W Pile po raz dziewiąty zostały wręczone „SYRIUSZE”

23 lutego 2019 r. w Regionalnym Centrum Kultury rozdano Syriusze 2018, doroczne najważniejsze Nagrody Prezydenta Miasta Piły Piotra Głowskiego, przyznawane za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz za osiągnięcia sportowe. W tym roku zostały one przyznane w siedmiu kategoriach. Grand Prix Syriusze 2018 prezydent postanowił przyznać dwóm wielkim artystom malarstwa Andrzejowi Podolakowi i Eugeniuszowi Repczyńskiemu. Galę poprowadził Maciej Orłoś, a gwiazdą wieczoru była Ania Rusowicz z zespołem.

Kategoria firma/ przedsięwzięcie/ inwestycja roku

Syriusza otrzymała firma Colurs Factory

Colours Factory – to jedna z najbardziej znanych firm na rynku pilskim, od sześciu lat lider najszybciej rozwijających się w Polsce firm branży poligraficznej. Kompleksowa działalność poligraficzna i zaawansowana technologia parków maszynowych pozwala na realizację najbardziej nowatorskich projektów Klientów, również w skali globalnej. Jako jedyna w Polsce firma sektora poligrafii reklamowej znalazła się w prestiżowym rankingu Diamenty Forbesa. Colours Factory stawia na zgrany i kreatywny zespół profesjonalistów gotowych zmierzyć się z każdym wyzwaniem. Firma i jej pracownicy z zaangażowaniem uczestniczą w wielu akcjach społecznych, m.in. wspomagając Szlachetną Paczkę, Fundację Złotowianka czy rozwijając ambicje uczniów z regionu pilskiego. Obecnie zespól Colours Factory objął wsparciem uczestników III edycji konkursu Pilska Akademia Umiejętności.

Nominowani:
Archon Studio
Euro Finannce
Easy Wash

Kategoria wydarzenie roku

Syriusz za Remont Szkoły Muzycznej

Dzięki funduszom unijnym budynek Szkoły Muzycznej w Pile zyskał nowe oblicze. Spektakularna zmiana to nie tylko elewacja, oświetlenie czy ozdobne ogrodzenie budynku, ale przede wszystkim przemiana akustyczna, co jest szczególnie ważne dla uczących się tu muzyków. Wewnątrz budynku wygospodarowano 6 nowych sal lekcyjnych, odnowiono korytarze, a wszystkie klasy wyposażono w akustyczne drzwi. Wisienką na torcie jest odnowiona sala koncertowa.

Nominowani:
Pociąg do wolności
Odrestaurowanie organów w kościele pw. św. Rodziny
Rekord w jednoczesnym miganiu

Kategoria osobowość

Syriusz dla Lucjana Szutkowskiego

Lucjan Szutkowski – wieloletni prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej, która pod koniec 2017 roku świętowała jubileusz 60-lecia działalności. Lucjan Szutkowski na czele spółdzielczej załogi stoi od 20 lat. Hołdując zasadzie, że „komfort mieszkania nie kończy się na nim, ale zaczyna po wyjściu z niego”, po latach inwestycji w termomodernizację, zapoczątkował duże inwestycje w otoczenie – małą architekturę, zieleń i place zabaw. Poza spółdzielnią mieszkaniową dba o Piłę zasiadając w Radzie Miasta, gdzie trzecią kadencję pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Budżetu i Rozwoju Miasta.

Nominowani:
Wojciech Dróżdż
Ignacy Krzewiński

Kategoria działalność na rzecz lokalnej społeczności

Syriusza otrzymał Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Piła

Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Wielkopolska im. Powstańców Wielkopolskich Hufiec Piła im. Stanisława Staszica – Od ponad 70 lat pilski Hufiec im. Stanisława Staszica wychowuje w harcerskim duchu dzieci, młodzież i kolejne pokolenia instruktorów. Na pilskich harcerzy zawsze można liczyć – spotkamy ich na każdym wydarzeniu integrującym mieszkańców: akcjach charytatywnych, rocznicach historycznych, zbiórkach żywności, wydarzeniach sportowych, czy przy zabezpieczeniach tras biegowych. To wszystko w myśl zasady, że praca uszlachetnia, ale nie samą pracą człowiek żyje, dlatego pilski hufiec organizuje zimowiska, obozy, rajdy terenowe, nie tylko dla samych harcerzy ale dla wszystkich mieszkańców miasta.

Nominowani:
Akademia Młodych Odkrywców
Repair Cafe
Joanna Przybył

Kategoria kulturalny sukces roku

Syriusza otrzymała Katarzyna Olter i Dariusz Madziński

Katarzyna Olter – pilska fotografka, działająca w pilskiej grupie pasjonatów fotografii KADR. Z mieszkańcami rodzinnego miasta dzieli swoją pasję i talent. Jak sama mówi: pozwala odbiorcy kroczyć po zakątkach, krainach i zakamarkach własnej wyobraźni – a dzieje się to przy okazji licznych wystaw artystycznych. Zaprezentowała szczególną wystawę “Matki”, zrealizowaną we współpracy z kobietami-matkami z Piły, które uwieczniła na fotografiach. A także wydała książkę, w której tytułowe matki okraszone zostały poezją. Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureatka wielu znaczących nagród m.in. ASF International Fine Art Photography, złotego medalu Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej w konkursie fotograficznym „Przestrzeń wyobraźni” oraz pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Przestrzeń Wyobraźni. Laureatka nagrody „Fotokreatora” za twórczość fotograficzną i animowanie fotografii w województwie wielkopolskim.

Dariusz Madziński – ubiegłoroczny zdobywca Grand Prix Wielkopolska Press Photo oraz finalista konkursu fotograficznego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Ariano. Specjalizuje się w fotoreportażu i fotografii ulicznej, członek pilskiej grupy pasjonatów fotografii KADR. Wspólnie z Katarzyną Olter organizuje pilskie spacery fotograficzne.

Nominowani:
Ewa Pitura
Robert Gulaczyk

Kategoria sportowy sukces roku

Syriusza otrzymał Mikołaj Tobera

Mikołaj Tobera – zawodnik sekcji bokserskiej KS Sporty Walki Piła i  członek kadry narodowej seniorów w boksie. W 2018 roku wywalczył tytuł Mistrza Polski seniorów w kategorii wagowej – 69 kg. Srebrny medalista Młodzieżowych Mistrzostw Polski w boksie w roku 2017. Wielokrotny medalista Mistrzostw i Pucharów Polski w kategoriach wiekowych kadet-juniorów w boksie w latach 2011-2017.

Nominowani:
Aleksander Jabłoński
Piotr Woźniak
Katarzyna Wiszniewska
Klaudia Adamek

Grand Prix Syriusze 2018

Andrzej Podolak i Eugeniusz Repczyński

Andrzej Podolak skończył studia artystyczne na Wydziale Malarstwa i Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego twórczość obejmuje malarstwo sztalugowe i architektoniczne, grafiki, architekturę wnętrz i wystawiennictwo. Zrealizował szereg prac w zakresie architektury wnętrz, ceramiki artystycznej, grafiki wydawniczej, malarstwa ściennego i konserwacji zabytków. Zajmuje się także wybranymi zagadnieniami z teorii sztuki. Wystawiał swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju (m. in. Kraków, Warszawa, Bydgoszcz, Poznań) oraz za granicą (Paryż, Sankt Petersburg, Mediolan, Kijów, Nowy Jork, Wiedeń). Za pracę twórczą otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m. in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, Srebrny Krzyż Zasługi, wielokrotnie nagradzany Nagrodą Prezydenta Miasta Piły oraz dwukrotnie uhonorowany tytułem „Człowieka Roku” w dziedzinie kultury. W zeszłym roku obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

Eugeniusz Repczyński studia artystyczne w zakresie malarstwa i architektury odbył w latach ‘60-‘65 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym środowisk Poznania i Piły. Od ‘65 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.  Bierze udział w dziesiątkach wystaw w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, architektonicznym, a także projektowaniem architektury wnętrz i wystawiennictwem. Jego indywidualne pokazy malarstwa prezentowane były za granicą w m.in. w Berlinie, Wiedniu, Sofii, oraz w kraju. Prace Eugeniusza Repczyńskiego znajdują się w zbiorach muzealnych, prywatnych, a także w zbiorach papieskich. Malarstwo Eugeniusza Repczyńskiego cechuje oryginalność stylistyczna oraz inspiracje sakralne. Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów sztuki. W 2010 roku został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem Gloria Artis.

Wszystkim nagrodzonym i nominowanym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i osiągnięć.

Sebastian Daukszewicz

w_pile_wreczono_syriusze1_01

w_pile_wreczono_syriusze1_96 w_pile_wreczono_syriusze1_02 w_pile_wreczono_syriusze1_03 w_pile_wreczono_syriusze1_04 w_pile_wreczono_syriusze1_05 w_pile_wreczono_syriusze1_06 w_pile_wreczono_syriusze1_07 w_pile_wreczono_syriusze1_08 w_pile_wreczono_syriusze1_09 w_pile_wreczono_syriusze1_10 w_pile_wreczono_syriusze1_11 w_pile_wreczono_syriusze1_12 w_pile_wreczono_syriusze1_13 w_pile_wreczono_syriusze1_14 w_pile_wreczono_syriusze1_15 w_pile_wreczono_syriusze1_16 w_pile_wreczono_syriusze1_17 w_pile_wreczono_syriusze1_18 w_pile_wreczono_syriusze1_19 w_pile_wreczono_syriusze1_20 w_pile_wreczono_syriusze1_21 w_pile_wreczono_syriusze1_22 w_pile_wreczono_syriusze1_23 w_pile_wreczono_syriusze1_24 w_pile_wreczono_syriusze1_25 w_pile_wreczono_syriusze1_26 w_pile_wreczono_syriusze1_27 w_pile_wreczono_syriusze1_28 w_pile_wreczono_syriusze1_29 w_pile_wreczono_syriusze1_30 w_pile_wreczono_syriusze1_31 w_pile_wreczono_syriusze1_32 w_pile_wreczono_syriusze1_33 w_pile_wreczono_syriusze1_34 w_pile_wreczono_syriusze1_35 w_pile_wreczono_syriusze1_36 w_pile_wreczono_syriusze1_37 w_pile_wreczono_syriusze1_38 w_pile_wreczono_syriusze1_39 w_pile_wreczono_syriusze1_40 w_pile_wreczono_syriusze1_41 w_pile_wreczono_syriusze1_42 w_pile_wreczono_syriusze1_43 w_pile_wreczono_syriusze1_44 w_pile_wreczono_syriusze1_45 w_pile_wreczono_syriusze1_46 w_pile_wreczono_syriusze1_47 w_pile_wreczono_syriusze1_48 w_pile_wreczono_syriusze1_49 w_pile_wreczono_syriusze1_50 w_pile_wreczono_syriusze1_51 w_pile_wreczono_syriusze1_52 w_pile_wreczono_syriusze1_53 w_pile_wreczono_syriusze1_54 w_pile_wreczono_syriusze1_55 w_pile_wreczono_syriusze1_56 w_pile_wreczono_syriusze1_57 w_pile_wreczono_syriusze1_58 w_pile_wreczono_syriusze1_59 w_pile_wreczono_syriusze1_60 w_pile_wreczono_syriusze1_61 w_pile_wreczono_syriusze1_62 w_pile_wreczono_syriusze1_63 w_pile_wreczono_syriusze1_64 w_pile_wreczono_syriusze1_65 w_pile_wreczono_syriusze1_66 w_pile_wreczono_syriusze1_67 w_pile_wreczono_syriusze1_68 w_pile_wreczono_syriusze1_69 w_pile_wreczono_syriusze1_70 w_pile_wreczono_syriusze1_71 w_pile_wreczono_syriusze1_72 w_pile_wreczono_syriusze1_73 w_pile_wreczono_syriusze1_74 w_pile_wreczono_syriusze1_75 w_pile_wreczono_syriusze1_76 w_pile_wreczono_syriusze1_77 w_pile_wreczono_syriusze1_78 w_pile_wreczono_syriusze1_79 w_pile_wreczono_syriusze1_80 w_pile_wreczono_syriusze1_81 w_pile_wreczono_syriusze1_82 w_pile_wreczono_syriusze1_83 w_pile_wreczono_syriusze1_84 w_pile_wreczono_syriusze1_85 w_pile_wreczono_syriusze1_86 w_pile_wreczono_syriusze1_87 w_pile_wreczono_syriusze1_88 w_pile_wreczono_syriusze1_89 w_pile_wreczono_syriusze1_90 w_pile_wreczono_syriusze1_91 w_pile_wreczono_syriusze1_92 w_pile_wreczono_syriusze1_93 w_pile_wreczono_syriusze1_94 w_pile_wreczono_syriusze1_95