Wielki marsz ku czci Wyklętych w Pile

Jeszcze więcej osób niż w zeszłym roku oddało hołd Żołnierzom Wyklętym podczas II Pilskiego Marszu ku czci niezłomnych Bohaterów. Manifestacja odbyła się w sobotę, 28 lutego.

Przed marszem w kościele Świętej Rodziny w Pile odbyła się msza za Ojczyznę i poległych w obronie jej niepodległości. Kazanie wygłosił inicjator III Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych, ks. dr Jarosław Wąsowicz.

– Żołnierze Wyklęci walczyli wbrew wszystkiemu i wszystkim, za świętą sprawę – wolność Polski i chrześcijańskie wartości. Ci dzielni rycerze sprawy chrześcijańskiej Polski mieli być wymazani z kart historii przez zdrajców i bezbożników spod czerwonych sztandarów – przypominał historię Bohaterów podziemia ks. Wąsowicz.

Salezjanin zauważył także, że Żołnierze Wyklęci są nadal wyklęci, ponieważ – jak mówił – spadkobiercy ich hańby są żywo obecni w przestrzeni publicznej i wciąż robią wszystko, żeby pamięć o armii dzielnych wojowników nie powróciła.

– Troska o Ojczyznę wierną Bogu jest wciąż palącym wyzwaniem. Promuje się kosmopolityzm, a młodzieży stawia się za wzorce płytkich błaznów, którzy niczego nie wiedzą, nic w życiu nie osiągnęli, a potrafią tylko lżyć w telewizyjnych ekranach – dosadnie zaznaczył ks. Jarosław.

Wspomniał także o bohaterskich sylwetkach takich jak: o. Władysław Gurgacz ps. „Ojciec”, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Niedzielak, ks. Zych, ks. Suchowolec, gen. August Emil Fieldorf „Nil”, gen. Aleksander „Wilk” Krzyżanowski, major Zygmunt Siendzielarz „Łupaszka”, major Józef Kuraś „Ogień”.

– Polskimi bohaterami nie jest Jaruzelski i Kiszczak, mjr Zygmunt Bauman i kpt Stefan Michnik, którzy własnymi rękami walczyli z narodowym podziemiem po II wojnie światowej, ale ofiary ich zbrodniczej służby – mówił historyk.

Z przykrością przyznał, że w Polsce nie ma obiecanego panteonu Żołnierzy Wyklętych, narodowego pogrzebu, ustaw i pieniędzy umożliwiających sprawniejsze prace przy wydobywaniu Bohaterów z grobów oraz brakuje pieniędzy na muzea i filmy im poświęcone.

Homilię zakończył słowami modlitwy, którą codziennie w czasie walki odmawiali żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych.

Po mszy tłumy uczestniczyły w II Pilskim Marszu ku czci Żołnierzy Wyklętych. Hołd Bohaterom oddali nie tylko pilanie, ale również liczne delegacje z okolicznych miejscowości, a nawet kibice z Poznania.

Według szacunków organizatorów w pochodzie szło ok. 3,5 – 4 tysięcy osób! Trasa wiodła od kościoła Świętej Rodziny przez ul. Kilińskiego, ul. Buczka i ul. Okrzei do muralu Wyklętych. W trakcie manifestacji kibice skandowali patriotyczne i antykomunistyczne hasła tj. „Narodowe Siły Zbrojne NSZ”, „precz z komuną”, „Podziemna Armia Krajowa”, „Polska walcząca”, „o Wyklętych pamiętamy, komunistom żyć nie damy”.

W połowie marszu, na skrzyżowaniu ul. Buczka i ul. Okrzei (notabene: dwóch komunistycznych patronów ulic) odśpiewano wszystkie zwrotki hymnu państwowego.

Na zakończenie pod muralem odbył się krótki, hiphopowy koncert. Patriotyczne treści śpiewał Evtis, czyli Mariusz Chojnacki z Poznania.

Źródło: http://swietarodzina.pila.pl/

wielki_marsz_ki_czci_wykletych10

wielki_marsz_ki_czci_wykletych55 wielki_marsz_ki_czci_wykletych11 wielki_marsz_ki_czci_wykletych12 wielki_marsz_ki_czci_wykletych13 wielki_marsz_ki_czci_wykletych14 wielki_marsz_ki_czci_wykletych15 wielki_marsz_ki_czci_wykletych16 wielki_marsz_ki_czci_wykletych17 wielki_marsz_ki_czci_wykletych18 wielki_marsz_ki_czci_wykletych19 wielki_marsz_ki_czci_wykletych20 wielki_marsz_ki_czci_wykletych21 wielki_marsz_ki_czci_wykletych22 wielki_marsz_ki_czci_wykletych23 wielki_marsz_ki_czci_wykletych24 wielki_marsz_ki_czci_wykletych25 wielki_marsz_ki_czci_wykletych26 wielki_marsz_ki_czci_wykletych27 wielki_marsz_ki_czci_wykletych28 wielki_marsz_ki_czci_wykletych29 wielki_marsz_ki_czci_wykletych30 wielki_marsz_ki_czci_wykletych31 wielki_marsz_ki_czci_wykletych32 wielki_marsz_ki_czci_wykletych33 wielki_marsz_ki_czci_wykletych34 wielki_marsz_ki_czci_wykletych35 wielki_marsz_ki_czci_wykletych36 wielki_marsz_ki_czci_wykletych37 wielki_marsz_ki_czci_wykletych38 wielki_marsz_ki_czci_wykletych39 wielki_marsz_ki_czci_wykletych40 wielki_marsz_ki_czci_wykletych41 wielki_marsz_ki_czci_wykletych42 wielki_marsz_ki_czci_wykletych43 wielki_marsz_ki_czci_wykletych44 wielki_marsz_ki_czci_wykletych45 wielki_marsz_ki_czci_wykletych46 wielki_marsz_ki_czci_wykletych47 wielki_marsz_ki_czci_wykletych48 wielki_marsz_ki_czci_wykletych49 wielki_marsz_ki_czci_wykletych50 wielki_marsz_ki_czci_wykletych51 wielki_marsz_ki_czci_wykletych52 wielki_marsz_ki_czci_wykletych53 wielki_marsz_ki_czci_wykletych54

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *