W Próchnówku rozbrzmiewa głośne „Czuj, czuj, czuwaj” | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

W Próchnówku rozbrzmiewa głośne „Czuj, czuj, czuwaj”

W stanicy harcerskiej w Próchnówku rozbrzmiewa głośne „Czuj, czuj, czuwaj!” to znak, że harcerze rozbili obóz w ramach letniego wypoczynku. W obozowisku osiedlili się zarówno skauci z IV szczepu „Zawiszacy” – Hufiec w Pile, jak i spoza Grodu Staszica. Łącznie w obozie pośrodku lasu pomieszkuje 300 uczestników, zuchów i harcerzy.

Tak się tworzy wspomnienia

Zastępca prezydenta Beata Dudzińska spędziła wtorkowe (10 lipca 2018 r.) popołudnie ze skautami z pilskiego hufca, przyglądając się jak aktywnie dzieci i młodzież spędzają czas. Spędziła z nimi czas sportowy podczas gier i zabaw, zwiedzając malownicze tereny wokół obozowiska i wzięła udział w „kominku”, czyli spotkaniu przy ognisku, podczas którego zuchy sprostały postawionym przed nimi zadaniom i zostały mianowane harcerzami.

Dla każdego coś dobrego

Stanica harcerska Próchnówko położona jest w rezerwacie przyrody nad jeziorem Bytyń Wielki przy wsi Próchnówko. Dzieciom i młodzieży nie brakuje malowniczych widoków, kąpieli w największym jeziorze Pojezierza Wałeckiego oraz „pracy” na świeżym powietrzu. Harcerze w programie mają zarówno gry i zabawy integracyjne, zawody sportowe, zadania związane z orientacją w terenie czy pokonywaniem własnych słabości, jak i wyjazdy poza obozowisko. W tym tygodniu harcerze mieli „naturalny pokaz mody” – tworzyli stroje ze znalezionych w lesie materiałów i prezentowali rówieśnikom ekologiczne stroje. Wybrali się także do Zieleniewa, gdzie w westernowym parku rozrywki poznawali dziki zachód oraz na terenie obozowiska brali udział w zawodach sportowych – rzucali piłką lekarską, skakali na skakankach, strzelali gole…

Jedz, jedz, jedz z nami bracie…

Do najbliższej miejscowości, w której znajduje się sklep jest aż 15 kilometrów. Nie ma więc mowy o zakupach, a spiżarnie obozowe są dobrze zaopatrzone. Tutaj posiłki to dopiero coś – tu zjada się 120 kilogramów ziemniaków i 30 słoików dżemów dziennie, to dużo? W obozie harcerskim to codzienność! Na obiad 122 kilogramy kurczaków i po 30 kilogramów ryżu oraz buraków. Na śniadanie czy kolację kolejne 24 kilogramy pomidorów, 20 kilogramów ogórków i 30 pęczków rzodkiewek… to oznacza, że skauci pełniący dyżur w kuchni mają naprawdę dużo pracy.
Reszta jednak nie próżnuje – każdy z harcerzy pełni 2-godzinną wartę w obozie. Dzień trwa tutaj od 7:30 do 22:00, a każdy wieczór kończy się wspólnymi śpiewami.

Ty też możesz przeżyć przygodę!  

Campus harcerski już w terminie 13-17 sierpnia odbędzie się na placu Zwycięstwa w Pile. Zajęcia będą odbywały się w dwóch blokach, w godzinach: 10.00 – 13.00 i 17.00 – 20.00. W programie: zajęcia sportowe, kulturalne, plastyczne, gra terenowa, historia miasta, szkolenia z pierwszej pomocy, zajęcia artystyczne, malowanie twarzy i konkursy, a także wielkie ognisko i śpiewanie piosenek harcerskich.

Campus zorganizowany będzie przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i animatorami z Centrum Aktywizacji Osób Starszych i Niepełnosprawnych. Miasto wspiera inicjatywę, dofinansowując zadanie kwotą 5 tysięcy złotych, by wszyscy mieszkańcy bez względu na wiek mieli szansę skorzystać ze wspólnej zabawy – na dziko, a w centrum miasta.

To doskonała okazja dla tych, którzy nie są przekonani czy harcerstwo jest dla nich – może właśnie podczas Campusu pokochają harcerską przygodę i przyłączą się do pilskiego hufca.

Aleksandra Kramkowska
Biuro Prezydenta
Urząd Miasta Piły

SONY DSC

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC