Władze Piły wysyłają list do premiera Morawieckiego | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Władze Piły wysyłają list do premiera Morawieckiego

Prezydent Piły Piotr Głowski wysyła list otwarty do premiera RP Mateusza Morawieckiego, aby wrócić do tematu uchwały, która umożliwi przekształcenie Piły w miasto na prawach powiatu. Uzyskanie przez Piłę statusu powiatu grodzkiego otworzy przed miastem m.in. nowe perspektywy inwestycyjne, i poprawi jakość życia w mieście. Dowodem na to ma być przykład Wałbrzycha, który prawa powiatu odzyskał 1 stycznia 2013 roku.

W 1999 r. – po wejściu w życie reformy samorządowej – Piła, Sieradz i Ciechanów, (jako byłe miasta wojewódzkie) były wtedy jedynymi wyjątkami, które zdecydowały się nie przyjmować statusu miasta na prawach powiatu i zostały gminą. Z oferty tej skorzystało 46 z 49 byłych miast wojewódzkich.

- Jesteśmy teraz na takim etapie, że w Parlamencie trwają prace związane ze zmianą ustroju samorządowego oraz zmienił się szef rządu. Uznaliśmy, że jest to dobry moment, aby w połowie kadencji parlamentarnej powrócić w publicznej debacie do tego tematu. W ostatnim czasie próbowaliśmy po pierwsze przekonywać osoby, które prowadziły negatywną kampanię w tym temacie, że nie mają racji, a po drugie, jeżeli życzą dobrze miastu to powinny nas wspierać. Niestety w tej lokalnej warstwie nic się nie zmieniło. Natomiast zdarzyło się dużo w sferze państwa – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły. - Pierwszym elementem, który się pojawił było porozumienie prezydentów Ciechanowa, Sieradza, Piły w styczniu 2016 roku, aby wspólnie do tej zmiany dążyć. W odpowiedzi od ministra Mariusza Błaszczaka zostaliśmy poinformowani, że nie toczą się prace związane z postępowaniem, które mogłoby zmienić status byłych miast wojewódzkich, a które nie są powiatami grodzkimi. Być może takie pracę się rozpoczną w Parlamencie w najbliższym czasie. Uważamy, że dzisiaj ten czas jest. W Parlamencie toczą się prace. Chcielibyśmy, żeby to szef rządu – tym razem nasz wniosek kierujemy do pana premiera – był wyrazicielem tej woli, która została wskazana w trakcie kampanii wyborczej. Oczekujemy prostej realizacji tych słów, które dawały nam nadzieję.

Na razie nie wiadomo, kiedy Piła mogłaby uzyskać status miasta na prawach powiatu, ale jeśli byłaby przychylność w Parlamencie jest na to szansa przed tegorocznymi wyborami samorządowymi. Tym bardziej, że będą ustalane nowe okręgi wyborcze.

Sebastian Daukszewicz

wladze_pily_wysylaja00

wladze_pily_wysylaja02 wladze_pily_wysylaja01