślad” Pana Sebastiana Daukszewicza z Piły. 2 miejsce wyróżnione nagrodą finansową w wysokości 500 zł, okolicznościowym dyplomem i zestawem gadżetów Kryminalnej Piły zdobyła praca pt. „Dzień zapłaty” Pana Roberta Rosy z Piły. 1 miejsce wyróżnione nagrodą finansową w wysokości 750 zł, okolicznościowym dyplomem i zestawem gadżetów Kryminalnej Piły zdobyła praca pt. „W ciemnym, mrocznym lesie” Pana Jacka Chęcińskiego z Krzymowa (powiat koniński).

Leszek Koźmiński
Foto Regionalne Centrum Kultury  i (SE)

festiwal_kryminalna

festiwal_kryminalna_02 festiwal_kryminalna_03 festiwal_kryminalna_04 festiwal_kryminalna_05 festiwal_kryminalna_06 festiwal_kryminalna_07 festiwal_kryminalna_08 festiwal_kryminalna_09 festiwal_kryminalna_10 festiwal_kryminalna_11 festiwal_kryminalna_12 festiwal_kryminalna_13 festiwal_kryminalna_14 festiwal_kryminalna_15 festiwal_kryminalna_16 festiwal_kryminalna_17 festiwal_kryminalna_18 festiwal_kryminalna_19 festiwal_kryminalna_20 festiwal_kryminalna_21 festiwal_kryminalna_22 festiwal_kryminalna_23 festiwal_kryminalna_24 festiwal_kryminalna_25 festiwal_kryminalna_26 festiwal_kryminalna_27