Wybuch gazu propan-butan w mieszkaniu | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Wybuch gazu propan-butan w mieszkaniu

  27 listopada 2017 o godzinie 14:34 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymał zgłoszenie o wybuchu butli propan-butan w miejscowości Strzelce.

  Na miejsce zdarzenia dyżurny zadysponował dwa zastępy ratowniczo-gaśnicze, specjalistyczny podnośnik hydrauliczny oraz grupę operacyjną z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Chodzieży.

  Po przybyciu na miejsce zdarzenia straży pożarnej okazało się, że nastąpił wybuch gazu propan-butan, a nie jak wcześniej informowano butla. Do wybuchu doszło w kuchni mieszkania budynku wielorodzinnego na pierwszym piętrze. W wyniku zdarzenia jeden z mieszkańców (mężczyzna, który znajdował się przy kuchence gazowej w momencie wybuchu) uległ lekkiemu oparzeniu I stopnia na przedramieniu. Wszyscy mieszkańcy ewakuowali się przed przybyciem straży pożarnej, a na miejscu zdarzenia obecni byli również przedstawiciele Urzędu Gminy Chodzież. Od zewnątrz stwierdzono uszkodzenia okien na klatce schodowej budynku.

  Działania straży pożarnej w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poparzonemu mężczyźnie, przeszukaniu pomieszczeń budynku, wykonaniu pomiarów w mieszkaniach detektorami wielkogazowymi na obecność gazów wybuchowych i tlenku węgla (urządzenia nie wykryły niebezpiecznych stężeń w/w gazów). Z pomieszczenia, w którym doszło do wybuchu ratownicy wynieśli na zewnątrz budynku jedną butlę 11 kg oraz z drugiego mieszkania na parterze cztery butle 11 kg z gazem propan – butan. Przy użyciu kamery termowizyjnej sprawdzono temperaturę wszystkich butli (urządzenie wskazało bezpieczną  temperaturę – 15 stopni Celsjusza).

  Na miejsce zdarzenia przybyła Policja, Pogotowie Energetyczne oraz Zespół Ratownictwa Medycznego. Poszkodowany mężczyzna po zbadaniu przez Lekarza PRM pozostał na miejscu. Przybyły na miejsce zdarzenia Z-ca Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Chodzieży zadecydował o wyłączeniu z użytkowania lokalu, w którym doszło do wybuchu, ze względu na liczne widoczne pęknięcia w ścianach.

  W wyniku wybuchu uszkodzeniu uległa część lokalu mieszkalnego na pierwszym piętrze (ściany działowe, drzwi wejściowe, sufit oraz kuchnia z wyposażeniem), okna na klatce schodowej oraz fragment pokrycia dachowego. Przedstawiciele Urzędu Gminy w Chodzieży przywieźli plandeki, którymi strażacy zabezpieczyli uszkodzony dach. Użytkownik zniszczonego mieszkania w porozumieniu z przedstawicielami Urzędu Gminy znalazł tymczasowe lokum u rodziny.

  W działaniach trwających dwie i pół godziny wzięły udział 4 zastępy straży pożarnych (9 strażaków).

  Opracowanie: mł. bryg. Leszek Naranowicz
  Zdjęcia: archiwum JRG

  wybuch_gazu00

  wybuch_gazu01