W poniedziałek rusza XIV FESTIWAL NAUKI W PILE

w_poniedzialek_rusza

Przed nami jedno z ważniejszych wydarzeń popularnonaukowych w kalendarzu akademickim naszego regionu – XIV Festiwal Nauki w Pile, organizowany przez PAŃSTWOWĄ UCZELNIĘ STANISŁAWA STASZICA W PILE.

Czas pandemii zmienił mocno sposób komunikacji z publicznością festiwalową. Nie powstrzymuje to jednak Uczelni, przed dzieleniem się najnowszymi informacjami i odkryciami ze świata nauki. Tradycyjnie przed publicznością kilkudniowe przedsięwzięcie, które prezentuje nie tylko niezwykłe zagadnienia naukowe, ale umożliwią także spotkania z wyjątkowymi Gośćmi.

W tym roku Festiwal Nauki odbędzie się pod hasłem KLIMAT. WSPÓLNA SPRAWA i trwał będzie od 19 do 23 kwietnia 2021 r.

Z uwagi na specyfikę czasu pandemii, przygotowujemy się do tegorocznego Festiwalu Nauki w Pile – w wersji online.

Najważniejszym celem festiwalowych spotkań będzie uświadomienie konieczności zmian dzisiejszego stylu życia – od ograniczania emisji CO2, nadmiernej konsumpcji, produkcji i dystrybucji żywności, po gospodarowanie odpadami.

Wśród działań wpływających na zmianę filozofii życiowej, edukacja ma fundamentalne znaczenie.  Uczelnia od lat włącza się w inicjatywy ekologiczne, w tym – tematykę badawczą OZE i budowę farmy fotowoltaicznej. Wiedzą tą chętnie się dzieli, w poczuciu społecznej odpowiedzialności.

W zrozumieniu zagrożeń klimatu mają pomóc spotkania ze znakomitymi gośćmi Festiwalu, wśród których będą:

•    dr TOMASZ ROŻEK – ceniony dziennikarz naukowy, znany z programów telewizyjnych, prasy i radia, doktor nauk fizycznych i popularyzator nauki. Prowadzi pop-naukowy vblog Nauka. To lubię i facebookowy fanpage Nauka.To lubię.

•    dr MARCIN POPKIEWICZ – fizyk jądrowy, przedsiębiorca, dziennikarz, autor książek „Świat na rozdrożu”, „Rewolucja energetyczna. Ale po co?” i portalu „Ziemia na rozdrożu”. Jeden z twórców portalu „NAUKA O KLIMACIE”

•    Piotr Horzela – popularyzator przyrody, bloger, podróżnik, który podróże często łączy z pracą w mniej lub bardziej odległych zakątkach świata. W ten sposób trafił, między innymi, do Polskiej Stacji Antarktycznej, podróżował i przez blisko dwa lata prowadził firmę w najmłodszym państwie świata, jakim jest Sudan Południowy.

•    o klimacie opowiedzą także przedstawiciele naszego regionu m.in. GWDY, RDLP oraz KDK

Tradycyjnie nie zabraknie również spotkań z wykładowcami Uczelni, pokazów medycznych, technicznych.

Szczegółowy program znajduje się na stronie https://festiwal.puss.pila.pl/

Zapraszamy do udziału i do zobaczenia on-line!

Aleksandra Fabiszak
Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile