Wieniec dożynkowy powiatu pilskiego najładniejszy w Wielkopolsce | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Wieniec dożynkowy powiatu pilskiego najładniejszy w Wielkopolsce

  Wieniec z powiatu pilskiego przygotowany przez mieszkańców miejscowości Czajcze w gminie Wysoka, wygrał konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” podczas dożynek wojewódzkich w Liskowie w powiecie kaliskim.

  W niedzielę, 28 września br. odbyły się XVIII Wojewódzko – Diecezjalne Dożynki Wielkopolski, organizowane przez: marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniak oraz biskupa kaliskiego ks. Edwarda Janiaka, starostę kaliskiego i wójta gminy Lisków. Udział w nich wzięła również reprezentacja powiatu pilskiego: członek zarządu Przemysław Pochylski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Roman Sobieszczyk oraz mieszkańcy wsi Czajcze, którzy przywieźli na dożynki swój wieniec. 21 sierpnia wieniec ten – reprezentując gminę Wysoka – zdobył pierwsze miejsce na dożynkach powiatowych w Brzostowie. Na dożynkach wojewódzkich również został uznany za najładniejszy.

  - Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że nasz wieniec został uznany za najładniejszy w województwie, ponieważ konkurencja była duża i było wiele bardzo ładnych wieńców -  mówi Stanisław Mrotek, sołtys wsi Czajcze. – Komisja, która oceniała wieńce bardzo profesjonalnie podeszła do tego zadania i o naszym zwycięstwie zadecydowało to, że wieniec był nie tylko ładny, ale wykonany dobrze technicznie i zgodnie ze sztuką. Cieszy nas bardzo taka ocena.

  - To ogromny zaszczyt dla powiatu pilskiego, że na tak dużej i prestiżowej imprezie wygrał wieniec wykonany przez naszych mieszkańców – mówi Przemysław Pochylski, członek zarządu. – Gratuluję wszystkim mieszkańcom wsi Czajcze, zaangażowanym w przygotowanie tego przepięknego wieńca. Osobiście pogratulowałem też sołtysowi panu Stanisławowi Mrotkowi oraz przesympatycznej delegacji, która była z wieńcem na dożynkach wojewódzkich.

  Wieniec przez blisko miesiąc przygotowywały gospodynie – rolniczki ze wsi Czajcze.

  - Jest to efekt pracy zespołowej kilkunastu osób z naszej wsi – dodaje Stanisław Mrotek.Prócz samego stelażu, który wykonał dla nas kowal Jacek Czynke z synem, zbierane były najładniejsze kłosy, następnie należało je odpowiednio posegregować, przygotować, a następnie zapleść. Tym ostatnim etapem zajmowały się cztery panie, które mają największe doświadczenie.

  - Wieńce dożynkowe to dziś prawdziwe dzieła sztuki ludowej, a ich przygotowanie wymaga współpracy i zaangażowania wielu osób – mówi Roman Sobieszczyk, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Pile. - Im lepiej ta współpraca się układa, tym lepsze są jej efekty. Mieszkańcy Czajcza udowodnili, że potrafią znakomicie wspólnie działać, czego im serdecznie gratuluję. To ich wspólny sukces.

  W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy w województwie na podium znalazły się jeszcze dwa wieńce z północnej Wielkopolski – II miejsce zajął powiat złotowski, a III – czarnkowsko-trzcianecki.

  Gratulujemy!

  Agnieszka Matusiak
  Starostwo Powiatowe w Pile

  wieniec_dozynkowy_powiatu01

  wieniec_dozynkowy_powiatu02 wieniec_dozynkowy_powiatu03 wieniec_dozynkowy_powiatu04