W Pile stanął most pieszo-rowerowy nad Gwdą | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

W Pile stanął most pieszo-rowerowy nad Gwdą

W sobotę, 4 kwietnia br., zamontowany został główny element kładki pieszo-rowerowej łączącej miejską wyspę z terenami nadrzecznymi przy ul. Dąbrowskiego. To jeden z elementów rewitalizacji realizowanej w ramach projektu unijnego „Rewitalizacja przestrzeni publicznej w Pile – tereny nadrzeczne rzeki Gwdy i północna część wyspy miejskiej”.

- W tym trudnym czasie, bo z jednej strony pandemia, z drugiej konieczność cięcia wydatków, staramy się by nasze inwestycje miejskie, szczególnie te, które dofinansowane są ze środków unijnych, toczyły się bez kłopotów. Mamy za sobą bardzo ważny moment przebudowy wyspy i plantów, które połączone zostały nową przeprawą pieszo-rowerową. Będziemy mogli zobaczyć ją, kiedy zostanie przywrócona normalność, wtedy kiedy będziemy mogli swobocnie się poruszać. (…) Przygotowujemy także tereny północne wyspy i mam nadzieję, że kiedy wyjdziecie Państwo z różnych kwarantann to będzie okazja do tego, by przetestować nową przestrzeń publiczną – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Projekt oprócz północnej części wyspy obejmuje także tereny nadrzeczne, na których aktualnie budowane są m.in. skateplaza z torem rolkowym, boiska do siatkówki i koszykówki, infrastruktura do kalisteniki. Na całym rewitalizowanym terenie powstaje sieć ciągów pieszo-rowerowych z oświetleniem. Rewitalizowany teren będzie monitorowany.

Projekt o wartości ponad 20 mln złotych uzyskał dofinansowanie ok. 14,4 mln zł z ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Przedsięwzięcie ujęte jest w Mandacie Terytorialnym dla Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji.

RFE, BP
fot. Marek Chełminiak

w_pile_stanal1_01

w_pile_stanal1_02