Wykorzystanie wizerunku dziecka

przeworek_agnieszka_net
Na początku wakacji spędziłem wraz z rodziną krótki urlop w jednym z hoteli zlokalizowanych nad Bałtykiem. Wyjazd był bardzo udany, nasza córeczka zachwycona, a my z zapałem uwiecznialiśmy jej radość wykonując mnóstwo zdjęć. Moja partnerka po powrocie do domu umieściła fotografię przedstawiającą mnie z córką na jednym z portali internetowych. Po krótkim czasie usunęła zdjęcie, ponieważ uznała, iż nie chce, aby nasze życie było obserwowane przez innych.

Jakież było nasze zdziwienie, gdy po kilku tygodniach zobaczyliśmy zdjęcie na stronie hotelu! Post zachęcał do wypoczynku w tym miejscu jako idealnym dla małych dzieci. W opisie podano namiary do profilu mojej żony, z którego pobrano zdjęcie, oczywiście bez żadnego zapytania nas, czy chociażby powiadomienia o tym, że „pożyczają” nasze zdjęcie.

Okazało się, że hotel nie poprzestał na tym działaniu i stworzono mały, papierowy folder hotelu, w którym również znalazła się ta fotografia.

Nie mam większych zastrzeżeń co do tego, że ja jestem widoczny na zdjęciu – widać tylko mój prawy profil i tak naprawdę tylko ktoś bardzo dociekliwy mógłby mnie rozpoznać. Daleko bardziej zdenerwowało nas posłużenie się wizerunkiem naszej dwuletniej córeczki, która jest doskonale widoczna na zdjęciu i bez naszej wiedzy i woli reklamuje hotel. Co możemy z tym zrobić?

Maciej z Szydłowa

Wizerunek człowieka jest jednym z dóbr osobistych, który podlega szczególnej ochronie wyrażonej zarówno w przepisach kodeksu cywilnego, jak i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Według art. 81 ust. 1 wyżej przywołanej ustawy rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie. W przypadku małoletnich powinna to być zgoda wyrażona przez ich przedstawicieli ustawowych, czyli w tym przypadku przez rodziców.

Zważywszy na to należy uznać, iż w tej sytuacji bez wątpienia doszło do naruszenia dóbr osobistych, ponieważ posłużono się wizerunkiem Państwa córki bez uzyskania stosowanej zgody.

W takim przypadku mogą Państwo domagać się zaniechania dalszych naruszeń dóbr osobistych córki. Powinni Państwo zażądać, aby zdjęcie zostało usunięte ze strony internetowej hotelu, a także domagać się natychmiastowego wstrzymania rozpowszechniania folderu reklamowego.

Nie są to jednak jedyne środki prawne, które przewidział ustawodawca w takich przypadkach. Osoby, których wizerunek został bezprawnie naruszony bardzo często domagają się również zapłaty zadośćuczynienia pieniężnego na ich rzecz lub zapłaty odpowiedniej sumy na cel społeczny.

W sporze z dyrekcją hotelu, Państwa głównym zadaniem będzie wykazanie, że faktycznie doszło do naruszenia dóbr osobistych córki. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt, iż posłużono się zdjęciem córki w celach komercyjnych i reklamowych. W trakcie sporu pozwany może próbować uwolnić się od odpowiedzialności twierdząc, iż jego działanie nie było bezprawne.

Na początku radziłabym skontaktować się z dyrekcją hotelu i spróbować zakończyć tę sprawę polubownie. Biorąc pod uwagę, iż w przedmiotowym stanie faktycznym bezspornym jest, iż doszło do naruszenia wizerunku dziecka, być może zdjęcie szybko przestanie być widoczne dla potencjalnych odbiorców. Dużo trudniej będzie uzyskać odpowiednią kwotę zadośćuczynienia i tu już koniecznym może okazać się wstąpienie na drogę sądową.

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym dziale maja jedynie charakter informacyjny i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie.