W Pile rozpoczęły się Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

W Pile rozpoczęły się Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

20 listopada, już po raz czwarty, będziemy obchodzić Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Święto to zostało ustanowione – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku. Tegoroczne, centralne obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka odbywają się w Pile, która zwyciężyła w konkursie na miasto gospodarza.  Z tej okazji już od poniedziałku 13 listopada do 20 listopada odbywają się różne inicjatywy przygotowane z tej okazji.

Jednym z wydarzeń w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka jest zbiórka pieniędzy dla dzieci z Zambii wspieranych przez Fundacja Kasisi. Każdy, kto zna Szymona Hołownie wie, że to człowiek, którego nosi po świecie. Kilka lat temu dziennikarska ciekawość zawiodła go do Kasisi. I od tego czasu związał się z tym miejscem na dobre, przyjeżdżając do sierocińca kilka razy w roku, pomagając siostrom i dzieciakom na tyle, na ile może. Wyremontował m.in. małą klinikę House of Hope i gabinet stomatologiczny,  kupił inkubator. 11 kwietnia 2013 r. postanowił założyć Fundację Kasisi..

- Niesiemy pomoc sierocińcu w małej wiosce  Kasisi w Zambii, który jest prowadzony przez Siostry Służebniczki Maryi Niepokalanej, a działa dzięki ofiarności ludzi dobrej woli. Nie ma wsparcia przez państwo. Jest tylko wsparcie naszej fundacji. W sierocińcu przebywa ponad 250 dzieci – w tym również śmiertelnie chore. Na szczęście większość to dzieci zdrowe, które potrzebują naszego wsparcia, miłości i opieki. Środki zbierane w Polsce są przeznaczone na leczenie, wyżywienie, edukację, a także na dzieci uzdolnione, którym chcemy dać szansę rozwoju. Dzięki akcji w Pile mamy nadzieję, że dzieci będą mieć też niezapomniane święta Bożego Narodzenia – mówi Małgorzata Stafin, Prezes Zarządu Fundacji  Kasisi.

Młodzi wolontariusze pojawią się w sklepach na terenie miasta ze specjalnie oznakowanymi puszkami. Zbiórki zaplanowano również w pilskich szkołach.

Miasto Piła z okazji obchodów przygotowało Pilską Strefę Juniora, gdzie na bieżąco pod adresem http://www.pila.pl/pl/pilska-strefa-juniora.html i na fb będą publikowane informacje, ogłoszenia, atrakcje skierowane dla naszych milusińskich.

- Wiecie Państwo, że oferta kulturalna, sportowa jest szeroka i staramy się ją adresować do wszystkich grup wiekowych, tak aby wszyscy rodzinnie lub indywidualnie mogli coś w niej odnaleźć. Trochę zainspirowani Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka w Pile postanowiliśmy stworzyć taką specjalną strefę juniora, która będzie dedykowana najmłodszym jak i ich rodzicom. W tej strefie juniora, która będzie na miejskiej stronie, umieścimy informacje gdzie będzie można zapisać dziecko na zajęcia, które pozwolą im się bawić, rozwijać, ale także aktualności, które ułatwią skorzystanie z naszej miejskiej oferty. Wierzymy, że ta strefa będzie przyciągać partnerów prywatnych, którzy są aktywni we współpracy z rodzicami – mówi Beata Dudzińska, zastępca prezydenta Piły.

To nie koniec dobrych informacji dla mam i ich dzieci. Od 20 listopada rusza „Kawiarenka dla mam”, czyli miejsce spotkań dla matek z dziećmi do lat 3 ze specjalistami (pielęgniarka, pedagog, doradca zawodowy, położna, ginekolog, prawnik, dietetyk) w MOPS, ul. Spacerowa 23 sala 111. Celem spotkań przy kawie i herbacie oraz dobrym ciastku jest edukacja i wsparcie przede wszystkim młodych matek w codziennych czynnościach w opiece nad małoletnimi oraz zwiększenie świadomości dojrzałego macierzyństwa oraz aktywizacja zawodowa młodych matek.

Szymon Hołownia o Fundacji Kasisi:
https://www.youtube.com/watch?v=AQ5QTm_6xFI

Sebastian Daukszewicz

rozpoczely_sie_obchody01

rozpoczely_sie_obchody02 rozpoczely_sie_obchody03 rozpoczely_sie_obchody04 rozpoczely_sie_obchody05 rozpoczely_sie_obchody06 rozpoczely_sie_obchody07 rozpoczely_sie_obchody08 rozpoczely_sie_obchody09 rozpoczely_sie_obchody10 rozpoczely_sie_obchody11 rozpoczely_sie_obchody12 rozpoczely_sie_obchody13 rozpoczely_sie_obchody14 rozpoczely_sie_obchody15 rozpoczely_sie_obchody16 rozpoczely_sie_obchody17