W Pile uczniowie będą uczyć się języka migowego | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  W Pile uczniowie będą uczyć się języka migowego

  Znajomość języka migowego jest zaletą nie tylko na rynku pracy, który coraz bardziej otwiera się na ludzi niepełnosprawnych i szczyci się równouprawnieniem oraz dostosowaniem się do potrzeb wszystkich ludzi. Teraz także uczniowie pilskich szkół podstawowych  a ma być ich ponad 400 dzięki  członkom Stowarzyszenia Słabo i Niesłyszący „Migacze” i Stowarzyszeniu  „Daj Radość Niepełnosprawnym” z Piły.

  - Jest taki język obcy, którego najczęściej nie znamy a są wokół nas osoby, które w ten sposób się komunikują. Jest to język migowy. Staramy się od kilku lat przybliżać go dzięki fajnym partnerom, z którymi  przygotowaliśmy program, który będzie  realizowany w naszych szkołach - mówi prezydent Piły Piotr Głowski.

  Mowa o Stowarzyszeniu, które w Pile działa od trzech lat a  ma już na swoim koncie wiele akacji – zbiórki charytatywne m.in. nakrętek, żywności, akcję protetyk słuchu w Afryce   Z ich inicjatywy  z PBO pojawią się w przestrzeni miejskiej tablic do nauki języka migowego.  Dziś ponownie chcą uczyć języka migowego, ale na większą skalę niż do tej pory.

  - Zajęcia języka migowego w naszych dwóch stowarzyszeniach prowadzimy od kilku lat. A teraz dzięki otrzymanemu grantowi, taką naukę już przeprowadziliśmy w Trzciance, a teraz czas na szkoły podstawowe w Pile. Ponad 400 uczniów chcemy nauczyć podstaw języka migowego. Już mamy w niektórych szkołach wytypowane całe klasy, ze szkoły podstawowej  numer 6 i 12. Ale każda szkoła może się zgłosić, jeśli wyrazi chęć przeprowadzenia takich zajęć – dodaje Romuald Wycisło ze Stowarzyszenia ,,Daj Radość Niepełnosprawnym” z Piły.

  Inicjatywa bezpłatnych zajęć języka migowego, które rozwijają dzieci, uczą je tolerancji, jest możliwa dzięki dotacji w konkursie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

  Sebastian Daukszewicz

  w_pile_uczniowie1_01

  w_pile_uczniowie1_03 w_pile_uczniowie1_02