Wałcz. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Wałcz. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze

  Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wałczu, przeprowadzili kolejne działania mające na celu sprawdzenie jak wyglądają relacje kierujący-pieszy, pieszy-kierujący. Policjanci sprawdzali miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze.

  Policjanci z wałeckiej drogówki po raz już kolejny zorganizowali akcję pod nazwą „Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze”. Spacerując, prowadząc samochód, motocykl czy rower w dużej mierze to my sami decydujemy, czy będzie to bezpieczna droga.

  Błąd popełniony na drodze, nieuwaga, lekkomyślność, nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, dla kierowcy często kończą się w większości stłuczką, natomiast w przypadku pieszego mogą zakończyć się śmiercią. W trakcie prowadzonych działań policjanci zwracali się zarówno do pieszych jak i kierujących o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

  Piesi jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w konfrontacji z samochodem zazwyczaj doznają dotkliwych obrażeń. Podobnie jak kierujący, piesi również są obowiązani do uważania na drodze i przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Pieszy powinien poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, a gdy ich nie ma poboczem.

  Z jezdni korzystamy tylko wtedy, gdy nie ma chodnika bądź drogi dla pieszych, a wzdłuż jezdni brakuje pobocza- przypominali funkcjonariusze. Piesi decydują o swoim bezpieczeństwie, w szczególności kiedy poruszają się po zmroku poza obszarem zabudowanym- nie powinni zapominać o stosowaniu elementów odblaskowych.

  Nawet w terenie zabudowanym powinni stosować odblaski dla własnego bezpieczeństwa. Większość napotkanych pieszych jednoznacznie twierdziła, że są odpowiedzialnymi pieszymi i zawsze uważają na drodze. Przeważającą ilość wypadków z udziałem pieszych powodują kierujący pojazdami, jednakże najwięcej pieszych ginie w zdarzeniach, które sami spowodowali. Kierowcy siadając za kierownicę pojazdu muszą pamiętać, że na drodze wiele zależy od ich postawy.

  Podczas prowadzonej akcji policjanci oprócz krótkiej rozmowy z kierowcami i pieszymi wręczali profilaktyczne ulotki, mini zestawy do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pamiątkowe magnesy na lodówkę z logo jednostki oraz przesłaniem bezpieczeństwa.

  Policjanci przypominają kierowcom:
  - wsiadając za kierownicę nie zapominajmy o pieszych,

  Policjanci przypominają pieszym:
  - myślmy wchodząc na przejście dla pieszych,
  - odzież to nie poduszka powietrzna, która ochroni w czasie wypadku

  KPP Wałcz

  walcz_wszyscy_jestesmy

  walcz_wszyscy_jestesmy_02 walcz_wszyscy_jestesmy_03 walcz_wszyscy_jestesmy_04 walcz_wszyscy_jestesmy_05 walcz_wszyscy_jestesmy_06 walcz_wszyscy_jestesmy_07