Wiemy jakie ulice w Pile zmienią swoje nazwy! | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Wiemy jakie ulice w Pile zmienią swoje nazwy!

  Instytut Pamięci Narodowej zalecił władzom Piły zmianę nazwy kilku ulic, które zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku ustawą, powinny zmienić kojarzonych z komunizmem patronów. Chcąc, aby to mieszkańcy mieli wpływ na nazwę ulicy, na której mieszkają, Urząd Miasta organizuje konsultacje społeczne oraz podaje swoje propozycje.

  W ubiegłym roku Sejm RP uchwalił ustawę (tzw. ustawa dekomunizacyjna) o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, nakładając na samorząd obowiązek dokonania zamian nazw w terminie roku od jej wejścia (tj. do 1 września 2017 r.).

  - Tego typu weryfikacja miała już miejsce w Pile w latach 90-tych. Wtedy z mapy Piły zniknęło wiele nazw kojarzących się z wydarzeniami i osobami z  minionego okresu. Dziś bez entuzjazmu i z pewnym wewnętrznym sprzeciwem musimy tą ustawę wprowadzić. Jednak aby złagodzić trochę skutki tej zmiany, zachować elementy dialogu społecznego, chcielibyśmy aby to Państwo dokonali wyboru pod jakim adresem będziecie mieszkać. Ten temat trafił do komisji nazewnictwa ulic i tam starano się ułożyć listę propozycji, która będzie konsultowana z mieszkańcami ulic, które zostaną objęte nowymi nazwami - mówi Beata Dudzińska, zastępca prezydenta Piły.

  Lista ulic do zmiany nazwy z propozycjami to:

  Dla ul. Bohaterów Stalingradu
  - ul. Teofila Drozdowskiego,
  - ul. Spacerowa,
  - ul. Wielkopolska.

  Dla ul. Buczka:
  - ul. Arsenałowa,
  - ul. Nowogrodzka,
  - ul. Staromiejska.

  Dla ul. Walki Młodych:
  - ul. Ks. Jerzego Rumaka,
  - ul. Długa,
  - ul. Młodych.

  Dla ul. Matwiejewa:
  - ul. Zbigniewa Religii,
  - ul. Marcina ze Sławska,
  - ul. Medyczna.

  Dla ul. Armii Ludowej:
  - ul. kpr. Piotra Konieczki,
  - ul. Górna,
  - ul. Władysława Warneńczyka.

  Dla ul. Siemiradzkiego:
  - ul. Słowiańska,
  - ul. Szpitalna,
  - ul. płk. Kazimierza Rybickiego.

  Dla ulicy 14 lutego i Czwartaków propozycje podane zostaną w późniejszym terminie. Zmianie ulegnie również plac 9 Maja, który zmieni nazwę na plac 8 Maja.

  Konsultacje w sprawie zmiany nazw wymienionych wyżej ulic odbędą się od 30 maja do 14 czerwca. Następnie Rada Miasta mogła głosować już na konkretne nazwy.

  Wykaz punktów konsultacyjnych:

  6 czerwca konsultacje dla mieszkańców ulicy Walki Młodych –  16:00 – 18:00 (miejsce  skrzyżowanie ulic Walki Młodych i Zygmunta Starego)

  8 czerwca konsultacje dla mieszkańców ulicy Siemiradzkiego –  16:00 – 18:00  (miejsce skrzyżowanie ulic Wysokiej i Siemiradzkiego)

  9 czerwca konsultacje dla mieszkańców ulicy Armii Ludowej i Czwartaków – 16:00 –18:00  (miejsce ul. Armii Ludowej)

  13 czerwca konsultacje dla mieszkańców ul. Matwiejewa –16:00 – 18:00 (miejsce pasaż przy ul. Matwiejewa)

  14 czerwca konsultacje dla mieszkańców ulicy 14 Lutego, Buczka, Bohaterów Stalingradu –  16:00 – 18:00 (miejsce  u zbiegu ulic Buczka, Śródmiejskiej i 1 Maja,obok  przystanku autobusowego).

  Również do UM można będzie dostarczyć ankietę konsultacyjną , które będą dostępne m.in. na stronie  www.pila.pl, www.konsultacjespoleczne.pila.pl ,oraz w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miasta Piły.

  Sebastian Daukszewicz

  wiemy_jakie_ulice_zmienia_nazwy00

  wiemy_jakie_ulice_zmienia_nazwy03 wiemy_jakie_ulice_zmienia_nazwy01 wiemy_jakie_ulice_zmienia_nazwy02