W Pile zawiązała się Samorządowa Koalicja na Rzecz przeciwdziałania osteoporozie

Osteoporoza to przewlekła, podstępna choroba, która nie daje dolegliwości do momentu pojawienia się złamań. Ponadto jest ona jednym z największych wyzwań zdrowotnych na świecie. Brak dostępności do diagnostyki i profilaktyki osteoporozy dla mieszkańców Piły i  północnej Wielkopolski nie ułatwia jej leczenia. Jednak ma to się zmienić. 5 grudnia br. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Piły nastąpiło podpisanie listu intencyjnego zawiązującego Samorządową Koalicję na Rzecz przeciwdziałania osteoporozie.

Osteoporoza staje się coraz poważniejszym problemem dla starzejącego się polskiego społeczeństwa. Szacuje się, że w Polsce z tą chorobą żyje około 1,5 miliona kobiet i około 340 tys. mężczyzn w wieku powyżej 50 lat, z czego zaledwie od 10 do 20 proc. poddaje się leczeniu. Około 8 milionów Polek i Polaków jest w grupie ryzyka.

Aby rozpocząć skuteczne leczenie, choroba musi zostać zdiagnozowana za pomocą prostego, bezpłatnego kalkulatora ryzyka złamań FRAX, a następnie potwierdzona przy użyciu profesjonalnego sprzętu, tzw. densytometru, który wykonuje pomiar gęstości tkanki kostnej. Takimi urządzeniami dysponują tylko specjalistyczne poradnie osteoporozy. W całym województwie wielkopolskim liczącym 3,5 miliona mieszkańców działają tylko 2 poradnie osteoporozy, obie zlokalizowane są w Poznaniu i jego okolicach (Poznań i Przeźmierowo). Dlatego ważne jest wsparcie działań samorządów na rzecz poprawy losu pacjentów chorych, stad też programy profilaktyki w zakresie osteoporozy. Wspaniałym przykładem korzyści dla wszystkich zainteresowanych stron jest zawiązanie Samorządowej Koalicji na Rzecz Przeciwdziałania Osteoporozie .

– Nie ma większego dobra niż zdrowie i nie trzeba do tego przekonywać. Żyjemy coraz dłużej i pojawiają się różne zagrożenia w czasie naszej egzystencji na tej ziemi. To powoduje, że występować powinniśmy z inicjatywami, które dawałby w szczególności seniorom szansę nie tylko na lepsze życie, ale wczesną diagnozę, wcześniejsze rozpoznanie choroby. My, jako Miasto jesteśmy silnym partnerem w negocjacjach dla różnych środowisk. Dzięki naszej aktywności udało się pozyskać przychylność wielkopolskiego oddziału NFZ, który zobowiązał się, że ogłosi konkurs na poradnie osteoporotyczne w północnej Wielkopolsce. Zrobimy wszystko, aby taka poradnia powstała w Pile. Dzięki współpracy różnych partnerów spowodujemy, że wiele osób uświadomi sobie najpierw potrzebę zbadania się, a jak uda się wykryć chorobę do jej leczenia – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Celem Samorządowej Koalicji na Rzecz przeciwdziałania osteoporozie jest promocja i edukacja zdrowotna oraz wsparcie wczesnej diagnostyki osteoporozy u osób starszych. Wśród planowanych aktywności, przewidywane szczególnie są: akcje edukacyjno-informacyjne kierowane do społeczności lokalnej oraz działania mające na celu poprawienie dostępu do wczesnej diagnostyki osteoporozy.

– Ten program, obecnie realizowany, jest jednym z najbardziej aktywnych i skutecznych. A problem jest bardzo duży. Musimy sobie uświadomić, że w Polsce 3 miliony osób starszych żyje nie wiedząc o tym, że ten cichy zabójca kości – jak mówi się o osteoporozie – ich dotyczy. Jako organizacja pozarządowa staramy się te białe mapy zapełniać – dodaje Szymon Chrostowski, Prezes Fundacji „Wygrajmy Zdrowie”.

Sygnatariuszami listu intencyjnego, powołującego w Pile samorządową Koalicję na Rzecz Przeciwdziałania Osteoporozie są:

1.    Prezydent miasta Piły, Piotr Głowski

2.    Prof. dr hab. n. med. Ewa Marcinowska-Suchowierska z Zakładu Geriatrii i Gerontologii CMKP, Kliniki Geriatrii CMKP, Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, Przewodnicząca Zespołu Ekspertów ds. Osteoporozy przy Narodowym Instytucie Geriatrii i Reumatologii w Warszawie

3.    Stowarzyszenie PRO-Senior reprezentowane przez prezesa Mariana Martenkę oraz wiceprezesa Mieczysława Augustyna

4.    Nadnotecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pile reprezentowany przez prezes Izabelę Tobołę

5.    Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pile reprezentowany przez prezes Bogumiłę Cybulską

6.    Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Okręgowy w Pile reprezentowany przez  prezes Leokadię Figurniak

7.    Fundacja „Wygrajmy Zdrowie” reprezentowana przez prezesa Szymona Chrostowskiego

8.    Wydawnictwo Serwis Administracyjno-Samorządowy reprezentowane przez Mariana Leszczyńskiego

Sebastian Daukszewicz

w_pile_zawiazala_sie1_01

w_pile_zawiazala_sie1_10 w_pile_zawiazala_sie1_02 w_pile_zawiazala_sie1_03 w_pile_zawiazala_sie1_04 w_pile_zawiazala_sie1_05 w_pile_zawiazala_sie1_06 w_pile_zawiazala_sie1_07 w_pile_zawiazala_sie1_08 w_pile_zawiazala_sie1_09