W Pile powstanie nowy żłobek i oddział przedszkolny | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

W Pile powstanie nowy żłobek i oddział przedszkolny

Dobra wiadomość dla rodziców i dzieciaków. Od roku szkolnego 2019/2020 w Pile zacznie funkcjonować nowy żłobek, a przy SP 5 odział przedszkolny. 18 czerwca w Szkole Podstawowej nr 5 prezydent Piły Piotr Głowski przekazał informację nt. opieki dla dzieci do lat trzech i dzieci starszych – przedstawił plany rozwoju pilskiej oświaty.

- Przed reformą oświaty mieliśmy stabilny system, w którym udawało nam się zapewnić miejsca w żłobku, w przedszkolach, szkołach. Dziś sytuacja jest odmienna. Dzieci, które nie poszły do szkoły jako 6-latki, a zostały w przedszkolach, trochę przyblokowały miejsca tym 3-latkom, które miały przejść ze żłobków do przedszkoli. W następnym roku zakończą działalność gimnazja – pojawi się duża fala tych, którzy będą kończyć gimnazja i kończyć szkołę podstawową według nowego sposobu działania. Czyli w szkołach średnich zabraknie miejsc. Staramy się w tym wszystkim prowadzić taką politykę, by dzieci jak najmniej na tym ucierpiały. W dużym stopniu to dotyka też nauczycieli, bo stracili lub stracą pracę – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły. – Chcemy w sposób znaczący poprawić sytuację, jeśli chodzi o żłobek i przedszkole. Podjęliśmy decyzję, że wykorzystamy infrastrukturę, którą posiadamy i w budynkach, w których będzie mniej dzieci z powodu przemieszczania się w różnych rocznikach, dołożymy funkcje przedszkolne. Będzie szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi. Pierwszy taki oddział powstanie w części parterowej Szkoły Podstawowej nr 5 w Pile. Utworzymy również nowy żłobek, dzięki któremu poprawi się sytuacja z naborem.  Mamy też rezerwę w postaci budynku szkoły przy ul. Roosevelta, gdzie są klasy 1-3 i jest możliwość przesunięcia czwartej klasy do budynku byłego Gimnazjum nr 5. To w przypadku gdyby tych miejsc jeszcze brakowało.

Szkoła Podstawowa nr 5 przy ul. Niepodległości już dziś infrastrukturalnie wygląda bardzo dobrze, ale potrzeba jeszcze prac budowlanych i pozwoleń, aby w roku szkolnym 2019/2020 mógł funkcjonować oddział przedszkolny.

- W obecnym budynku SP 5 mamy do dyspozycji cztery sale, które możemy dostosować do potrzeb dzieci przedszkolnych, całe zaplecze sportowe z salą gimnastyczną, szatniami, łazienkami. Ten obszar już jest po części ogrodzony, a będzie miał ogrodzenie z osobnym wejściem. Prognozujemy, że w tym budynku oprócz dzieci przedszkolnych będą dzieci z klas 1-3, więc nie muszą rodzice się martwić o bezpieczeństwo, o kontakt ze starszymi dziećmi.  Przypominam, że dzieci w przedszkolu cały czas są pod opieką swoich pań i nie wędrują same po obiekcie. Myślę, że będzie to docelowo 80 dzieci – dodaje Sebastian Dzikowski, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Pile.

W Pile działa jeden publiczny żłobek oraz 4 niepubliczne i 5 klubików dziecięcych. Razem zapewnia się opiekę dla trzystu dzieci (108 w publicznym żłobku). Aktualnie oczekujących na miejsce w żłobku publicznym jest 37 dzieci.

Sebastian Daukszewicz

nowy_zlobek_i_przedszkole00

nowy_zlobek_i_przedszkole04 nowy_zlobek_i_przedszkole01 nowy_zlobek_i_przedszkole02 nowy_zlobek_i_przedszkole03